Genel Sağlık

Her Gün Düzenli Yürüyüş Yapmak? Faydaları Nelerdir ?

Kilo problemi yaşayan her bireyin zayıflamak denilince aklına ilk olarak yürüyüş veya koşu yapmak gelir. Ancak düzenli yürüyüş yapmak sadece zayıflamaya yardımcı olmuyor. Düzenli yürüyüşün bilmediğiniz pek çok yararı bulunuyor. İşte onlar,

Düzenli Yürüyüş Ömrü Uzatır

Her gün yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş ömrünüzü uzatır. Yürümeyi alışkanlık haline getiren ve sürekli olarak yürüyen bireyler yaşlandıkları zaman yaşından daha küçük gösterir. Haftada en az 25 kilometre yürüyen insanların hastalıklara yakalanma riski çok daha azdır.

Göz atabilirsiniz: Yapılan Aktiviteye Göre Ne Kadar Kalori Harcıyorsunuz ?

Kalbiniz İçin Çok Faydalıdır

Özellikle sigara tüketen bireylerde, kalp damarları tıkanır vücuttaki oksijen seviyesi sigara içmeyen birine göre çok daha düşük seviyelerde seyreder. Düzenli yürüyüş yapmak tıkalı damarlarınızı açıp genişletir, daha rahat nefes almanıza ve daha çok oksijen almanıza yardımcı olur.

Stresi Yok Eder

Yapılan bazı araştırmalarda, hayatında spora yer veren bireylerin depresyon yaşama ihtimalinin spor yapmayan bireylere göre %20 daha az olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli yürüyüş yapan bireyler stresle daha kolay başa çıkabilirler.

İlginizi Çekebilir : Her Gün Bal Yerseniz Ne Olur ?

Kilo Kontrolü Sağlar

Her gün yapılacak bir saatlik yürüyüş ayda 0,5-2,5 kg vermenizi sağlar. Eğer bunun yanında diyet de yaparsanız çok daha fazla kilo verebilirsiniz. Her gün düzenli yapılan yürüyüş  obezite, diyabet tansiyon gibi hastalıklar çok daha az görülmektedir.

Düzenli olarak yürüyüş yapan bireyler, yapılan araştırmalara göre koroner kalp hastalıklarından akciğer hastalıkları ve kansere kadar pek çok hastalık ve risk faktöründen maksimum düzeyde korunmaktadır. Sağlığınız için günde 30 dakika ayırıp yürüyüş yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Göz atabilirsiniz: Kanserden Korunmanın Yolları

Zayıflamak için yürüyüş yapacaksanız bir uzman tarafından yönlendirilmeniz de fayda var. Ancak günlük ortalama 1500 kalorilik bir diyet ve 30 dakikalık yürüyüş ile bir ayda 5 kilo kadar kilo verebilirsiniz. Vücut ağırlığınızın %5’ini kaybetmeniz karaciğer yağlanması riskini %90 azaltırken pek çok kalp hastalığı riskini de minimuma indirir. Sağlığınız için olumlu bir şeyler yapmak isterseniz mutlaka günde en az 30 dakika yürümelisiniz. Eğer yürüyüş yapmakta zorlanıyorsanız ve sıkılıyorsanız günde 15 dakike yürüyerek başlayabilir ve bunu her hafta 5 dakika artırarak devam ettirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı