Şifalı Bitkiler

Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Hayıt tohumunun bilinen diğer isimleri de beşparmak, hayıd ve ayıttır. Hayıt tohumunun faydaları uzun nesillerdir insanlar tarafından fark etmiş ve tüketilmiştir. Hayıt tohumu tentür olarak, hap olarak ve hayıt tohumunun özü olarak da tüketilebilir. Hayıt tohumu taze iken toplanıp kurutularak çay formunda tüketilebilir. Hayıt tohumun faydaları arasında ciltteki mikroplardan temizleme, kanser riskini önleme, doğurganlığın artmasına, regl dönemlerine ve terleme problemlerine iyi gelmektedir.

Hayıt Tohumunun Faydaları

Antioksidan Etkisi Bulunur: Antioksidan etkisi zengin olan hayıt otu serbest radikallerin vücuda verdiği zararı etkisiz hale getirir. Oksidatif stresten vücudu koruyan hayıt otu bitkisi kanserden, yaşlanma belirtilerinden ve birçok kardiyovasküler rahatsızlıklardan bünyeyi korumaktadır.

Miyom Oluşumunu Engeller: Kadınlarda görülen miyomlar ağrı ve sancı oluşturan sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Rahimde oluşan miyom kanserli tümör olmasa da farklı türde ve boyutlarda olması bayanların canını oldukça yakar.

Cinsel İsteği Arttırır: Hayıt tohumunu eskilerden beri yatak soğukluğunun giderilmesi için kullanılmaktadır. Cinsel isteksizliğin azalması sonucunda hayıt tohumu tüketilebilir.

Akne ve Sivilceleri Önler: Sivilce oluşumu birçok nedenden dolayı oluşabilir. Bunlardan biri de hormon dengesinin bozulması olabilir. Hormon düzenleyici etkisi olan hayıt tohumu hormonların normal seviyede kalmasını sağlar ve hormon dengesizliğini gidererek sivilce ve akne problemlerinin oluşumunu engeller.

İlginizi çekebilir: Sivilce Kremi İsimleri Nelerdir? Kullanımı-Yan Etkileri ve Fiyatları?

Hormonların Dengelenmesini Sağlar: Hormonların düzensiz olması vücutta birçok organın fonksiyonlarını etkiler. Hayıt tohumu ile hazırlanan besinlerden tüketerek hormon dengelenmesi sağlayabilirsiniz.

Doğurganlığı Arttırır: Kadınların düşük yapmasına neden olan birtakım hormonlar bulunur. Hayıt tohumu tüketilerek bu hormonun aktifleşmesi engellenir ve doğurganlığın artması sağlanabilir. Aynı zamanda hayıt tohumu rahim bölgesinde aktifleşerek kanser hücrelerinin oluşumunu da engeller.

Duygu Değişikliklerini Önler: Kadınlardaki nedensiz duygu değişimlerinin büyük sebeplerinden biri de hormonlardaki dengesizliklerdir. Kimyasal değişimlerin oluşturduğu duygu değişimleri hayıt tohumunun faydaları arasındadır ve ruh halinin iyileşmesinde etkendir.

Kanser Riskini Hafifletir: Hayıt tohumu genel olarak kadınlarda kadın hastalıklarının oluşumunu engellemek için yaratılmış diye düşünebiliriz. Fakat hayıt tohumu erkeklerde prostat kanserinin önlenmesini sağlayacak testesteronların aktive edilmesini sağlayacaktır.

İlgili konumuz: Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Terlemeyi Önler: Hayıt bitkisi hormon bozukluklarından kaynaklı aşırı terlemenin oluşumunu engeller. Hayıt bitkisi ile yapılan çay içilebilir yada terleyen bölgelere bu su ile kompres yapılabilir.

Menepoz Sorunlarını Hafifletir:

Menepoz sorunlarının en büyük nedenlerinde biri progesteron düzeyinin düşüklüğünden kaynaklanır. Hayıt bitkisi tüketilerek hormonların sağlıklı çalışması sağlanarak menepoz döneminde yaşanan ateş basması ve ağrıların oluşumunu engeller. Hayıt bitkisi aynı zamanda kist oluşumunun da giderilmesinde yardımcıdır.

Regl Dönemlerini Rahatlatır: Kadınların her ay yaşadıkları problemlerden biri de regl dönemidir. Hem sancılı hem de sinirli geçen regl döneminin daha sakin ve daha ağrısız geçmesini sağlar. Regl dönemini düzene sokan hayıt tohumu kanamalarında daha sağlıklı olmasına yardımcıdır.

Göz atabilirsiniz: Adet Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Sütün Artmasını Sağlar: Süt artışını destekleyen hayıt tohumu dişilik hormonlarını destekler ve süt artırımına katkıda bulunur. Süt arttırmada etken olsa da bunu öncelikle doktorunuza danışmanızda fayda var.

Hayıt Tohumunun Zararları

Ölçülü olarak çay formunda tüketildiği sürece zararı olduğu görülmemiştir. Fakat aşırı tüketimde karşılaşılan bir takım sorunlar gözlemlenebilir.

Aşırı hayıt tohumunun tüketilmesi mide bulantısı, kusma, baş ağrıları, ciltte derdi döküntüleri, sivilce problemleri ve iştahın artmasına neden olabilir.

Kimyasal düzeni sağlaması ile bilinen hayıt tohumu psikolojik problemler yaşayanlar için tavsiye edilmez. Depresyon tedavisi görüyorsanız ve depresan etkili ilaçlar alıyorsanız hayıt tohumunun tüketiminden uzak durmanızda fayda vardır. Aynı zamanda hayıt tohumu vücutta bazı ruhsal bozuklukların oluşumunu da neden olabilir.

Bellek gelişiminde sorunlar varsa ve Parkinson ve Alzheimer rahatsızlığı bulunuyorsa hayıt tohumu bitkisi tüketiminden uzak durmalısınız.

Anne adayları ve yeni anne olan kişiler için hayıt tohumunun tüketiminin güvenli olup olmadığını bilmiyoruz. Bu nedenle bu dönemlerde tüketimden önce doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Hormonal tedavi görüyorsanız ve hormon ilaçları kullanıyorsanız östrojen problemlerine neden olabilir ve bu dönemlerde hayıt tohumunun tüketimi önerilmez.

Kanser tedavisi görüyorsanız hayıt tohumunun tüketiminden kaçınmalısınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı