Genel Sağlık

HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kolesterol hücrelerimizde bulunan ve bazı hormonları üretmemizle birlikte D vitamini sentezlememize yardımcı olan mumsu bir madde olarak bilinir. Bu madde kanımızda bulunur. İyi ve kötü kolesterol olarak ikiye ayrılan bu değer, vücudumuzda belli bir oranda bulunmalıdır. Çünkü belli işlevleri yerine getirmede etkin bir rol oynar. Ancak belli bir yükseklikte ya da düşüklükte olması sıkıntıya yol açar. HDL kolesterol küçük ve yoğun moleküller şeklinde damarlarda dolaşır ve kolesterolleri karaciğerimize taşır. Bu değer vücut için yararlıdır. Çünkü görevini yerine getirdiğinde damarlarınızda kolesterol birikmez. Böylece damarlarda birikme ya da daralma olmaz. Böylece kalp ve damar hastalıkları riski en aza iner.

HDL Kolesterol Düşüklüğü Nedenleri

  • Beslenme alışkanlığının düzensiz hale gelmesi
  • Aşırı kilolu bir vücuda sahip olma
  • Tedavisi yapılmayan diyabet rahatsızlıkları
  • Aşırı sigara ve alkol tüketimi
  • Yeterli düzeyde fiziksel aktivite yapmamak
  • Anne babadan gelen genetik yatkınlık
  • Bazı ilaçların ortaya çıkardığı yan etkiler

HDL Kolesterol Yüksekliği Nedenleri

İyi kolesterol olarak da anılan HDL kolesterol değerinizin yüksek olması sıkıntı yaratacak bir durum değildir. Bu seviye kalp sağlığınız için son derece müjde vericidir. Çünkü bu değeri yüksek olan kişilerin kalp sağlığı korunur. Aşırı yükselmesi durumunda ise damarlarınızın içindeki duvarlarda daralma başladığı ortaya çıkmıştır. Ancak araştırmalar bu durumun nedenleri hakkında bir çalışma sırasında bilimsel bir sonuca ulaşılamamıştır.

İlginizi çekebilir: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

HDL Kolesterol Nasıl Yükseltilir?

  • Haftanın en az 4 günü yarım saat kadar tempolu yürüyüş ve aerobik hareketleri yaparak iyi kolesterol seviyenizi arttırabilirsiniz. Ayrıca bu işlemi bir spor hocası nezaretinde de yerine getirebilirsiniz. Böylece kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Sigara ve alkol kullanmanız HDL kolesterol seviyesinin düşmesine yol açar. Bu yüzden de bu alışkanlıkları azalttığınız hatta terk ettiğiniz an iyi kolesterol seviyeniz artmaya başlayacaktır.
  • HDL kolesterol seviyenizi üste çekmek adına ideal kilo aralığına sahip olmanız son derece önemlidir. İdeal kilosunda olan insanlarda kalp hastalıkları ve bununla beraber birçok hastalık riski ortadan kalkmaktadır. Bu yüzden aşırı kilonuz varsa etkili olacak bir egzersiz ile diyet programı uygulayabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Soğan Yedikten Sonra Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

İlgili Yazımız: LDL Kolesterol Nedir? LDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı