Cinsel Sağlık

HIV (AIDS) Nedir ? HIV Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Hastalık türleri içinde bulunan zaman dilimine ve insanların yaşam tarzlarına göre yaygınlık oranlarını değiştirmektedir. Bu bağlamda HIV de özellikle 80’li yıllarda patlak vermiş hastalıklardan biridir. Ölümcül riskleri olması sebebi ile pek çok insanı korkutan HIV günlük yaşamı da etkilemektedir. Peki, HIV nedir? HIV belirtileri nelerdir? Ya da daha önemlisi HIV nasıl bulaşır? HIV, açılımı “Human Immunodeficiency Vırus” olan bir hastalık türüdür. HIV nedir için Türkçeleşmiş bir cevap olarak “İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü” verilebilmektedir. Hastalığın daha çok bilinen ismi ise AIDS şeklindedir. Virüs, insan bedenine girdiğinde direkt olarak bağışıklık sistemine etki etmektedir.

Göz atabilirsiniz: Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

AIDS belirtileri gösterilmeye başladığında kısa süre içerisinde fark edilmesi çok mühimdir. Aksi hallerde sonuçlar oldukça ciddi olabilmektedir. HIV belirtisi gösteren hastaların bağışıklık sistemi neredeyse çökme seviyesinde bulunmaktadır. Bundan ötürü oldukça kolay şekilde atlatılabilen hastalıklar onlar için hayati risk taşımaktadır. Son yıllarda HIV aşısı gibi korunma metotları uygulanmasına karşın özellikle bu hastalığı taşıma riski bulunan kişiler maksimum derecede dikkat etmelidir. AIDS belirtileri taşındığına yönelik şüpheler varsa acil olarak bir uzmanla görüşülmelidir.

HIV Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

HIV nedir, araştırmaları hastalığın belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. HIV virüsü almış olan kişiler iki ya da dört hafta içerisinde belirtileri göstermeye başlamaktadır. Belirtilerin görülmeye başlamasından sonra tıbbi müdahale almak çok önemlidir. Aksi hallerde ileriki zamanlarda rahatsızlık AIDS belirtileri göstermeye başlamaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi için HIV tedavilerinin aksatılmaması gerekmektedir. HIV belirtisi olarak ciltte daha önce olmayan kızarıklıklar gösterebilir. Aynı şekilde döküntüler ve yüksek ateş de hastalığa işaret etmektedir. HIV belirtilerinin her insanda aynı derecede olmadığı bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin kuvvetine göre değişim gösteren belirtilere ishal ya da kilo kaybı gibi unsurlar da eklenebilmektedir. Ancak her ne olursa olsun HIV belirtisi gösterdiğini düşünen kişilerin muayene olması gerekmektedir. Daha önce de altı çizildiği üzere bu virüs, tedavi edilmediğinde ya da tedavisi geciktirildiğinde AIDS’e dönüşmektedir.

HIV Belirtisi Sonrası Test Kesin Sonuç Verir Mi?

HIV belirtileri olduğundan şüphe edilen kişiler için HIV testi yapılmaktadır. Teşhis için yapılan kan testleri doğru şekilde uygulandığında kesin sonuç vermektedir. Sonuçlarda HIV pozitif çıkması halinde bireylerin vücutlarında HIV virüsü taşıdığı anlaşılmaktadır. “HIV nedir?” soru yanıtlarında belirtildiği gibi bu rahatsızlığın ilerleyen dönemlerde AIDS’e çevirme ihtimali bulunmaktadır. Bundan dolayı erken teşhis neticesinde tedaviye başlanması çok önemlidir. Özellikle bizim toplumumuzda test yaptırmaktan çekinen kişilerin olduğu bilinmektedir. Ancak HIV belirtisi gösteren kişilerin muhakkak test yaptırmaları gerekmektedir. Bu gereklilik hem kişilerin sağlıkları hem de hastalığın farklı insanlara bulaşmaması açısından önemlidir. HIV testinde kanın yanı sıra Virüs Yükü, Elisa, Salgı Testi gibi aşamalar da bulunmaktadır. Bireylerden alınan örnekler özel laboratuvarlarda incelenmektedir. Elde edilen sonuçlar neticesinde ise HIV pozitif mi yoksa değil mi anlamak mümkün olmaktadır.

AIDS Testi Nerede Yaptırılır?

HIV virüsünün hastalık derecesinin yüksek olması sebebi ile ilgili bakanlıklar pek çok çalışma başlatmıştır. Günümüzde HIV testi yaptırmak isteyen bireyler herhangi bir ücret ödenmeden, bu hastalıkla mücadele için kurulmuş merkezlerde HIV testi yaptırabilmektedir. Ancak testin yaptırılması için belli şartların oluşması gerekmektedir. Öncelikle HIV belirtisinin test sonuçlarında çıkabilmesi için, şüphe duyulan temasın üzerinden en az iki hafta yani on dört gün geçmiş olması gerekmektedir. Testin bu süreden erken bir zaman diliminde yapılması kesin sonuç alımına mani olmaktadır. Zaman kıstasını yerine getiren bireyler doğrudan merkezlere giderek test yaptıramamaktadır. Bunun için web üzerinden bir randevu alınması gerekmektedir. İletişim bilgileri ile birlikte talep edilen randevulardan sonra HIV belirtileri gösterdiğini düşünen kişilere gereken açıklamaların yer aldığı mail gönderilmektedir. Mail içerisinde yazan detaylar eşliğinde kişiler belirlenen tarih ve zamanda ücretsiz olarak testlerini yaptırabilmektedir. HIV virüsü taşıdığına yönelik şüphesi olan kişiler için özel laboratuvarlarda ücretli şekilde test yaptırabilmek imkânı da vardır.

HIV Belirtisi Görüldükten Sonra Virüs Nasıl Bulaşır?

HIV virüsünün insan vücuduna bulaşması hakkında doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Bu neden yüzünden HIV nasıl bulaşır, ya da virüs nasıl yayılır bilinmesi önem arz etmektedir. Örneğin insanlarla tokalaşmak ya da aynı çatal, bıçak gibi aracıları kullanmak virüsün bulaşmasına neden olmamaktadır. HIV virüsünün bulaşabilmesi için daha ciddi sıvı geçişlerinin olması gerekmektedir. Virüs, kan yolu ile cinsel ilişki sırasında meni gelmeden önceki sıvıdan, vajinal sıvılardan, anne sütünden bulaşabilmektedir. Özellikle hamilelik döneminde HIV virüsünün tespit edilmesi ciddi medikal müdahalelerin yapılmasını gerekli kılmaktadır. Bunun yanı sıra HIV belirtisi göstermenin nedenlerinden bir diğeri hastanelerdeki ve sağlık kuruluşlarındaki sterilize edilmemiş ekipmanlardır. Özellikle enjektörler bu alanda en çok dikkat edilmesi gereken ekipmanların başında bulunmaktadır. Virüs büyük oranla cinsel ilişki sırasında yayılım göstermektedir. Çoklu ilişkisi bulunan kişilerin HIV belirtileri göstermemesi için korunmasız olarak ilişki yaşamamaları gerekmektedir. Eğer bu tür bir ilişki yaşanmışsa bahsedildiği üzere aradan iki hafta geçmesi beklenerek bir test yaptırılmalıdır.

İlgili konumuz: Erkeklerde HPV Belirtileri – HPV Bulaşma Yolları

HIV Pozitif Nedir?

“HIV nedir, HIV pozitif nedir?” soruları bu hastalık için en çok araştırılan soruların başında bulunmaktadır. HIV tanımlamaları yapıldığı için HIV pozitif nedir hakkında bildi verilmesi doğru olacaktır. Altı çizildiği üzere bu hastalık için risk grubunda olan kişilerin HIV testi yaptırmaları gerekmektedir. Yaptırılan testler mümkün olan en kısa süre içerisinde sonuç vermektedir. HIV pozitif nedir konusu da testlerin sonuçlarında kendini göstermektedir. Çünkü testlerden HIV pozitif ya da negatif olmak üzere iki farklı sonuç çıkmaktadır.

HIV pozitif olması bireylerde “İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü” bulunduğu anlamına gelmektedir. Bu sonuç kişilerin HIV belirtilerinin doğru çıktığına da işaret etmektedir. Ayrıca HIV testinden pozitif sonuç almak anında tedaviye başlanmasını da gerekli kılmaktadır. Bu durumun temel nedeni HIV belirtisi gösteren kişilerin tedavi edilmemesi halinde hastalıklarının AIDS’e kadar ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. AIDS pozitif hale geldiğinde ise bazı durumların geri dönüşü olmamaktadır. HIV için test yaptırmaktan korkmamak hem sağlıklı yaşam şansını artırmak hem de AIDS pozitif sonucundan uzak kalmak gibi belli avantajları beraberinde getirmektedir.

HIV İlaçları Nelerdir?

HIV belirtilerinden sonra yapılan testlerin pozitif olarak sonuç vermesi, hastalık için tedavi aşamasına gelişmesine yardımcı olmaktadır. Öncelikle bilinmesi gereken ilk şey bu hastalığın vücuttan tamamen atılamadığıdır. Ancak HIV belirtisinin ya da belirtilerinin ilerleme hızı kontrol altına alınabilmektedir. Öncelikle HIV ilaçları bu alanda bir hayli etkilidir. İlaçların doktor kontrolünde ve düzenli bir şekilde alınması, vücutta bulunan HIV virüslerinin çoğalma hızını minimum derecelere indirmektedir. HIV ilaçlarının kullanılabilmesi için vücutta bu virüsün bulunuyor olması şarttır. Yani ilaçların herhangi koruyucu olmak gibi bir özelliği bulunmamaktadır. Fakat virüsü hiç kapmamış olan bireyler için farklı korunma yolları bulunabilmektedir. Bu bağlamda medikal opsiyonlar arasında HIV aşısı ilk sırada yer almaktadır. Aşı sayesinde vücutlarında bu virüs olmayan kişiler, hastalığa karşı bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmektedir. Aşı olmak yerine bahsedilen korunma yollarını takip ederek HIV ‘den korunmak da alternatifler arasındadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı