Genel Sağlık

Hemoroid Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri?

Halk arasında basur olarak anılan hemoroid, doğru tedavi yöntemleri uygulanmaz ve önlenmeye çalışılmazsa, yaşam kalitesini düşürerek can yakıcı bir hal alır. Genel belirtileri, başka hastalıkların belirtileri arasında da yer alabilir. Fakat bu durumda ihmal edilmemelidir. Basur belirtilerinden, dışkıda; değişiklik, kanama, ağrı gibi sorunlar oluşursa zaman kaybedilmeden doktor tedavisine başvurulmalıdır.  Bu yazımızda, hemoroid nedir, basur nasıl geçer, hemoroid tedavisi nasıl olmalıdır gibi sorulara cevap arayacağız. Dilerseniz basur hakkında bilgilere yakın bir çerçeveden bakmaya başlayalım.

Basur Nedir?

Alt rektum veya anüs bölgesinde iltihaplı olan damarların şişmesi sonucunda basur ortaya çıkar. Bu sağlıksız hastalık kendiliğinden ortaya çıkmadığı gibi belli sebeplere bağlı şekilde meydana gelir. Özellikle hareketsiz yaşam tarzı, gebelik dönemleri, ıkınma yükselişi basur rahatsızlığının meydana çıkmasını tetikleyen durumlardır. Bu dönemlerde bölgedeki damarlara baskı uygulandığından, istenmeyen şişmeler oluşmaya başlar. Anüsün dışında oluşanlara dış basur denilirken, rektum içindekilere iç basur denilmektedir.

İlginizi çekebilir: Yaygın Erkek Hastalıkları – En Çok Görülen Hastalıklar

Hemoroid yani halk arasındaki adıyla basur, 50 yaşın üzerindeki kişilerde çok sık olarak meydana geldiği gibi diğer yaş gurupları arasında da yaygın bir hastalıktır. Basur rahatsızlığının ana nedeni toplardamar bozukluğu olarak bilinse de başka nedenlere bağlı gelişim gösterebilir. Ayrıca tüm basur çeşitleri sonradan görüldüğü gibi doğumla birlikte gelişebilir. Yani kişi doğuştan basura yatkın olabilmektedir.

Basur ( Hemoroid ) Belirtileri Nelerdir?

Basur rahatsızlığı belirtileri, bazen hastalığı tam olarak teşhis şansı verir. Fakat bu hastalıkla benzer belirtileri olan ağır hastalıkla mevcuttur. Bu nedenle basur belirtileri görüldüğü anda zaman kaybedilmeden doktora başvurularak, yeterli bir tedavi istenmelidir. Basur belirtileri denildiğinde temel soru, yaşanan rahatsızlığın iç basur mu, yoksa dış basur mu olduğuyla ilgilidir. Hem belirtiler açısından, hem basur nasıl geçer sorusunu cevaplamak adına bu oldukça önemlidir.

Örneğin kişi iç basur yaşıyorsa, belirti genellikle tuvalete çıkıldığında yaşanır. Tuvalete çıkıldığından kabızlık yaşanması oldukça muhtemeldir. Bu kabızlığa bağlı olarak, dışkı çıkarma şiddetli bir hal alabilir. Yine aynı şekilde iç basurda kanama oluşması kaçınılmazdır. Şiddete bağlı olarak gelişen ağrılar, dışkı kanamaları genellikle iç basurun açık belirtileri arasında sayılırlar.

Dış basur yaşanması durumunda, kişide durum genellikle gözle görülebilir niteliktedir. Dış basur, kaşıntı ve kanamalara yol açmaktadır. Kaşıntıya bağlı olarak tahriş oluşumu, dış hemoroid belirtilerinden biridir. Tüm bu iç ve dış basur belirtileriyle birlikte, genel görülen belirtileri şu şekilde sıralamamız mümkün olabilir.

Basur rahatsızlığının genel belirtileri:

– Hasta oturma pozisyonuna geçmek istemesi, ağrıların tetiklenmesine yol açar.

– Anüs bölgesinde çok sık olarak kaşıntı oluşumu, basurun genel belirtileri arasında yer alır.

– Basur oluşumunda bölgede damarlar şişmektedir. Bu damarların herhangi bir sebepten dolayı zorlanması, kişinin çok yüksek derecede şiddetli ağrılar yaşamasına neden olur.

– Basur rahatsızlığı yaşayan hastaların çoğunluğu, gece tuvalete çıkma ihtiyacı duyarlar. Bu durumun sürekli bir hal alması, kişinin uyku düzensizlikleri yaşamasına neden olacaktır.

– Basurun bu belirtileri, başka hastalıkların habercisi olabilir. Örneğin basurda görülen belirtiler, kolon kanseri ya da anal kanserinin belirtileriyle benzer niteliktedir. Bu yüzden bu belirtileri kendinizde gördüğünüzde, yine aile geçmişinizde belirttiğimiz kanserler varsa, hiç zaman kaybı yaşamadan doktora başvurmanız gerekecektir.

Basur ( Hemoroid ) Belirtileri Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Hemoroid tedavisi gayet mümkün olan, düzenli olarak uygulandığında kısa sürede geçen bir tür rahatsızlıktır. Bu nedenle saydığımız belirtiler görüldükten hemen sonrasında, doktora başvurulması hastalığın erken tedavi edilme şansı bulmasında yardımcı olur. Çünkü basur rahatsızlığında da tıpkı diğer hastalıklarda olduğu gibi evreler bulunur. Yani hastanın durumu evrelere bağlı olarak daha kötü bir hal alır. Bu nedenle basurda kişinin erken davranması çok önemlidir.

Basur ( Hemoroid ) Tedavisi

Yukarıda sorduğumuz basur nasıl geçer sorusunu bu bölümde cevaplandıracağız. Hemoroid tedavisinin neler olduğunu görmeden önce, ameliyatsız basur tedavisi mümkün mü, önce buna göz atalım. Basur ameliyatsız olarak geçebilir. Basur rahatsızlığı yaşayan birçok basur hastası ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Ancak bazı ileri evre kişilerde ameliyat zorunlu bir hale gelmektedir. Bu nedenle ameliyatsız basur tedavisi yapılabildiği gibi ileri düzeyde ameliyata ihtiyaç duyulur.

Şimdi geçelim basur hastalığının tedavisinin nasıl olduğunu cevaplandırmaya. Basur hastalığının tedavisinde ilk amaç bağırsakta oluşan dengesizliklerin düzene sokulmasıdır. Bu yüzden kabız veya ishal durumunuz varsa, öncelikli olarak bunların geçmesi için basur ilacı tedavisi ön görülebilir. Fakat birçok hasta, doktor henüz tam basur tanısı koymadığı halde, düzensiz ve bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmaya başlamaktadır.

Basur rahatsızlığının tedavisinde basur ilacı genelde ilk ve ikinci evrelerde tercih edilmektedir. Bunun dışındaki evrelerde ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi farklı egzersizlerin önerilmesi, basur ameliyatı tercihler arasındadır. Basur ilacı denildiğinde aklımıza onlarca ilaç gelebilir. Bazı doktorlar tedavi için farklı ilaç tercihleri yapabilir. Örneğin bazı doktorlar hastalıkta ağrıyı minimum seviyeye indirecek nitrogliserin içerikli kremler önerebilir. Bunun dışında önerilen kremlerin tamamı, bölgenin gevşemesini amaçlamaktadır. Yine hepsinin etkilerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kremlerin etkilerinin yüksek olması, dengeli olarak kullanılmasını gerektirmektedir.

Basur rahatsızlığının giderilmesi için sadece krem tedavisi değil, çeşitli egzersizler de önerilebilir. Örneğin ılık suyla yapılan oturma banyosu basur tedavisinde tercih edilen egzersizdir. Oturma banyosunda amaç bölgenin yumuşaklık kazanması ve dezenfekte olmasıdır. Oturma banyosu yaptıktan sonra bölgenin kağıt veya yumuşak bez havlularla kurutulması gerekecektir.

Hemoroid için uygulanabilecek bir diğer tedavi yöntemiyse, skleroterapidir. Bu yöntemde kişiye çeşitli ilaçlar, iğne tedavisi şeklinde uygulanmaktadır. Bölgeye çeşitli ilaçların enjekte edildiği bu yöntemde, tedavi oldukça etkilidir. Yine narkoz kullanılmadan uygulanan bu ilaç enjeksiyon tedavisi, ağrısız bir biçimde tamamlanmaktadır. Yine bir başka ameliyatsız basur tedavisi yöntemi, çeşitli özel bantlarla basur tutan bölgenin çürümeye bırakılmasıdır.

Ameliyatlı Basur Tedavisi

Yukarıda belirttiğimiz basur tedavi yöntemleri, ameliyatsız olarak uygulanmaktadır. Şimdi basurun ileri aşamaya gelişiyle ameliyatsız tedavinin mümkün olmadığı durumları değerlendirmeye alalım. Hemoroid ameliyatı, hastalığın genellikle üçüncü ve dördüncü evrelerinde tercih edilir. İlk evrelerde kullanılan ilaç tedavileri basur hastalığı için etkin bir tedavi yöntemi olsa da bazı durumlarda erken teşhisin konulamaması, basur için ameliyat gerektirebilir.

Etkin çözümler sunan basur ameliyatı, çeşitli bazı cihazlarla uygulanmaktadır. Uygulama öncesinde gerek görülürse genel anestezi tercih edilebileceği gibi bölgesel anestezi de tercih edilebilir. İleri evrelerde yaşanan basur hastalıklarında en etkili tedavi biçimi ameliyattır. Sanıldığı kadar zor olmayan bu yöntem sonucunda, kişinin basurdan kurtulabildiğini söylemek mümkündür.

Ameliyatsız Basur Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyatsız olarak basur tedavisine yukarıda değindik. Burada ise ameliyatsız basur tedavisinde nelere dikkat edileceğine değineceğiz. Ameliyatsız basur tedavisinde dikkat edilmesi gerekenlerden biri, bağırsakların düzenli bir çalışma ritmi yakalaması için uygulanabilecek diyettir. Bu diyet tamamen doktor tavsiyesi altında yapılmalıdır. Yine mümkün olduğu kadar dışkının ertelenmemesi ya da sürekli dışkıya çıkılmaması basur için tedavi gibi görülebilir.

Basur rahatsızlığının yaşanmaması veya yaşansa bile erken bir biçimde def edilmesi için en etkili tedavi yöntemlerinden biri bolca su tüketimidir. Yine kabızlık ve ishal durumlarında doktora başvurulması ve bu hastalıkların tedavi edilmesi basuru önleyici nitelikte olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı