Şifalı Bitkiler

Hurma Özünün Faydaları

Yüzyıllardır kullanılan ve mucizevi olarak bilinen hurma özü; hurmadaki tüm faydaları bünyesinde barındırması dışında vücudun daha hızlı emilimini sağlayarak katkısı bir kat artmaktadır. Hurma sıkılarak elde edilen sıvıya hurma özü denilir. Dilediğiniz zaman yanınızda taşıyabileceğiniz hurma özü ülkemizde de artık eczanelerde ve aktarcılarda satılıyor. Önemli olan aldığınız yerdeki raf ömrüne bakmak ve nasıl üretildiğini bilmektir. Hurma özünün faydaları arasında şeker hastalığı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar bir çok faydası bulunuyor

Humra Özü Nasıl Üretilir?

Öncelikle hurma özleri tamamen makine ortamında el değmeden üretilmektedir. Hiçbir katkı maddesi barındırmayan hurma özünü daha sağlıklı olmak için içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma Özünün Faydaları

Şeker Hastaları Tüketebilir mi? Zararlı şeker maddeleri barındırmayan hurma özünün şeker hastalığı için zararlı olmadığı dile getiriliyor. Fakat siz yinede doktorunuza danışmadan doğal şeker içerse de kullanmayınız.

Şeker kullanımını azaltmak istiyorsanız ve şekersiz içemiyorsanız beyaz veya esmer şeker yerine hünnaptan ekleyerek daha sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Hurma Özü Enerji Verir: Hurma özü de aynı hurma gibi vücuda dinçlik ve enerji vermesi ile tüketilebilir. Metabolizmanın çalışmasında katkı sağlayan hurma özünü özellikle çok çalışan kişiler için ve ağır spor yapan kişiler için besleyici özelliklere sahiptir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Hurma özü kış hastalıklarından kaynaklanan zayıf bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.

Kilo Aldırır: Hurma özünü yemek yedikten sonra 1 yemek kaşığı yiyerek kilo alımınıza destek verebilirsiniz. Her gün akşam yemeğinden sonra tüketilebilir.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Sindirimde sorunlar yaşıyor ve sindirimden kaynaklı vücutta problemleriniz varsa hurma özünü tüketebilirsiniz. hurma özü sindirimin sağlıklı çalışmasını desteklerken lif değeri bulunduğu için sindirimi kolaylaştırarak kabızlığın çözülmesini destekler. Kabızlık şikayetleri için hurma özü kalkar kalkmaz aç karnına 1 kaşık içilir ve üzerine ılık su içilmesi etkiyi arttırır.

Hurma Özündeki Vitaminler: A ve C vitaminleri, demir, kalsiyum, sodyum ve kükürt mineralleri barındırır. 7den 70e herkesin kullanabileceği sağlıklı ve faydalı bileşenlere sahiptir.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Hurmanın Faydaları

Hurma Özü Nasıl Tüketilmelidir?

Hurma özünü şeker yerine geçebilen her üründe kullanabilirsiniz. Dozunu iyi ayarladığınız sürece tatlı ve pastalara bile bir nebze eklenebilir.

Kahve ve çaylarınızda hatta sütünüze bile hurma özü pekmezinden ekleyerek içebilirsiniz.

Yoğun bir kıvama sahip olan hurma özünü su ya da süt ile seyrelterek içebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı