Şifalı Bitkiler

Hünnapın Faydaları Nelerdir?

Hünnap meyvesi ülkemizde çok bilinen ve tüketilen meyveler arasında değildir. Özellikle Çinlilerin tüketime yöneldiği hünnapın faydaları arasında modern tıpta şifa kaynağı olarak biliniyor. Potasyum yüklü olan hünnap meyvesi antioksidan içermesi ile kalp rahatsızlığı gibi birçok hastalığın önlenmesinde yardımcı vitamin ve mineraller barındırır. Hünnap meyvesini Eylül ayından Kasım ayına kadar tezgahlarda görebilirsiniz. Bu dönemde alıp meyveyi kurutabilir etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kalp Hastalıkları Nelerdir?

Hünnapın Sağlığa Faydaları

Kalp Sağlığı İçin: Kalp sağlığı için gerekli olan minerallerden biri de potasyumdur. Hünnapta bulunan potasyum içeriği kalp sağlığının korunmasında destek verirken kalp hastalıklarından kalp krizi, felç ve inme gibi hayati sorunlarla karşılaşma riskini azaltır.

Kanser Türevlerine Karşı Önlem: Antioksidan içeriğinden dolayı kanser türevlerinden bünyeyi koruma altına alır. Çin tıbbında çok kullanılan hünnap kansere neden olan hücrelerin oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir.

Kan Dolaşımını Hızlandırır: Niyasin içeren besinler kan akışının hızlanmasında vücuttaki etken maddedir. Düzenli kan akışı için gerekli bileşenlere sahip olan hünnap meyvesinden düzenli tüketim gerekmektedir.

Zayıflamak İsteyenler İçin: Diyet yapanlar düşük kalorili lezzetli besinler bulmakta zorlanır. Hem faydalı hem de tok tutan hünnap meyvesini ara öğünlerde atıştırmalık olarak tüketilebilir. Özellikle spor öncesinde veya sonrasında hünnap meyvesinden yiyerek ihtiyacınız olan enerji miktarını depolayabilirsiniz.

Kas ve Kemik Sağlığı İçin: Hünnapta bulunan fosfor ve kalsiyum mineralleri tüm iskelet sisteminin sağlığını korumakta faydalı bir meyvedir. Kalsiyum sadece kemik ve kas grubu için değil diş sağlığı içinde faydalı mineral grubundadır.

Bağışıklığın Güçlenmesini Sağlar: Tek başına C vitamini bile bağışıklığı güçlendirirken hünnapta ekstra A vitamini ve potasyum minerali de bulunur. Bu bileşenler grip, öksürük, soğuk algınlıkları gibi kışın daha çok görülen kış hastalıklarından bünyenizi korumaktadır.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Zindelik Katar: Özellikle günün sonunda kendinizi bitmiş ve yorgun hissediyorsanız ve hala ayakta durmanız gerekiyorsa hünnap meyvesi tam aradığınız meyvedir. Enerjiyi tekrar vücuda sağlayan hünnap sporcularında favorileri arasındadır.

Stresten Uzaklaştırır:

Çinlilerin sağlıklarına ne kadar dikkat ettiklerini biliyoruz. Çin modern tıbbında hünnap meyvesi sadece vücut sağlığına değil zihin sağlığına da iyi geldiği düşünülüyor. Depresan etkisi bulunan hünnap stresli ve özel günlerde 1 veya 2 tane olarak tüketilebilir.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Zayıflatma etkisi hem sindirim çalıştırdığı hem de tok tutma özelliği bir arada olması ile etkilidir. Hünnap yiyerek bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayabilir bu sayede kabızlık şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. İştah etkisi vardır fakat sindirimi rahatlaması ile bu sorun ortadan kalkar.

Mikroplar ve Toksinler Atılır: Antioksidan açısından zengin olan hünnap meyvesi birçok mikrobiklerin ve toksinlerin vücuttan atılması için destek sağlar. kanserden korunmasında da destek sağlayan antioksidan birçok hastalığın önlenmesi için mutlaka yenmelidir.

Cilt ve Saç Hastalıkları İçin Yenmelidir: Ciltte meydana gelen hasarları önlemede başarı sağlayan hünnap saç kökleri ve saç derisi rahatsızlıkları için de besleyici etkiye sahiptir. Güneş yanıklarından muzdarip açık bir teniniz var ise nemlendirme amaçlı hünnap tüketilmelidir.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Hünnap Meyvesi Nasıl Tüketilmelidir?

Hünnaptan reçel yaparak faydalarından yararlanabilirsiniz.

Direk olarak hünnap meyvesi yenebilir.

Hünnap çayı yapılabilir.

Hünnapı mevsiminde alarak kurutup her mevsim ihtiyacınız olduğunda yiyebilirsiniz.

Hünnap Ne Kadar Yenilebilir?

Gün içinde 2 – 3 tane hünnap meyvesinden yiyebilirsiniz. Özellikle sabahları veya öğlenleri yemenizi tavsiye ederiz. Çay olarak tüketecekseniz sabah veya akşam içebilirsiniz.

Hünnap Zararları

Hünnap meyvesini gün içinde 2 – 3 taneden fazla tüketmek vücutta zarar oluşturabilir.

Şeker ve diyabet rahatsızlığınız var ise hünnap tüketmek tavsiye edilmez.

Çok fazla hünnap tüketimi müshil etkisi oluşturabilir.

Gebelik ve emzirme döneminde doktora danışmadan tüketmek önerilmez. Zararı ya da faydası vardır diyemeyiz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı