Gebelik

Hamilelikte Grip Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte boğaz ağrısı geçmesi için ilaç olmadan evde uygulanabilecek yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi diğer dönemlere göre kıyasla daha savunmasız olur. Bu nedenle kişilerin bazı hastalıklara yakalanma riski daha yüksek olur. Hamile kadınlar nezle, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolları hastalıklarına yakalanabilirler. Bu dönemde hastalık belirtilerinin kontrol edilmesi hem anne hem bebek sağlığı hem de yaşam kalitesinin korunması adına önemlidir. Gebelik döneminde ağrı için ilaç kullanmak sakıncalıdır. Bu nedenle boğaz ağrısı için bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanmak gerekir. Bu yöntemleri ancak doktorunuzun önerisini alarak uygulayın.

Hamilelikte Grip Boğaz Ağrısı Tedavisi için Beslenmenize Özen Gösterin

Hamilelikte boğaz ağrısı geçmesi için beslenmeye özen göstermek gerekir. Hamilelikte beslenmenin önemi büyüktür. Beslenme listesine mutlaka faydalı olacak gıdalar eklenmelidir. Özellikle C vitamini içeren kivi, mandalina, portakal gibi meyvelerin bol bol tüketilmesi gerekir. A vitamininden zengin olan gıdaların hepsinde bol miktarda anti oksidan bulunur. Bu gıdalar arasında yumurta, süt, havuç ve ıspanak bulunur. Eğer hamilelik döneminde iştahsızlık problemi yaşıyorsanız, zengin karbonhidrat içeriği olan sağlıklı besinleri tüketmenizde fayda var. Yulaf, tam buğday ve çavdar içeren besinleri tüketerek karbonhidrat ihtiyacınızı sağlıklı yoldan giderebilirsiniz. Hamile kadınların özellikle bol miktarda sıvı tüketmesi gerekir. Sık sık su içildiği zaman mukozanın şişliği hafiflemiş olur. Bu sayede boğaz ağrısı ortadan kalkar.

Hamilelikte Grip Boğaz Ağrısı Tedavisi için Dinlenme

Hamilelikte boğaz ağrısı geçmesi için dinlenme rolü büyüktür. Grip için en büyük silah dinlenmektir. Hamilelik döneminde gripte ise dinlenmek daha önemli bir role sahiptir. İyi bir uyku çekin ve ağır işler yapmaktan kaçının. Bu sayede bir iki gün içinde kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız. Dinlenirken stresten uzak kalmak için hobileriniz ile vakit geçirebilirsiniz. Stresten uzak kalmak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bu sayede grip de dahil olmak üzere hastalıklardan korunabilirsiniz. Eğer dinlenmenize, beslenmenize dikkat etmenize karşı hastalık her geçen gün daha kötüye gidiyorsa, hekiminize danışmanızda fayda var. Hekime danışmadan özellikle hamilelik döneminde ilaç kullanmak büyük problemlere neden olabilir. Grip ilacı kullanmak için bile hekimden onay almak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Hamilelikte Kivinin Faydaları

Hamilelikte Grip Boğaz Ağrısı Tedavisi için Ev Düzeni

Hamilelikte boğaz ağrısı geçmesi için ev düzeni büyük önem taşır. Evin sık sık havalandırılması gerekir. Hava sirkülasyonu sağlandığı zaman nefes ve öksürükle dolan hava temizlenmiş olur. Havada virüsün olmaması gerekir. Aksi halde kişilerin iyileşmesi mümkün değildir. Ev ortamının aynı zamanda hafif nemli olması gerekmektedir. Kuru hava, hem boğazı hem de genzi kurutur. Kuru havada yaşamaya devam ederseniz öksürük şikayetleriniz artacaktır. Ev sıcaklığı da önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eviniz ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun. Grip olduğunuz zaman kullandığınız eşyaların yalnızca size özel olduğundan emin olun. Bir başkasının eşyalarını ne siz kullanın ne de bir başkası sizin eşyanızı kullansın. Ev düzeninize özen göstererek, hamilelikte gripten korunabilirsiniz. Grip olmadan gribe karşı önlem almanız önerilmektedir.

Hamilelikte bel ve kalça ağrısı nasıl geçer? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Grip Boğaz Ağrısı Tedavisi için Önceden Önlem Almak

Hamilelikte boğaz ağrısı geçmesi için önceden önlem almak gerekir. Hamilelik döneminde grip aşısı yaptırılabilir. Grip aşısının içinde canlı virüsler yaşamaz. Yani ne size ne de bebeğinize zarar veren bir uygulamadır. Özellikle Ekim ve Kasım aylarında kişiler doktorlarının onayı ile aşı yaptırabilirler. Hamilelik döneminde virüslerle temas etmemeye çalışmak gerekir. Özellikle kış aylarında toplu taşımadan uzak durmak gerekir. Toplu taşıma kullandıktan sonra eller bol su ve sabun ile yıkanmalıdır. Gribe karşı önlem almak için direncin düşmemesi gerekir. Direnci kuvvetlendirmenin en etkili yolu beslenmedir. C vitamini yönünden zengin besinleri tüketmek önemlidir. Mümkün olduğu kadar protein içeren besinleri tüketin. Eğer çevrenizde grip olduğunu bildiğiniz birisi varsa, bu kişiden uzak durmanız önerilmektedir.

Hamilelikte Grip Boğaz Ağrısına Karşı Temizlik

Hamilelikte boğaz ağrısı geçmesi karşı temizlik çok önemlidir. Yapılan bilimsel çalışmalar virüs ve bakterilerin sert yüzeylerde 2 ile 8 saat arasında yaşayabileceklerini ortaya koymuşlardır. Özellikle kapı kollarında, baş ucu masalarında, oyuncaklarda, telefon gibi eşyalarda virüsler ve bakteriler bulunabilir. Bu yüzeylerin temizlenmesi için uygun dezenfektan kullanmak son derece önemlidir. Temizliğin düzenli yapılası gerekir. Eğer evinizde hasta bir insan varsa temizliğe daha çok dikkat etmek gerekir. Temizlik yalnızca ev temizliği ile sınırlı değildir. Kişilerin kendi temizliklerine de önem vermesi gerekir. Sık sık elleri yıkamak, banyo yapmak, uygun vücut, saç, tırnak temizliği sağlanmalıdır. Aksi halde hem sizin sağlığınız daha kötüye gidecek, hem de çevrenizdeki insanlara hastalığı bulaştıracaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Gebelik Haftalık Belirtileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Grip Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte giribin bebeğe zarar vermesi söz konusu olabilir. Grip hastalığından anne karnındaki bebek çok etkilenmese de bazı problemlerin görülmesi söz konusu olabilir. Eğer hamilelik döneminde anne ateşi 38 derece üzerine çıkarsa bu durum hem anne hem de bebek için bazı risklerin oluşması anlamına gelebilir. Hamileliğin özellikle son haftalarında girp olmak ve boğaz ağrısı yaşamak doğum sancılarının erkenden başlamasına yol açar. Ateşinizin çok yükselmesi halinde mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir. Hamileliğin son haftalarında grip bebeğe geçebilir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Öksürükte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer? | Saglikli Yol.Com

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı