Şifalı Bitkiler

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Hatmi çiçeğinin faydaları arasında ağrılara, böbrek sancılarına, mide rahatsızlıklarından gastrit ve mide yaralarına, idrarın sancılı çıkmasına ve bronşların tıkanmasına yararları vardır. Hatmi çiçeğinin faydalarından yararlanmak için hatmi çiçeğinin çayından yapabilir ya da banyo suyuna ekleyerek rahatlık sağlayabilirsiniz. Bitki uzmanlarının tavsiyesi üzerine hatmi çiçeği faydaları için bitkiyi taze olarak alıp tüketmek gerekmektedir.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Üst Solunum Yolları İçin Hatmi Çiçeği: Hatmi çiçeğinde yer alan bileşenler antibakteriyel etkilere sahiptir. Bu nedenle hatmi çiçeği tüketimi sayesinde ağız ve boğazlarda yer alan enfeksiyonların giderilmesinde etkilidir. Hatmi çiçeği faydalarında boğaz ağrıları dindirilirken oluşan kuru öksürük giderilerek tahriş oluşumu engellenir.

Hatmi Çiçeği İdrar Söktürür: İdrar yaparken oluşan sızıntılarında engellenmesine yardımcı olan hatmi çiçeği idrar söktürerek böbrek ve mesanenin rahatlamasını sağlar. Diüretik etkiye sahip olan hatmi çiçeği ödemin giderilmesine yardımcı olurken bu bölgedeki iltihaplanmaların giderilmesinde etkilidir.

Zayıflamaya Yardımcıdır: Yapılan araştırmalar sonucunda kesin olmamakla birlikte zayıflamaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Hatmi çiçeğinde yer alan bileşenler vücutta doygunluk hissine ulaştırarak, iştahın azalmasını yardımcı olur ve zayıflamaya yardımcıdır.

Enfeksiyonlardan Korur: Vücutta yer alan mikropların giderilmesinde etken olan hatmi çiçeği yapılan çalışmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Özellikle boğaz, ağız ve solunum yollarında yer alan virüslerin giderilmesinde etkilidir. Diş eti iltihaplanmaları da hatmi çiçeği içerek tedaviye yardımcı olduğu biliniyor.

Cilt Sağlığını Destekler: Ciltte oluşan tahrişlerin ve kızarıklıkların oluşumunu önlemede yardımcı olan hatmi çiçeği cilt sağlığını destekleyen içeriklere sahiptir. Yara ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olan hatmi çiçeği birçok cilt kozmetik ürünlerinde bu bitkiden faydalanılmaktadır.

Ağrıların Azalmasında Hatmi Çiçeği: Yazımızın başında da ağrılar için hatmi çiçeğinden faydalanmak etken bir çözümdür. Hatmi çiçeğini lapa olarak hazırlayabilir ve ağrıların üzerine uygulayarak tedavi edilmesine yardımcı olabilirsiniz. Hatmi çiçeği yaprakları hızla iyileşmeyi destekleyerek çay olarak tüketmeden de kullanabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kantaron Bitkisinin Faydaları

Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar: Hatmi çiçeği bitkisi ile yapılan çay düzenli olarak tüketildiğinde kış hastalıklarına karşı sizi korurken bağışıklık sistemini güçlendirir. Karaciğer sağlığını destekleyen hatmi çiçeği böbreklerin çalışmasına destek vererek vücuttan mikropların ve virüslerin uzaklaşmasına yardımcıdır.

Sindirim Sistemini Çalıştırır:

Sindirim sisteminin sağlıklı olması demek tüm vücudun sağlıklı olması demektir. Bağırsakların hareketliliğini arttıran hatmi çiçeği kabızlıktan sizi korurken, ishal etkisi oluşturduğu içinde gaz ve ödem oluşumunu engeller.

Kolesterolün Dengelenmesine Yardımcıdır: Kötü kolesterolün azalmasında etken olan hatmi çiçeği iyi kolesterolünde artmasında yardımcıdır. Karaciğeri rahatsız etmeden kolesterolü dengeleyen hatmi çiçeği düzenli tüketilebilir.

Uykusuzluk İçin Hatmi Çiçeği: Stresten ya da alışkanlıklardan dolayı bazı kişiler uyumakta oldukça zorlanır. Hatmi çiçeği çayı ile bu döngüyü sağlıklı seviyede tutarak rahat bir uykuya geçebilirsiniz.

Hatmi Çiçeği Çayının Faydaları

Hatmi çiçeği çayının faydaları arasında A, B ve C vitaminleri bulunurken çinko, fosfor, demir, magnezyum, manganez ve potasyum mineralleri yer alır. Antioksidan özelliklere sahip olan hatmi çiçeği çayı faydaları aşağıdaki gibidir.

Hatmi çiçeği çayı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığında önlenmesinde faydalıdır.

Böbreklerdeki taş oluşumundan kaynaklanan ağrı ve sancıların azalmasında hatmi çiçeği çayı tüketimi tedaviye yardımcı olur.

Grip ve nezle rahatsızlıklarında hatmi çiçeği üst solunum yollarını rahatlatır.

Hatmi çiçeği çayı içerek süt artırımına fayda sağlayabilirsiniz.

Hatmi çiçeği çayı vücutta birikmiş toksinlerin ve kötü bakterilerin uzaklaştırılması için etkilidir.

Hatmi Çiçeği Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hatmi çiçeği yaprağı ( 1 tutam kurutulmuş )

Su ( 1 bardak )

Yapılışı: Suyu cezveye ekleyip kaynatın ve kaynadıktan sonra kurutulmuş hatmi çiçeğini suya ekleyip en fazla 3 dakika demlendirip süzdürün. 7 – 8 yaşın altındaki çocukların tüketimi tavsiye edilmez.

Hatmi Çiçeğinin Zararları

Hamile ve emziren bayanlar için hatmi çiçeği bitkisi ve hatmi çiçeği çayı doktora danışmadan kesinlikle tüketilmemelidir.

Diyabet rahatsızlığı bulunan kişiler bu tarz bitkilerin faydaları olduğu bilinse de kesinlikle doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Hatmi çiçeğini herhangi bir cerrahi operasyon öncesi veya sonrasında iki hafta tüketimine ara verilmelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı