Şifalı Bitkiler

Hibiskusun Faydaları Neler?

Hibiskusun faydalarından yararlanmak için çiçeğini ve yaprağını toplayıp çay yaprak kullanabilirsiniz. Hibiskusun faydaları arasında soğuk algınlığı ve kış hastalıkları revaçtadır. Ebegümeci bitkisi olarak da bilinen hibiskus sadece dekorasyon çiçeği değil tıbbi açıdan da birçok alanda kullanılmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde son derece güçlü antioksidanlara, vitamin ve minerallere sahip hibiskusun faydalarını ayrıntılı şekilde makelemizde kaleme aldık.

Hibiskusun Faydaları

Hbiskus kan basıncının dengelenmesini sağlayarak tansiyonun da dengelenmesinde etkili bileşenler içeriyor. Kandaki mineral seviyesini düzenleyen hibiskus tansiyon rahatsızlığına karşı sizi korurken tansiyondan muzdarip kişilere önerilen bir bitkidir.

Hibiskus bitkisinde bulunan yağ oranı son derece düşüktür. Bu nedenle zayıflamak isteyenler ve kilo verme çabasında olanlar hibiskus bitkisinden faydalanabilirler. Hibiskus bitkisi ile yapılan çay bu dönemde tüketilerek zayıflamaya yardımcı olur.

Tip 2 diyabet rahatsızlığının verdiği semptomların azaltılmasında yardımcı olan hibiskus bitkisi kan şekerinin düzenlenmesini sağlayarak faydalıdır. Tip 2 diyabet rahatsızlığının başlıca sebebi olan kan şekeri ve kan basıncının düzensiz olması hibiskus bitkisi diyabet rahatsızlığında size yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kanser günümüzün en büyük hastalıklarından biridir ve birçok insanda görülmektedir. Antioksidan açısından güçlü olan hibiskus bitkisi kanser riskini azaltarak kanserden sizi korur ve kanser hücrelerinin azalmasında faydalıdır.

Hibiskus kalp rahatsızlıklarında da size yardımcı olacak içeriklere sahiptir. Kalp büyümesinin etkisini azaltan hibiskus damarların sertleşmesini engelleyerek kalp problemlerinin önüne geçer ve damar tıkanıklıklarını engeller.

Hibiskusta bulunan vitamin ve mineral değeri antioksidanla birleşince bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlü bir bağışıklık bir çok rahatsızlıktan sizi korurken gribal enfeksiyonlara neden olan virüslerin ve toksinlerin azalmasında yardımcıdır.

Karaciğer yağlanması kolesterolün yükselmesi ile doğru orantılıdır. Karaciğer yağlanmasını azaltan hibiskus kalori oranı sıfırdır ve yağ içermediği için karaciğer için faydalıdır.

Hibiskus Çayı Tarifi

Hibiskus tek başına tüketilebileceği gibi çayı yapılarak tüketildiğinde daha lezzetli bir tada sahiptir ve daha kolay içilebilir. Bu nedenle hibiskusu tek başına tüketmek istemiyorsanız vereceğimiz tarifle çayını hazırlayarak faydalarından yararlanabilirsiniz.

Su ( 1 litre )

Hibiskus bitkisi ( 2 yemek kaşığı )

Tarçın, karanfil, limon suyu isteğe bağlı lezzeti arttırmak için çaya eklenebilir.

Suyu cezvede veya küçük bir çaydanlıkta kaynatın ve içine hibiskus bitkisinden ekleyip 15 dakika kadar bekletip demlendirin. Süre sonunda karışımı süzüp buzdolabında 2 gün saklanarak tüketilebilir.

Hibiskusun Zararları

Hibiskus bitkisinin anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler için tüketimi tavsiye edilmez. Hibiskus bitkisinin tüketimi bebeğin düşmesine neden olacağı için diğer adı ile ebegümeci bitkisini tüketmeyiniz. Yeni anne olmuş kişilerin de sütten bebeğe geçen etkisinden dolayı bebeğin bağışıklığını düşürebilir.

Ciddi bir rahatsızlığınız varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsanız ( tansiyon ilacı gibi ) hibiskus bitkisinin tüketiminden kaçınmalısınız. Haplarla çakışabilen hibiskus bitkisi risk teşkil edebilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı