Genel Sağlık

Haşhaşın Faydaları

Haşhaşın faydaları arasında en bilineni cilt ve saç sağlığına olan etkileridir. Haşhaş özellikle Afyon yöresine ait bir bitkidir ve besin maddelerini lezzetlendirmek için kullanılır. Doğurganlığın artması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kalp sağlığının korunması, sinir sistemi ve güçlü kemiklerin oluşmasında haşhaşın faydalarından yararlanabilirsiniz. A, B2, C, E ve K vitaminleri yanında folat, niasin, potasyum, sodyum, çinko selenyum, kalsiyum, bakır, magnezyum, manganez ve fosfor mineralleri yer haşhaşın faydalarında yer alır.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Doğurganlığın Artmasında Faydalıdır: Fallop tüpleri yumurtalık kanallarında yer alan ve haşhaş tohumu yağı tüketerek bu bölgenin tıkanmasını etkileyen pisliklerin giderilmesini sağlar. Haşhaş tohumları cinsel isteği arttırarak libidonun yükselmesini sağlar.

Sağlıklı Sindirim Sistemi İçin: Haşhaş tohumu tüketerek sindirim sisteminde yer alan çözünmez lif kaynaklarından faydalanabilirsiniz. Kabızlığın giderilmesini sağlayan haşhaş hızlı şekilde dışkıyı atmaya yardım ederken bağırsakların dengeli çalışmasını sağlar.

Uykusuzluğu Tedavi Eder: Yapılan araştırmalar sonucunda görülen haşhaş tohumu ile yapılan içeceği tüketmek kortizol seviyelerini azalttığı için kişiyi sakinleştirerek daha relax olmanızı sağlar. Uykunun düzenli olmasını sağlayan haşhaş tohumu çayından 1 fincan içerek uyku döngüsünü rahatlatarak yatağa geçişi hızlandırır.

Ağız Ülseri İçin Haşhaş: Bu konuda çok fazla araştırma olmamasına rağmen haşhaş tohumlarının ağız ülserini iyileştirmede başarı sağlayabileceği düşünülüyor. Haşhaş tohumları vücudun aşırı ısınmasını engelleyen soğutucu bileşenler içerir. Haşhaş tohumlarını ezdirin ve içine biraz kuru Hindistan cevizi ve pudra şekeri ekleyip tüketin.

Haşhaş Enerji Verir: Haşhaşta yer alan makro besinler yüksek kompleks içeriğine sahip karbonhidratlar sayesinde verir. Haşhaş tohumu ile kalsiyum hızlı bir şekilde emilir. Daha din. Ve aktif olmak için haşhaşın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Beyin Sağlığını Geliştirin: Beynin ihtiyaç duyduğu bakır, demir ve kalsiyum minerallerini sağlayan haşhaş beynin sağlıklı gelişimi için ideal bir besindir. Beyin fonksiyonlarını geliştiren haşhaş bilişsel bozuklara iyi gelirken hafızanın güçlenmesine de destek sağlar.

Güçlü Kemikleri İçin Haşhaş: Kemik sağlığını ve bağ dokusunu geliştiren haşhaş bakır ve kalsiyum açısından zengindir. Aynı zamanda kalsiyum içeren haşhaş da kemik dokusunu güçlendiren fosfor ve manganez, kolajen ve protein üretiminde destekleyici etkiye sahiptir.

Kan Basıncını Düzenler: Kan basıncının düzenlenmesinde haşhaşın faydaları arasında oleik asit içerir ve kan basıncının dengelenmesinde yardımcıdır.

Bağışıklığın Güçlenmesini Sağlar:

Çinko minerali bulunan haşhaş demir içeriğine de sahiptir ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede başarılıdır. Bağışıklık hücrelerinin artmasına neden olan haşhaş alt solunum rahatsızlıklarına karşı da sizi korur.

Kalp Sağlığını Geliştirir: Kalp sağlığı için etkili olan haşhaş diyet lifleri yönünden zengindir. Haşhaş tohumu yağı kolesterol seviyelerini azaltacak omega 3 ve omega 6 yağ asitleri barındırır. Kalp sağlığının korunması için çalışan haşhaş kalp krizi, inme ve felç gibi semptomların önüne geçer.

Diyabet Tedavisine Yardımcı Eder: Lif değeri yüksek olan besinleri çoğu diyabet tedavisinde tavsiye edilir. Manganez mineraline sahip olan haşhaş tohumu diyabet için faydalı olduğu kesin olmamakla birlikte söyleniyor.

Göz atabilirsiniz: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Göz Sağlığını Destekler: Çinko mineralinin yer aldığı haşhaş bitkisi göz rahatsızlıklarına karşı sizi korurken ileride oluşabilecek sarı nokta hastalıklarına karşı koruma sağlarken görme yetisini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Kanseri Önlemek İçin Haşhaş: Haşhaş tüketerek kanser hücrelerinin önlenmesinde ve çoğalmasında etkin bileşenlere sahiptir. Haşhaş bitkisi ile tentür yapıldığında kanser hücrelerini azalttığı gözlenmiştir ve prostat ve mem kanserlerine karşı koruyuculuk içerir.

Kan Akışını Hızlandırır: Kırmızı kan hücrelerinin desteklenmesinde etkili olan demir minerali kan akışının hızlanmasına yardımcı olarak yorgunluk ve halsizlik hissini azaltır.

Haşhaşın Cilde Faydaları

Egzama ve cilt rahatsızlıklarına karşı haşhaş tedavi edici içeriğe sahiptir.

Haşhaş tohumlarını ezdirin ve içine limon suyu ekleyip hasarlı cilde uygulayın. Tahriş ve kızarıklıkların önlenmesinde etkili olan haşhaş iyileştirmede başarılıdır.

Haşhaş tohumlarını ezdirip içerisine süt eklediğinizde yoğun bir nemlendirici elde edersiniz. Cilde uygulayıp 10 dakika kadar bekletin ve süre sonunda cildinizi yıkayın.

Haşhaş tohumundan 2 kaşık ekleyin ve içerisine lor ekleyip harmanlayın. Yüz temizleme fırçası ile cildi temizleyip ölü derilerin ve lekelerin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Haşhaşın Saça Faydaları

Saç derisinde oluşan kepeklenmelerin azalması için haşhaşın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Hindistan cevizi sütü ile karıştırılan haşhaş tohumu saça uygulandığında saçın uzamasını hızlanır ve saç sağlığı desteklenir.

Haşhaş Çayı Nasıl Yapılır?

Haşhaş ( 250 gram yıkanmamış )

Su ( 3 su bardağı )

Limon suyu ( 2 yemek kaşığı )

Şişe ( 2 litrelik )

Hazırlanışı: Haşhaş tohumlarını şişeye ekleyin haşhaş tohumlarının üzerine çıkacak kadar su ilave edin. Ardından şişeye limon suyu ekleyip çalkalayın. Hazırlanan karışım koyu kahverengi ve orta sarıdır. Ardından çayı süzdürüp içebilirsiniz.

Haşhaşın Zararları

Haşhaş tohumlarını anne adayları ve yeni anne olanlar tüketiminde doktorlarına danışmadan uygulamamalıdır.

Kuruyemişlere ya da bitkilere karşı alerjiniz varsa haşhaş tohumu da size zarar verebilir.

Sürekli ilaç kullanıyorsanız ve ciddi bir rahatsızlığınız varsa haşhaş tohumunu tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı