Gebelik

Hamilelikte Kivinin Faydaları

Hamilelikte kivinin faydaları var mı? Merak ediyorsanız yazımızın tamamını okumalısınız. Hamilelik döneminde yenilebilen kivi mineral ve vitamin deposudur. Gebelikte dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında gelen beslenme her zaman organik ve ilaçsız gıdalardan beslenmekten geçer. Meyve olarak direk tüketebileceğiniz kivi, salatalara, meyve sularına ve shakelere eklenerek tüketilebilir.

Hamilelikte Kivinin Sağlığa Faydaları

Folik Asit İçerir: Hamilelikte tüketilen kivi hücre oluşumunu destekleyerek, bebeğiniz karnınızdayken sağlığının korunmasında ve gelişiminin düzenli olmasında katkı sağlar. Doğum süresince olan problemlerin en aza indirgenmesini sağlayan kivi düşük riskini azaltmaktadır.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Cevizin Faydalar

C Vitamini İçerir: Bebeklerin anne karnında gelişiminin sağlıklı olması için C vitamini önemli bir yere sahiptir. C vitamini değeri yüksek olan kivi beynin daha iyi gelişmesine katkı sağlar. C vitamini aynı zamanda kilo alımından kaynaklı çatlakların daha az olmasına faydalıdır.

Sağlıklı Şeker: Hamilelik döneminde kilo alımından korkuyor ve tatlı yemekten kaçınıyorsanız kivi tüketebilirsiniz. Şeker ihtiyacınızı kivide bulunan doğal tatlardan gidererek kan şeker seviyesini arttırabilir ani tatlı isteklerini bastırabilirsiniz.

Hormonları Dengede Tutar: Sık, Sık ağlayan hamileler için sık duyduğumuz hormon iniş çıkışlarını biliyoruz. Hamilelik döneminde oluşan hormonal sorunların önüne geçen kivi hormon seviyesini dengede tutar ve oluşabilecek stres faktöründen bünyenizi koruyarak bebeğinizin sağlıklı büyümesini sağlar.

Sindirim Sistemini Çalıştırır: Hamilelikte özellikle kabızlık problemlerinden şikayetler artar. Fakat kivi sadece kabızlık için değil ishal ve hazımsızlık sorunlarına da iyi gelmektedir. Sindirimin düzenli çalışmasını sağlayan kivi midede görülen yanma ve gastrite de iyi gelmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Antioksidan değeri bulunan kivi fetüsün zarar görmesini engeller ve serbest radikallerin vücuda olası saldırılarını önler. Daha iyi bir ruh hali için tüketilmesi gereken kivi kış hastalıklarından da sizi koruyacaktır. Hastalıklara daha dirençli olmak istiyorsanız kivi meyvesinden düzenli tüketebilirsiniz.

Toksinleri Temizler: Vücuttaki toksin miktarının artması hem vücudunuza hemde bebeğe zarar verir. Kanın daha temiz olmasında etken olan kivi toksinlerin temizlenmesinde katkı sağlayarak karaciğerin düzenli çalışmasında etkilidir.

Gebelikte Kivinin Diğer Faydaları

Kivi tüketen hamileler oluşabilecek cilt sorunlarının giderilmesini hatta önlenmesini sağlarlar.

Magnezyum içeriğine sahip kivi hem sizin hem de bebeğinizin kemiklerini güçlendirir.

Hamilelik döneminde kilo almak istemiyorsanız kivi tüketmelisiniz. Kivi tüketerek yağ yakımını sağlar ve daha hareketli bir 9 ay geçirirsiniz.

İnsitol içeren kivi bebeğinizin karaciğer sağlığını olumlu etkiler.

Folik asit barındıran kividen 1 tane yemelisiniz.

Vücut direncini arttıran kivi kış hastalıklarına karşı savunmanızı arttırır.

Hamilelikte Kivinin Zararları

Hamilelik döneminde tabi ki kiviyi tüketmeden önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Her besinde olduğu gibi kiviyi de fazla tüketmek vücuda zarar verebilir.

Kiviye karşı alerjiniz var ise kivi ve kivi suyunu hamilelik döneminde tüketmeyiniz. Vücutta kızarma ve kaşıntı oluşturabilir.

Göz atabilirsiniz: Hamileler için sağlıklı atıştırmalıklar

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı