Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelikte Kilo Alımı
13.08.2019
17
A+
A-

Bir kadın hamile kaldığında şişman ise ve gebelik sürecinde de 11 kilodan daha az kilo almışsa bu durumda normal kiloda bir bebek dünyaya getirebilir. Ancak gebelik öncesinde zayıf olan bir kadının her zaman düşük tehlikesi söz konusu olabilecektir. Buradan çıkaracağımız sonuç ise bir kadının gebelik öncesindeki beslenmesinin önemli olduğudur. Bu yüzden kadın mutlak suretle beslenme düzenini gebelik öncesinden dengelemesi gerekir. Eğer ki gebelik planlı bir şekilde gerçekleşecek ise o zaman gebe kalmadan önce vücut ağırlığı hesaplanmalı ve standartlara göre bir değerlendirme yapılmalıdır. Bunun için beden kitle endeksi yöntemini size tavsiye edebilirim.

Gebe kalmadan önce eğer ki zayıf bir vücuda sahipseniz o zaman düşük yapma oranınız yüksek olacaktır. Ancak bunun önüne de diyet ve ek besinler ile de geçilebilmektedir. Evet, buraya kadar anlattıklarımız gebelikte zayıf olan bayanlara yönelikti lakin gebelikte zayıflık kadar şişmanlıkta büyük problemdir. Örneğin hipertansiyon, şeker hastalığı, doğumda güçlük gibi pek çok durum sizi gebelik dönemi içerisinde bekleyebilecektir.

Gebelikte annenin zaman ilerlemesiyle birlikte kilo artışı da önem kazanır. Her anne adayı gebeliğin ilk üç ayında 1 kiloya kadar alabilir. Ancak sonraki aylarda ise ortalama olarak 1,5-2 kilo civarında almaya başlayacaktır. Gebeliğin toplam süresini hesap edersek burada bir annenin doğum anına kadar 10-14 kilo arasında kilo alması beklenir.  Eğer ki anne 7 kilodan daha az aldıysa o zaman bebeğin sağlığı da tehlikeye girmiş demektir. Ancak annenin gebelik öncesinde kiloları fazla ise o zaman çok fazla kilo alması da önerilmez. Gebelik süreci boyunca anneye beslenme şeklinin sürekli olarak anlatılması gerekir. Çünkü anne artık hormonlarında yapısı gereği ne bulursa yemeye başlayacaktır. Ancak önünüze geleni yemekte sağlığınız için iyi olmayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.