Gebelik

Hamilelikte Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte makat ağrısı oluşumuna sebep olabilecek birden fazla durum vardır. En sık görünen durumlar ise kabızlık, hemoroid ve anal fissurdur. Kişilerin hamilelikte makat ağrısını geçirmek için öncelikle bu ağrıya sebep olan durumu keşfetmeleri gerekmektedir. Hamilelik döneminde tedavi uygulamak oldukça hassastır. Kişiler spor ve beslenme düzenlerini değiştirmeleri, ılık su tedavisi gibi basit yöntemler ile sonuç alamazlar ise mutlaka bir uzman doktor ile görüşmeleri gerekmektedir.

Hamilelikte Kabızlık

Hamilelik döneminde oluşan makat ağrısının en sık karşılaşılan sebeplerinden biri kabızlık sorunudur. Bu dönemlerde vücutta oluşan hormon değişikliği ve anne adayının rahminin bağırsaklarına uyguladığı basınç nedeni ile kabızlık meydana gelmektedir. Kabızlık tedavisi için ilaç kullanımı hamilelik dönemlerindeki kişilere önerilmemektedir. Ancak çeşitli yöntemler ile önüne geçilemeyen ve ağrılara sebep veren kabızlık durumlarında kişilerin mutlaka geciktirmeden uzman hekimlere başvurması ve gerekli tedaviyi uygulaması gerekmektedir. Hamilelikte kabızlık şikayetleri ve belirtileri şunlardır:

 • Dışkılama sırasında zorlanma ve ıkınma ihtiyacı hissetme
 • Tuvalete çıkma isteğinin çok az ve düzensiz olması
 • Karın ağrısı
 • Karında şişlik ve sertlik
 • Boşaltım işleminin gerçekleşmemesine bağlı stres hali

Hamilelikte Kabızlık Tedavisi Nasıldır?

Hamilelik döneminde kabızlık sorunu yaşayan kişiler için önerilen uygulamalar şunlardır:

 • Hamilelik öncesinde destekleyici olarak kullanılan multivitamin ilaçlarının bazılarında yüksek derecede demir bulunmaktadır. Demir alımının fazla olması vücutta kabızlığa neden olabilmektedir. Bu durumda kişilerin doktoru ile görüşerek ve doktorun da uygun görmesi ile ilaç dengesini ayarlanması gerekmektedir.
 • Kişilerin dışkılama işlemini bağırsaklarının hareketli olduğu zamanlara denk getirmeleri ağrının önüne geçebilmektedir. Bağırsakların en hareketli olduğu zamanlardan biri yemek sonrasıdır. Anne adayı kişi yemek sonrası tuvalete çıkmayı alışkanlık haline getirmesi önerilmektedir.
 • Bağırsakların hareketlendirilmesinde önemli olan spor, hamile kişiler tarafından düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Bol miktarda sıvı tüketimine önem gösterilmelidir. Özellikle sabahları aç karnına ılık su içmek etkili olmaktadır.
 • Hamile kişilerin besin seçiminde yüksek lifli gıdalara yönelmeleri gerekmektedir.
 • Kabızlığa sebebiyet verdiği bilinen muz, makarna, süt, fast food ve benzeri yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
İlginizi Çekebilir:  Hamilelikte Mide Bulantısı Ve Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayrıca ayak parmak ekrem ağrısı çözümlerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Hamilelikte Hemoroid

Hamilelik döneminde makat ağrısının oluşması sebeplerinden biri hemoroittir ve oldukça sıklıkla gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Halk arasında basur adı ile de bilinen hemoroid, ilk evrelerinde kişinin yaşantısını etkilememektedir fakat hamilelik döneminde şikayetlerde artış olabilmektedir. Hamilelikte makat ağrısı ve hemoroid şikayetlerinin artmasında birçok sebep vardır. Bu sebeplerden bazıları şunlardır:

 • Kişilerin beslenme alışkanlığının değişmesi ile kabızlık yaşama sıklığında artış oluşması
 • Bebeğin anne karnında büyümesi ile birlikte bağırsak hareketlerinin kısılması ve yavaşlaması
 • Bebeğin büyümesi ile birlikte toplardamarlarda oluşan basıncın artması
 • Hamilelik döneminde salgılanan hormonların toplardamarlarda genişlemeye sebebiyet vermesi
 • Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde dışkılama sırasında doğru pozisyonun alınamaması ve zorlanılması
 • Dışkılama sırasında çeşitli sebepler ile oluşan zorlanma ve ıkınmalar

Bu gibi nedenler kişilerde var olan hemoroid rahatsızlığının belirtilerinde artış göstermesine sebep olmaktadır.

Hamilelikte Hemoroid Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte makat ağrısına sebebiyet veren hemoroid rahatsızlığının ağrılarını ve belirtilerini azaltmak için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedavi yönteminin seçiminde hamilelik dönemine uygun bir yöntemin belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle olabildiğince ilaç kullanımından kaçınılması önerilmektedir. Hamilelik döneminde uygulanacak olan tedaviler şikâyetin etkilerinin azaltılmasına yönelik yapılmalıdır ve doğum sonrası sürecinde de tedaviye devam edilmelidir. Hamilelik döneminde hemoroid sorununa yönelik uygulanabilecek tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Hamilelik döneminde kabızlık sorunu yaşanıyor ise kabızlığı azaltıcı yöntemler seçilmelidir.
 • Dışkılama sırasında uzun süreli ıkınmadan kaçınılmalıdır.
 • Günlük ve düzenli olarak yürüyüşler yapılmalıdır.
 • Acılı yiyeceklerden ve baharatlardan uzak durulmalıdır.
 • Dışkılama ihtiyacı uzun süreler ile ertelenmemelidir.
 • Ağrı oluşması halinde ılık su içerisinde oturma banyosu uygulanmalıdır.

Hamilelik döneminde bu yöntemler ile ağrı azaltılamıyor ise ve ılık su banyosundan sonuç alınamıyor ise kişilerin mutlaka bir proktoloji uzmanına görünmesi gerekmektedir. Sonuç alınamayan ağrıların arkasında başka sebepler de olabilmektedir bu nedenler ile uzman hekimler tarafından uygulanacak bir tedaviye ihtiyaç duyulabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Hamilelikte Aşerme

Hamilelikte Anal Fissur

Hamilelik döneminde oluşan makat ağrılarının sebeplerinden birisi de anal fissur rahatsızlığıdır. Anal fissur halk arasında makat çatlağı olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlığın oluşmasında en önemli nedenler hemoroid gibi rahatsızlığın varlığı sonucunda oluşan ağrı, tuvalete çıkmaya üşenme, tuvalet bulamam gibi nedenler ile dışkılama işleminin ertelenmesidir. Uzun süreli ertelemeler sonucunda dışkının depolandığı kalın bağırsağın son kısmı olan rektumda zamanla genişleme oluşmakta ve bağırsakta tembelleşmeler görülmektedir. Hemoroid dışında kabızlık da aşırı ıkınmalar ve zorlanmalar sonucunda sinirlerde ve damarlarda zarar oluşması ve çatlakların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Böyle durumlarda ağrı ve kabızlık kronik hale gelmektedir.

Hamilelikte Anal Fissur Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte makat ağrısına sebep olan anal fissur tedavisinde en etkili yöntem, kişinin günün belirli saatlerinde düzenli olarak tuvalet ihtiyacını gidermeye çalışmasıdır. Rektumda oluşan birikimin boşalmasını sağlayacak karın içi basıncın doğal yollar ile oluşturulması için en ideal pozisyonda işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Hamilelik döneminde anal fissur rahatsızlığından muzdarip kişilerde oldukça ağrılı bir süreç geçirilebilmektedir. Ağrıların giderilmesi için ağızdan alınan dışkı yumuşatıcı ve diyetin pek bir etkisi olmamaktadır. Kişilerin kendisi veya doktorları ile görüşerek küçük lavmanlar veya hamilelik sürecine uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Anal fissur rahatsızlığına hamilelik döneminde veya doğum sonrasındaki ilk zamanlarda tuvalet alışkanlığını aksatmak neden olmaktadır. Kişilerin düzenli tuvalet alışkanlığını spor yaparak veya başka yöntemler ile geri kazanması gerekmektedir. Anal fissurun oluşmasında proktit, regional gibi başka bağırsak rahatsızlıkları da etkin olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte makat ağrısı şikayeti bulunanların uzman bir doktora görünmeleri tavsiye edilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: İçkinin Yaptığı Baş Ağrısı Nasıl Geçer, Tedavi Yolları Nedir?

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı