Şifalı Bitkiler

Harnup Pekmezinin Faydaları

Harnup pekmezinin faydalarından en çok kansızlık için şikayet edenler faydalanıyor diyebiliriz. Afrodizyak etkisi de oldukça güçlü olan harnup pekmezinin faydaları arasında üst solunum yollarını rahatlatması ve kanser riskine karşı vücudu koruması da yer alıyor. Harnup pekmezinin bilinen bir diğer adı da keçiboynuzu pekmezidir. Harnup pekmezinin faydaları arasında yer alan çinko, mangan, bakır, magnezyum, potasyum, demir, sodyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri yer alır.

Harnup Pekmezinin Faydaları

Üst Solunum Yollarını Rahatlatır: Her sabah kahvaltı öncesi yiyeceğini 1 tatlı kaşığı harnup pekmezi üst solunum yollarının rahatlamasını sağlayarak astım, bronşit gibi nefes darlığına neden olan rahatsızlıkları hafifletir.

Kanser Riskine Karşıdır: Harnup pekmezinde yer alan bileşenler özellikle akciğer kanserine karşı vücudu korurken vücudun daha güçlü olmasını sağlayarak kanser hücrelerinin yayılmasını da engeller.

Libidoyu Güçlendiren Harnup Pekmezi: Çok eski zamanlardan beri kullanılan harnup pekmezi özellikle erkeklerde libidonun yükselmesi için gerekli olan içeriklere sahiptir. Yatak soğukluğunu gideren harnup pekmezi iktidarsızlık problemi yaşayan kişilere önerilen besinler arasındadır.

Harnup pekmezi süte göre çok daha fazla kalsiyum minerali barındırır.

Alerjik rahatsızlıkların semptomlarını azaltmada yardımcı olur.

E vitamini değeri yüksek olan harnup pekmezi anemi rahatsızlıklarında fayda sağlarken anemiden kaynaklı üşüme halsizlik ve kemik erimesi sorunlarına iyi gelir.

Tıkanmış bronşların açılmasını sağlayan harnup pekmezi nefes alımını rahatlatır.

Boğaz ve solunum yolunda biriken balgamın sökülmesinde etkili olan harnup pekmezi sigara tüketenler için ekstra tavsiye edilir.

Bağırsak yollarında oluşan bakterilerin giderilmesini sağlayan pekmez bağırsak kurtlarının sökülmesinde yardımcıdır.

Harnup pekmezinde güçlü mineral ve vitamin desteği bulunur. Bu sayede ağız bakımı yapan pekmez diş etlerinin rahatlamasında takviye gıdalar arasındadır.

Gallik asit barındıran harnup pekmezi birçok hastalığa yakalanma olasılığını azaltır.

A, B ve C vitamini barındıran pekmezde doğal şeker bulunduğu için kalp sağlığına faydalıdır ve ritim düzensizliğinin azalmasını sağlar.

Erkeklerde spermin kalitesini yükseltir ve iktidarsızlık problemini çözer.

Sabahları 1 tatlı kaşığı yemek size ağır gelecekse sabah – akşam 1 çay kaşığı yiyerek de daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Kanser riskinden koruyan harnup pekmezi akciğer kanserine karşı kalkan görevi görür.

Tansiyon rahatsızlıklarında denge sağlayan harnup pekmezi karaciğer ve akciğerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Rahatsızlıklardan kaynaklı alınan radyasyonun vücuttan atılmasını sağlar

Nefes Darlığı İçin Harnup Pekmezi Kürü

Su ( yarım litre )

Keçiboynuzu ( 7 – 8 tane )

Hazırlanışı: Yarım litre suyu tencereye ekleyip kaynatın. Kaynayan suyun içerisine keçiboynuzlarını kırıp ekleyin ve 10 dakika kadar kaynatıp altını kapatın. Karışım soğuduktan sonra cam şişeye karışımı koyun buzdolabında saklayıp 3 gün içinde tüketin.

Sabah ve akşamları 1 fincan yada 1 çay bardağı harnup pekmezi küründen içebilirsiniz. Bu karışımdan fayda görmek için 3 hafta mutlaka küre devam edilmelidir.

Göz atabilirsiniz: Nefes Darlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Harnup Pekmezinin Zararları

Çok fazla harnup pekmezi tüketmek kilo almanıza neden olacağı için günde 1 tatlı kaşığını geçmeyin.

Kalori oranı yüksek olduğu için şeker hastaları ve zayıflamak isteyenler dikkatli olmalıdır.

Aşırı tüketilen harnup pekmezi mide ekşimelerine ve mide de ağrılara neden olabilir.

Ciddi rahatsızlıkları bulunanlar ve sürekli ilaç kullananlar harnup pekmezi tüketiminden önce hekimlerine mutlaka danışmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı