Genel Sağlık

Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

Hint yağının faydaları arasında vücut, saç ve cildin beslenmesi yer alır. Antibakteriyel etkiye sahip olan Hint yağı ülkemizde de kadınlar tarafından kirpik ve saçların güçlenmesi için sık, sık kullanılıyor. Adından da anlaşılacağı gibi hint yağı en çok Hindistan ve Afrika bölgesinde yetişen hint bitkisinden elde edilir. Egzama, kirpiklerin uzaması ve cildin derinlemesine nemlenmesi hint yağının faydaları arasında yer alır.

Hint Yağının Faydaları

Kabızlığı Önler: Kabızlık çekenler için tavsiye edilen hint yağı arka arkasına 3 gün süre ile 1 çay kaşığı içilerek tedavi edilebilir. Bağırsakların çalışmasını destekleyen Hint yağı dışkının yumuşamasını sağlayarak kolaylıkla çıkmasını sağlar.

Kanser Riskine Karşı: Hint yağı kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek var olan küçük tümörlerin giderilmesinde yardımcıdır. Ciddi bir hastalık haline gelen kanserden korunmak için sağlıklı beslenmek ve doğanın güçlü etkilerinden faydalanmak şarttır.

Bağışıklığın Güçlenmesini Sağlar: Hint yağı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan doğal ve ucuz bir tedavi yöntemidir. Kış hastalıklarına karşı korunmanızı sağlayan Hint yağı vücut direncinin artmasını sağlayarak daha güçlü olmanızı sağlar.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemi Güçlendirici İlaçlar Hangileri?

Eklem Ağrılarını Hafifletir: Eklem ve kas ağrılarının azalması için hint yağı ile ağrıyan bölgelere masaj yapabilirsiniz. Boğaz ve artrit ağrılarına da iyi gelen Hint yağı akşamdan ağrıyan yerlere sürülerek yedirilir.

Karaciğerin Dostudur: Yapılan araştırmalar sonucunda Hint yağının karaciğer semptomlarını azalttığı ve karaciğer sağlığını koruduğu gözlemlenmiştir.

İlginizi çekebilir :Karaciğer Yağlanması Nedir ? Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir ?

Hint Yağının Cilde Faydaları

Lekeleri Geçirir: Hint yağının içeriğinde bulunan bileşenler omega 3 yağ asiti cilt lekelerinin giderilmesini yardımcıdır. Cildin nemlenmesini sağlayan Hint yağı dokuların hızlıca iyileşmesini sağlarken güneş ve yaşlılık lekelerinin azalmasına yardımcı olur.

Cilt Sağlığını İyileştirir: Güneş ve su içilmediği taktirde vücutta kuruluk ve nemsizlik oluşur. Ciltte oluşan egzama, siğil, sedef ve mantar gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde Hint yağı tavsiye edilir. Günde iki kere 1 – 2 damla sorunlu olan bölgelere Hint yağından damlatın ve masaj yaparak yedirin.

Çatlakların Tedavisinde Kullanılır: Vücudun bazı bölgelerinde oluşan çatlaklar Hint yağı kullanımı sonucunda çatlakların oluşumunda azalma yaşanır. Hamilelik öncesinde de kullanımı tavsiye edilen Hint yağı kullanarak çatlak oluşumunu önleyebilirsiniz.

Yaraların İyileşmesinde Kullanılır: Kesik ve yara olan alanlara sürülen Hint yağı dokuların hızlı iyileşmesini sağlayarak açık yaraların çabuk kapanmasında etkilidir. Yaraların bıraktığı izlerinde hızlıca geçmesinde etken bileşenlere sahiptir.

Kırışıklıkları Azaltır: Kolajen içeriğinde sahip olan Hint yağı cildin alt katmanlarına hızlıca yerleşerek ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü hafifletir. Göz altlarına da rahatlıklar uygulayabileceğiniz Hint yağı düzenli kullanım sonucunda etkili sonuçlar ile geri dönüşüm yapar.

Nem Seviyesini Yükseltir: Cildin nemlenmesini ve elastik yapısını arttırmada yardımcı olan Hint yağı kuru ciltler için tavsiye edilen etkili yağlardandır. Temizlediğiniz cildin derinlemesine nemlenmesini sağlamak için akşamdan cilde uygulamak daha etkin sonuçlar verir.

Gözenekleri Rahatlatır: Hint yağının gözenek temizleme etkisi sivilce ve aknelerinde oluşumunu engeller. Derinlemesine temizlenmiş cilt kir ve mikroplardan arınır ve daha sağlıklı cilt kendiliğinden gelir.

Hint Yağının Saçlara Faydaları

Kaş ve Kirpik: Kaş ve kirpik bakımında bitki uzmanlarının da ilk tavsiyelerinden biri Hint yağıdır. Kullanılmayan ve temizlenmiş bir maskara yardımcı ile Hint yağını her akşam kaş ve kirpiklerinize yedirip yatın.

Saç Kıran Tedavisinde: Saç kıran ciddi bir sorundur fakat tedavi edilemez değildir. Hint yağıda saç kıran tedavisinde kullanılan yağlardan biridir. Hindistan cevizi yağından bir kaseye koyun ve yarısı kadar Hint yağı ekleyip saçlarınıza yedirin. Bütün gece sabaha kadar bekletip saçlarınızı sabah yıkayın.

Saç Derisini Tedavi Edin: Kafa derisinin kuruluğu kepek, döküntüler ve egzama sorunlarına yol açar. Saç derisinin daha sağlıklı olması için Hint yağını sorunlu bölgelere uygulayıp en fazla 20 dakika bekletip yıkayın.

Saçları Canlandırır: Hint yağını, Hindistan cevizi yağı ve tatlı badem yağı ile harmanlayıp karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. Bu karışım saçların kan dolaşımını arttırarak saç sağlığını canlandırır ve saçların canlanarak kuvvetlenmesine yardımcıdır.

Hint Yağının Zararları

Sindirim sistemini etkileyen Hint yağı midenin etkilenmesini sağlayarak bulanmalara neden olabilir.

Hint yağı ağız yolu ile vücuda alınırsa nemsizliğe ve vücuttaki suyun azalmasına yardımcı olur.

Ağız bölgesinden uzak tutmanızda fayda vardır. Çünkü ağız içine değerse şişmelere neden olabilir.

İshal yapma etkisini unutmayarak ölçülü tüketime dikkat edilmelidir.

Bazı hassas bünyelerde dışarıdan uygulandığında kramplara neden olabilir.

Aşırı kullanımdan ciddi rahatsızlığı bulunanlar uzak durmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı