Genel Sağlık

Hardalın Faydaları

Hardalın faydalarından en çok Amerikalılar nasiplense de bitki Hindistan’a aittir. Özellikle hamburgerlerde tercih edilen hardal bitkisi lezzet veren tadı ile ülkemizde de oldukça popüler. Hardalın faydalarından mutfakta yararlanabilirken sarı, siyah, beyaz ve kahverengi renkleri de bulunan hardaldan tıp dünyasında da sık kullanılır. Hardalın faydaları arasında A, C ve K vitaminleri dışında omega 3, omega 6 yağ asitleri, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, selenyum ve manganez mineralleri yer alır.

Hardalın Faydaları Nelerdir?

Kanser Tedavisinde Hardal: Hardal bitkisinde yer alan mirosinaz ve glukozinolatlar kanser hücrelerinin büyümesini önlemekte başarılı fitokimyasalların aktifliğine sebep oluyor. Sağlıklı hücrelere hiç dokunmadan kötü hücrelerin vücutta çoğalmalarını engelliyor. Özellikle rahim ve kolon kanserlerine karşı vücudun korunmasını sağlıyor.

Metabolizmayı Hızlandırır: Sarı hardal bitkisinden tüketerek sindirim sağlığını koruyarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda tükürüğün artmasını iki katına çıkaran hardal metabolizmanın daha aktif olmasını sağlayarak yediklerinizi hızlıca sindirir ve hazımsızlık probleminden sizi korur.

Hardal Bağışıklığı Arttır: Hardal tüketerek vücutta birikmiş bakterilerin ve virüslerin giderilmesini sağlayarak enfeksiyonlara karşı önlem alabilirsiniz. Hardal bitkisinde yer alan selenyum, demir, magnezyum ve manganez kan basıncını dengede tutarak bağışıklığın güçlenmesinde etkendir. Kış hastalıklarına karşı önlem almak istiyorsanız

Mide Rahatsızlıklarına Karşı Hardal: Sarı hardal tohumundan 1 yemek kaşığı alıp su ile karıştırın ve yiyin. Midenin rahatlamasını sağlayan hardal lif değeri sayesinde mide semptomlarını azatlar ve yemeklerden sonra oluşan mide ağrılarının azalmasını sağlar.

Sedef Hastalığında Hardal: Hardal tohumlarında yer alan bileşenler sedef hastalığı tedavisinde size yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucunda sedef hastalığının alt yapısında oluşan bozuklukları gideren hardal tohumları sedefe neden olan deformasyonları onarıyor.

Kolesterolün Önlenmesine Yardımcıdır: Sarı hardal tohumlarında yer alan erusik asit bileşeni kanola üretimi sağlar. Omega 3 ve omega 6 bileşenlerine sahip olan kanola kolesterolün düşürülmesinde oldukça etkendir. Yiyeceklerinize hardal ekleyerek hem daha keyifli bir lezzet alabilir hem de kolesterol seviyenizi koruyabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirin: Omega 3 ve Omega 6 besinleri beyin sağlığını destekleyen güçlü bileşenlerdir. Beyne oksijen alımını sağlayan hardalda potasyum değeri bulunması nörolojik rahatsızlıkları gidererek daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Anemi Rahatsızlığında Hardal: Sarı hardalda yer alan çinko kırmızı kan hücrelerini ve hemoglobini destekleyerek üretimi arttırıyor. Anemi hastalığına sahipseniz hardalı beslenme listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Kemikleri Güçlendirir: Magnezyum, fosfor ve kalsiyum bileşenleri kemik sağlığını güçlendiren ve sağlıklı dişlere kavuşturan güçlü minerallerdir. İleride kemik erimesi oluşmaması ve dişlerin daha sağlıklı olması için hardal bitkisini mutfağınızdan eksik etmeyiniz.

Hardalın Cilde Faydaları

Ciltteki ölü derileri atmak için etkili olan hardal lavanta veya gül gibi esansiyel yağlarla karıştırılıp kullanılabilir.

Nemsiz bir cilde sahipseniz hardal imdadınıza yetişecektir. Hardal ve aloe vera bitkisini karıştırıp cildinize her akşam uygulayabilirsiniz.

Lutein ve karoten içeren hardal içerdiği diğer bileşenler sayesinde yaşlanma karşıtıdır. Güçlü bir antioksidan desteği istiyorsanız hardalın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Ciltte oluşan enfeksiyonların giderilmesi için hardal yağı kullanılabilir.

Hardalın Saça Faydaları

Hardal yağında bulunan A vitamini saç uzamasını teşvik eder.

Omega 3 omega 6, A ve C vitaminleri ie daha güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşurken saçın içerden beslenmesini sağlayarak dökülmeleri azaltır.

Hardal Nasıl Saklanır?

Hardal tohumlarını saklayacağınız yer mutlaka serin olmalı.

Kavanoza koyabileceğiniz hardal tohumlarının hava almaması önemlidir.

Koyduğunuz kabın ıslak ve nemli olmamasına özen gösterin.

Öğütülmüş hardal tohumları 6 ay öğütülmemiş olanlar ise 1 yıl raflarda saklanabilir.

Hardal Tohumu Nasıl Kullanılır?

Hardal tohumunu ezdirip yemeklerinize lezzet vermek için kullanabilirsiniz.

Et ve balıkların üzerine hardal tohumundan ekleyebilirsiniz.

Salatalarınıza sos olarak hardal tohumlarından ekleyebilirsiniz.

Hardalın Zararları

Aşırı tüketilen hardal tohumunun faydaları olduğu kadar çok tüketimde zararı da olabilir.

Çok fazla sarı hardal tüketimi kusmanıza neden olabilir.

Aşırı hardal tüketimi mideyi bozarak gastrit ve reflü rahatsızlıkları gösterebilir. Hazımsızlık veya mide ağrısı çekerseniz tüketimi bırakmalısınız.

Cilde sürüldüğünde 5 – 10 dakikadan daha fazla bekletmek tahriş yapabilir.

Hardal tozundan karaciğer rahatsızlıkları bulunanlar çok fazla tüketmemelidir.

Ciddi bir rahatsızlığınız veya hardala karşı bir alerjiniz var ise yağı da, tozu da size zarar verebilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı