Gebelik

Hiperekojenik Barsak Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Hiperekojenik Barsak Nedir?

Hiperekojenik barsak nedir sorusunun cevabı; gebelikte anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin barsak ekojenitesinde yükselme görülmesi durumuna hiperekojenik barsak denir. Hiperekojenik barsak yapılan ultrason muayeneleri esnasına bebeğin barsaklarında beyaz ve parlak bir renk olarak kendisini gösterir. eğer barsak ekojenitesi artarsa çevresinde yer alan diğer organlara göre daha açık renkte ve parlak şekilde kendisini gösterir.

Genellersek bağırsıkların ekojenitesi aslında karaciğerden daha çok ve kemiklerden daha az olması normal karşılanır ve olması gereken budur. Bağırsakların büyük bir kısmında ekojenin yükselmesinden kaynaklı, karnın iç kısmında da yaygın şekilde hiperekojen intestin görülmektedir.

Hiperekojenik Barsak Nasıl Anlaşılır? Hangi Evrede Ortaya Çıkar?

Hiperekojenik bağırsak ikinci trimesterde yapılan ultrason muayeneleri esnasında bağırsakta parlama olması ile anlaşılır. Bazen de detaylı ultrason sırasında ultrasona yansıyabilir. Hiperekojenik bağırsağın görülme oranı ise %1 gibi küçük bir orandır. Tanısı ikinci trimesterde konulan bu durum sıklıkla ilerleyen gebelik haftalarında kendi kendine kayıp olacaktır.

Hiperekojenik Bağırsak Tanısı Konuldu Ne Yapmam Gerek?

Kontroller esnasında ultrason ile hiperekojenik bağırsak semptomları gözlemlenmişse. Bebeğin genetik olarak yeniden incelenmesi ve değerlendirilmeye alınmasına ihtiyaç duyulur. Bunun nedeni trizomi 21 olarak adlandırılan down sendromlu bebeklerde hiperekojenik bağırsak bulgularının olmasıdır. Bunun yanında NT yükelmesi, bacak ve kol kemiklerinde kısalık, kalpte hiperekojen bulgusu, böbreklerde anomaliler, parmaklarda anomaliler gibi buğular down sendromu tehlikesinde armaya neden olmaktadır. Trimomi-21 için detaylı biçimde ultrason muayenesinin yapılması gerekmekte. Down sendromunun kesin tanısı için amniyosentez yapılmaktadır.

Okumanızda fayda var: Amniyosentez nedir?

Patolojileri

Hiperekojenik bağırsak durumunun yaklaşık %1-%2’lik bölümüne neden olan enfeksiyonlardır. Hiperekojek nedeni olarak en sık CMV virüsü karşımıza gelir. Buna ek olarak enflüanza, toksoplazma, parvovirüs gibi diğer etkenlerde bebeğin bağırsaklarında Hiperekojenik tabloya neden olabilir.

Enfeksiyon meydana gelirse Hiperekojenik bağırsak daha fazla kafaiçi kalsifikasyonlar, ventrikülomegali, mikrosefali, bebeğin vücut boşluğunda sıvı birikmesi diğer adı ile hidrops, gelişim gereliği gibi patolojik bulgulara gözlemlenebilir.

Hiperekojenik bağırsak bulgusu oluşmuşsa akıllara gelen diğer bir durumsa kisttik fibrozdur. Çünkü hiperekojende görülen bulguların %11’lik bölümü kisttik fibrozda karşılaşılır. Bütün bunların yanında bebeklerinde hiperekojenik bağırsak görülen gebe kadınların bebeklerinde gelişim geriliği de gözlemlenebilir.

Ultrasonda hiperekojenik bağırsak görüntüsü yakalanan bebeklerin bir çoğunun anne karnında kan yuttuklarında dolayı bu görüntü oluşmaktadır ve sıklıkla kendiliğinden ortadan kalkar.

Hiperekojenik Barsak Problemine Sebep Olan Anomali Nedenleri

Yapılan incelemeler sonucunda hiperekojen bulguları varsa bu bebeklerin %50 ile %80 oran aralığında herhangi bir sorunları olmaz. Fakat hiperekojen barsak araştırılması gereken bir durumdur. Çünkü bir çok nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Aşağıda ki anomaliler ile karşı karşıya kalma şansı çok düşükte olsa araştırmalar yapılmalıdır.

  • CMV gibi meydana gelen enfeksiyon riski,
  • Kisttik fibrozis,
  • Bağırsaklarda meydana gelen tıkanmalar,
  • Koromozomal bozukluklar özellikle down sendromu,
  • Amniyon sıvısına yönelen bir kanama ve bu kanlı sıvıyı içen bir bebek hiperekojenik bağırsak sorunu yaşayabilir,
  • Özellikle gebeliğin son haftalarında bağırsaklarda topkanan mekonyum (bebeğin ilk kakası) hiperekojen görüntüye neden olabilir,
  • Amniyon sıvısında meydana gelen veya zarında oluşan enfeksiyon tıbbi adı ile koryoamniyonit oluşması durumunda gaza neden olan bakterileri bebek yutar ve hiperekojenik bağırsak görüntüsü meydana gelir.

Hiperekojenik Bağırsak Tedavisi

Bebeğin durumu, gelişmesi ve büyümesi yapılan ultrason muayeneleri ile yakından takip edilmelidir. Takipler esnasına bebekte gelişim geriliği saptanırsa, ultrasonografi incelemelerine ek olarak doppler yapılmalı ve incelenmeye alınmalıdır.

Şuan günümüzde hiperekojenik bağırsak sorununun bir tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Ama duruma ek bir pataloji olursa buna bağlı tedavi yollarına gidilebilirken sık karşılaşılmasa da bazen erken doğuma gidilebilir.

Anne adayları doktorlarından hiperekojenik bağırsak tanısını duyduklarında ve bu tanının ne olduğunu araştırıp öğrendiklerinde büyük bir panik yaşamaktadırlar. Öncelikle sakin olmalı düzenli kontrollere gidilmeli ve bu durumun büyük bir bölümünün kendiliğinden geçeceği unutulmamalıdır. Sorularınız varsa bizlere yorum kısmından sorabilirsiniz. Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileği ile.

İlginizi çekebilir: Riskli Gebelik Takibi ve Riskli Gebelik Belirtileri

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben ikiz gebelik yaşıyorm şu an birinci bebeğimde hiperekojen barsak ve sağ böbreği 5.5 mm ölçüldü doktor bana amniyosentez yapmayı önerdi ama ben bunu yapıp yapmamakta kararsızım ve şu an çok düşünüyorm ne yapacağımı da Bilmiyorm bu ne anlama geliyo çok büyük sorunlar yaşanır mı bununla ilgili ilerde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı