Gebelik

Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte karın ağrısı geçmesi için hayat tarzında değişiklikler yapmak gerekir. Eğer karın ağrısı yaşıyorsanız, sık ve daha küçük porsiyonlarda yemek yiyin. Ayrıca bir günde en az 2 buçuk litre su tüketin. Sindirim sisteminin güçlenmesi için düzenli olarak egzersiz yapın. Gaz yapan gıdalardan kaçınmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek de karın ağrısı probleminizin geçmesini sağlayacaktır. Hamilelik döneminde karın ağrısı çoğu zaman normal kabul edilir. Ancak eğer karın ağrısı ile birlikte kanama, ateş ve dışkıda kan gibi problemler ile karşılaşıyorsanız en kısa zamanda hekiminiz ile görüşmeniz gerekir.

Yuvarlak Bağ ve Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelikte karın ağrısı yuvarlak bağ adı verilen round ligament olarak da bilinen durumdan da kaynaklanıyor olabilir. Bu karın ağrısı türü siz pozisyon değiştirdiğiniz zaman ortaya çıkar ve keskin bir şekilde hissedilir. Rahim genişlemesi ile birlikte bağ dokular da kendiliğinden esner ve bu durum kişilerin rahatsızlık yaşamasına neden olur. Bu ağrılar hamileliğin ilk dönemine özgüdür. Çoğu zaman zararsızdır. Hamilelik döneminde progesteron adı verilen hormon seviyesinde yükselmeler olur. Bu durum gaz sancısı yaşanmasına neden olur. Hormon  miktarı ne kadar fazla olursa, bağırsak hareketleri de o kadar yavaş olacaktır. Bu durum yemeklerin uzun sürede sindirilmesi ve bağırsakta bekleyen yemeklerin gaza neden olması anlamına gelir. Bu durumdan kurtulmak için bağırsak hareketinin artırılması gerekir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte karın ağrısı nedeni daha ciddi sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. Dış gebelik, düşük yapmak ve plasenta yırtılması tehlikeli nedenler arasında yer alır. Böyle durumlarda acil tıbbi yardım alınması gerekmektedir. Hamilelikte karın ağrısına neden olan hastalıklardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Safra kesesi taşları,
 • İdrar yollarında enfeksiyon olması,
 • Besin alerjileri,
 • Peptik ülser,
 • Mide virüsleri,
 • Bağırsak tıkanması,
 • Böbrek taşları.

Brexton Hicks adı verilen kasılmalar da sıklıkla hamile kadınlarda ağrıya neden olur. Ancak bu ağrılar bebek için risk ifade etmez. Kadınlar bu ağrılarla birlite rahatsız bir his edinirler. Bu kasılmalar doğum kasılmaları ile benzerdir. Bu nedenle doğum kasılmaları ile bu kasılmaları ayırt etmek gerekir. Bazı durumlarda nefesin kesilmesine dahi neden olabilir. Eğer ağrılar nefesinizi kesecek düzeyde değilse ve ağrı olmasına rağmen yine de günlük aktivitelerinizi yapabiliyorsanız büyük ihtimalle Brexton Hicks kasılmaları ile karşı karşıya değilsinizdir.

Hamilelikte Karın Ağrısında Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Hamilelikte karın ağrısında doktora görünülmesi gereken durumlar kendini bazı belirtiler ile göstermektedir. Bu belirtiler eğer sizde mevcutsa mutlaka en kısa sürede bir hekimden destek almanız gerekmektedir:

 • İdrara çıkarken yanma hissi,
 • İdrara çıktıktan sonra yanma hissi,
 • Ateş,
 • Titreme,
 • Vajinal kanama,
 • Vajinal akıntı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Bayılma hissi,
 • Şiddetli baş dönmesi.

Hamilelikte Karın Ağrısından Kurtulmak için Neler Yapmak Gerekir?

Hamilelikte karın ağrısından kurtulmak için yapılması gerekenler başında beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve hayat tarzında bir dizi değişiklikler yapmak gelir. Bazı yiyeceklerin daha fazla gaza yol açtığı bilinmektedir. Bu gıdaları beslenme listenizden bir süre için çıkarmanız gerekir. Özellikle kuşkonmaz, fasulye, kepekli ekmek, brokoli, soğan, şekersiz şeker, dondurma ve süt ürünleri gaz yapan yiyeceklerin başında gelmektedir. Bu yiyecekler dışında bazı besinler size gaz yapabilir. Bu besinlerin hangisi olduğunu sizin tespit etmeniz gerekecektir. Tespit yaptıktan sonra bu besinlerden uzak durun, böylece gaz problemi yaşamazsınız.

Eğer gaz sancınız varsa kızartılmış ve aşırı yağlı olan yiyeceklerden de uzak durmanız gerekmektedir. Fast food ve kızartmalar genel sağlık için zararlı olan ve şişkinliğe, gaz problemine neden olan besinler arasında yer alır. Bu besinlerden kaçınmak gerekir. Her ne kadar yüksek lifli besinler insan sağlığı için faydalı olsa da, karın ağrısı yaşadığınız için bir süre bu besinleri tüketmeyin. Çünkü bu besinler karın ağrısına ve gaz oluşumuna neden olur.

Ayrıca hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Karın Ağrısından Kurtulmak için Evde Uygulanabilecek Öneriler

Hamilelikte karın ağrısından kurtulmak için evde uygulanacak önerilerden faydalanmadan önce mutlaka hekiminiz ile konuşun. Çeşitli nedenlerden karın ağrısı oluşumuna karşı önlem alabilirsiniz. Bu önlemlerin başında bacak ve göğüs egzersizleri gelmektedir. Yere sırt üstü uzandıktan sonra bacaklarınızı karnınıza doğru çekin. Bu hareketi bir dakikada 10 kere tekrar ettiğinizden emin olun. En az 5 dakika süreyle bu egzersizi yapın. Bu hareket karın ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında hafif tempo yürüyüş bile, karın ağrısı şikayetinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak hamilelik döneminde herhangi bir egzersiz yapmadan önce mutlaka hekime danışın.

Evde karın ağrısından kurtulmak için faydalanabileceğiniz diğer bir öneri de sıcak su torbası kullanmaktır. Sıcak su torbasını karnınıza koymadan önce torbanın kapanmış olduğundan ve sıcaklığın ideal olduğundan emin olun. Doğrudan karnınıza torbayı koymak yerine kıyafetinizin üzerinden sıcak su torbasını koyun.

Evde bitki çayları hazırlayarak hem sakinleşebilir hem de karın ağrısı probleminden kurtulabilirsiniz. Özellikle rezene, nane, papatya ve zencefil bitkilerinden hazırlanmış olan çaylar kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu çayları günde bir iki bardak tüketebilirsiniz. Çayın içine bal ve tarçın da ekleyerek çayların tatlarına zenginlik karabilirsiniz. Özellikle nane çayı tüketiminin karın ağrısına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Çünkü nane içinde metanol adı verilen bir içerik bulunur ve bu içerik ilaçların içinde dahi kullanılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı