Genel Sağlık

Hindistan Cevizi Faydaları

Hindistan cevizi eczane gibi işlev görerek süper besinler arasındadır. Hindistan cevizi faydaları arasında eşsiz yağ asitleri barındıran Hindistan cevizi vücut için olumlu etkiler barındırır. Vücut sağlığı için alınmasından tutunda kilo vermede, saç ve cilt üzerinde de mükemmel etkileri vardır. Hindistan cevizinde yüksek mineral, vitaminler ve lifler bulunur. Egzotik yiyeceklerden hoşlanıyorsanız Hindistan cevizini mutlaka denemelisiniz.

Hindistan Cevizi Faydaları Nelerdir?

Lif Kaynağıdır: Hindistan Cevizinde %61 oranında lif içeriği bulunur. Bu sayede vücut şeker oranını salgıladığı anda direk olarak enerjiye dönüştürür ve hücrelere aktarımı sağlanır. Lif deposu olması sayesinde sakin bir yaşam sürülür ve stres giderilir.

Kemikleri Güçlendirir: Egzotik meyve olan Hindistan Cevizi yemeyi alışkanlık haline getirirseniz diş gelişiminde ve kemik sağlığında artı bir etki sağlar. içeriğinde yüksek oranda manganez ve kalsiyum barındırır. Bu sayede kemiklerin çabuk kırılması önlenirken yaşlılıkta oluşan kemik erimelerinin oluşumunu geciktirir.

Diyabette Hindistan Cevizi: Hindistan cevizi tüketerek vücutta bulunan glikoz seviyesini azatlara diyabette görülen insülin salgılanmasını en aza indirger.

Göz atabilirsiniz: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Yaşlanma Etkilerini Azaltır: Hindistan Cevizinde bulunan besin maddeleri sayesinde vücudun hızlı yaşlanmasını engelleyerek daha ileriki yaşlarda bile genç görünmenizi destekler.

Ağız İçin Sağlıklıdır: Hindistan Cevizinde bulunan suyu ile ağızda gargara yapıldığında kötü kokuları önler, ve ağız içinde oluşan mikropların giderilmesini sağlar. Diş sağlığı içinde Hindistan Cevizi çok yararlı bir besindir.

Hastalıklardan Korur: Hindistan Cevizi meyvesi bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olduğu için hastalıklardan korur. Vücutta oluşan parazitler, dışkı bölgesinde bulunan tenyalar, bronşit, soğuk algınlığı ve boğaz yollarında oluşabilecek sağlıksız durumların önüne geçer.

Bakterileri Uzaklaştırır: Hindistan cevizinde bulunan mineral ve vitaminler vücutta oluşan bakterileri, virüsleri ve mikropların uzaklaşmasını sağlar. Hastalıkların bir numaralı dostu mikroplardan uzak kalmak için Hindistan cevizi tüketerek hastalıklardan korunabilirsiniz.

Gebelik Döneminde Yenebilir: Tabiki öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Fakat yapılan araştırmalarda Hindistan Cevizi suyunun gebe kalan bayanlar üzerinde etkisi oldukça yüksektir. Hindistan Cevizi tüketerek oluşan mikroplardan ve bakterilerden uzak kalabilir sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Diyette Tercih Edilir: Diyet yapanlar için özellikle Hindistan Cevizi tüketilmesi gereken egzotik meyveler arasındadır. Karın bölgesinde oluşan yağların parçalanmasında etkili olan meyve bu sayede düz bir karın için etkilidir.

Kolestrolü Dengeler: Kalbin düşmanı olan kolestrol seviyesini dengeleyen Hindistan Cevizi kalp hastalıkları sorunlarını önlemede yardımcıdır. Hindistan cevizinde bulunan sağlıklı ağlar, iyi kolestrolü yükselterek daha sağlıklı vücut için çalışır.

İlgili konumuz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

İdrar Yollarını Temizler: Dışarıdan vücuda alınan doğal dirüetikler idrar yollarının temizlenmesinde etkilidir ve Hindistan Cevizinde bulunan besinler idrar yolu iltihaplanması ve sağlığı için olumlu etki sağlar.

Zindelik Katar: Hindistan Cevizi ve Hindistan Cevizi yağı vücutta bulunan yağın yakımını hızlandırarak enerji ve zindelik katar. Düzenli olarak Hindistan Cevizi meyvesinden tüketirseniz zinde ve enerjik hissedersiniz ve daha hareketli olarak yağları daha hızlı parçalayabilirsiniz.

Kansere Savaş Açar: Üniversitelerde yapılan modern araştırmaların sonuçlarına bakılarak Hindistan Cevizi meyvesinin kanser türevlerinden vücudu korur ve kanserin yayılmasının önlenmesinde etkilidir.

Hindistan Cevizi Süte Eşdeğer: Hindistan Cevizi suyu ve sütü anne sütünde yer alan laurik asit içerdiği için vücuda son derece faydalıdır. Uzmanlar vücut için çok faydalı olan Hindistan Cevizi sütünün aralarda tüketilmesini önerirler.

Hindistan Cevizinin Saça Faydaları

Doğal antioksidan barındıran Hindistan Cevizinden elde edilen yağ saçların daha sağlıklı ve yumuşak olmasını sağlar.

Parlak saçlar için Hindistan Cevizi yağından faydalanabilir.

Saçın nemlenmesinde etkili olan Hindistan Cevizi yağı saçların nemlenerek kırılmasını önler.

Saç köklerinde ve saç tellerinde bulunması gereken proteinin artmasına yardımcı olur.

Hindistan Cevizi saç köklerinde ve saç derisinde yer alan mikropların oluşumunu engeller.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Birçok saç bakımında, cilt bakım maskelerinde ve diyet menülerinde Hindistan Cevizinden faydalanılır. Saç ve cilt kozmetiklerinde kullanılan Hindistan Cevizi yağı son derece besleyici vitamin ve minerallere sahiptir.

Hindistan Cevizi yağı karaciğer organı tarafından kolayca emilim sağlandığı için kalp dostudur ve vücut için son derece faydalıdır.

Diyet menülerinde dahi kahve yaparken bir parça atılan Hindistan Cevizi yağı yağ parçalamada etkilidir.

Doymuş yağ bakımından zengin olan Hindistan Cevizi yağı çok aşırı sıcaklıkta bile özelliğini kaybetmez. Kullanılan yağ kan basıncını dengeler ve sağlıklı düzeyde kalmasını sağlar.

Sindirimin düzenlenmesini sağlayan Hindistan Cevizi yağı vücutta oluşan kötü maddeler ve toksinleri bünyeden temizler. Vücutta oluşan ödemi atar ve şişkinliklerin giderilmesinde etkilidir.

Serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak kanser ve kötü hastalıkların önüne geçer.

Oluşmuş yağları parçalar.

Kemiklerin güçlenmesinde etkin rol oynayan Hindistan Cevizi yağı kolay kırılan kemiklere faydalıdır ve kaslara olumlu etkisi vardır.

Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan meyve sindirimin de daha hızlı çalışmasına destek verir.

Oluşan mantar rahatsızlıklarında Hindistan Cevizi yağı kullanılırsa mantar kaynaklı problemleri önler çünkü içeriğinde lorik asit barındırır.

Oluşan tenyaların giderilmesini sağlar.

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

Antibiotik kullanımına karşıysanız doğal antibiotik barındıran Hindistan Cevizi suyunu tüketebilirsiniz.

Dizanteri rahatsızlıklarında etkendir.

Hazımsızlık ve sindirim problemi yaşıyorsanız meyvenin suyunu içebilirsiniz.

Vücudun spor sonrası kaybettiği sıvı miktarını suyunu içerek giderebilirsiniz.

Nemlendirme etkisi bulunduğu için kuru ciltlere faydalıdır.

Diyabet rahatsızlıklarında Hindistan Cevizi suyu tüketilmesi faydalıdır.

Yaşlanmaya bağlı oluşan cilt ve vücut hasarlarını giderir.

Cilde iyi gelen besinler içerdiği için hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Zayıflamak isteyenler mutlaka Hindistan Cevizi suyu tüketerek daha kolay yağ yakımı yaşarlar.

Kalp sağlığını kuvvetlendirerek kan basıncını dengeler.

Bağırsaklarda yer alan tenyaların giderilmesini kolaylaştırır.

İdrar yollarında olumlu etki sağlayarak böbreklerin çalışmasını sağlar, böbrek taşlarını düşürür.

Sinir sisteminde pozitif etki sağlayan meyve suyu B vitamini barındırdığından stresi uzaklaştırarak stresten kaynaklı rahatsızlıklara da kalkan oluşturur.

Kemikleri kuvvetlendirir.

Vücutta oluşan kramplara potasyum barındırması sayesinde önler.

Hindistan Cevizinin Zararları

Aşırı Hindistan Cevizi tüketilmesi kolestrolü yükseltir ve yağ içeriğine sahip olduğu için kilo alımına neden olabilir kesin bir kanı olmadığı için doktora danışılmalıdır.

Gebelik dönemi için bilinen herhangi bir yan etkisi olmasa da doktorunuza danışmadan kesinlikle tüketmenizi tavsiye etmiyoruz.

Kan basıncı genel seviyeden düşük olanlar kan basıncını düşüren Hindistan Cevizini tüketmemelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı