Gebelik

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Edilenler

Hamilelikte cinsel ilişki süreci her kadın için oldukça zor bir süreçtir. Hamilelikte meydana gelen sıkıntılar, stres üzerine hastalıklar da eklenince anne adayları bu durumdan negatif bir şekilde etkileniyor. Ancak her ne olursa olsun anne adayları cinsel yaşantılarına engel koyamıyor ve hamileyken bile bu hazzı yaşamak istiyor. Bu durum her ne kadar çok olumsuz etkiler yaratmasa bile çok da olumlu etkiler yarattığı söylenemez. Özellikle bu konuda anne adayları daha fazla bilinçlenmeli. Çünkü hamilelikte cinsellik sadece belli bir aya kadar yaşanabiliyor. Sonraki süreç olumsuz yönde etkiler bırakabilir. Hatta 9 ay boyunca hiç yapmazsanız bu durum sizin yararınıza olacaktır. Hamilelikte cinsellik ilişkiden korkmayın tabi ki ancak yapılması ve yapılmaması gereken şeyleri de bilmeniz de fayda var.

İlginizi Çekebilir: Gebelikte Bel Ağrısı Neden Olur ? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Cinsellik Gerçekten Sakıncalı mı?

Hamilelikte cinsel yaşamın bebeğe zarar vereceği gibi erken doğuma da neden olabileceği kaygısı oluşur. Bu yüzden birçok anne adayının aklında bu sorular yankılanır. Ancak yapılan bilimsel çalışmalara göre gebeliğin hiçbir haftasında bu gibi problemlere rastlanmaz. Yani doktorlar hamilelikte cinsellikte korkmayın diye hastalarını bilgilendirirler.

Genellikle erken gebelik haftasında cinsel ilişkiye girildiği sırada düşüğe, ileri gebelik de ise erken doğuma yol açacağını söylerler. Bu gibi konuları problem haline getirerek sorun oluşturmamanız da fayda var. Hamilelik döneminde ortaya çıkan psikolojik ve fiziksel nedenlerden dolayı birçok kadın cinsel ilişkiden kaçınır. Hamilelik kadınların hayatını derinden etkileyen ve değişiklik gösteren bir süreçtir. Bu süreçte hayatında birçok değişiklikler meydana gelir. Cinsellik insanın içinde oluşan bir iş güdüdür. Hamileliğin fark edilmesiyle birlikte annelik duygusu daha ağır basar.

Özellikle ilk hamilelik deneyimin de bu durum daha farklıdır. Erken dönemde yaşanan cinsel ilişkinin söylentilere göre sakatlık, ölüm ve daha birçok hastalığa neden olacağını söylerler ancak bilimsel bir dayanağı olmadığı için bu tarz söylentilere çok da inanmak doğru değildir. Hamilelik sürecinde cinsel istek normal hayata göre biraz daha artış gösterebilir. Ancak anne de rahim büyüdükçe cinsel ilişki daha zor bir hale gelir. Zamanla acıya ve ağrıya da neden olabilir. Ayrıca hamilelikte cinsel ilişki konusunda mutlaka uzmanlardan destek almalısınız.

Okumanızda fayda var: Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur?

Kaçıncı Aya Kadar Cinsel İlişki Olmalı?

Hamilelik süresinde cinsel ilişki hayatı en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Gebeler hamilelik döneminin her anında cinsel ilişki yaşayabilir. Bu durumu doktordan da teyit edebilirler. Genellikle doktorlar 36. Ve 37. Haftalardan sonra önermezler. Çünkü gebe kadınlar bu haftalar da rahat edemeyecektir. Bu haftalar da karın artık daha fazla büyüdüğü için bebek kendini ciddi anlamda hissettirmeye başlar. Bu nedenle anne adayı kendini yeterince iyi hissetmeyebilir ve fiziksel olarak kendinde yeterince enerji ve hareketi bulamayabilir. Bu durumda hamileliğin son haftalarında cinsel ilişki daha çok zorlayıcı bir hal alabilir. Yani hamilelik dönemi boyunca anne adayı kendini iyi hissettiği her an da cinsel deneyimi de yaşayabilir. Cinsel deneyimi hayatına önem veren kadınlar hamilelik sürecine pek aldırmadan cinsel hayatını sürdürmeye devam ederler. Ancak bu durum çok mantıklı değildir. Hem anne adayının hem de bebeğin hayatını olumsuz yönde etkilememek adına bu konuda daha dikkatli olmak da fayda var. Elbette hamilelikte cinsel ilişki konusunda dikkat etmeniz bu yüzden gereklidir.

Hamilelikte Cinsellik Son 4 Haftanın Önemi

Hamilelikte her şeyin normal gittiği durumlar da doktorlar genellikle son 4 haftaya kadar cinsel yaşamda hiçbir kısıtlama görmez. Son 4 haftada ise meydana gelen durumlardan dolayı doktorlar bu durumu uygun görmez. Sağlıklı bir gebelik geçirmek için de sürekli olarak kontrolleri yaptırarak doktordan bilgi almak daha mantıklı olacaktır. Anne adayları genellikle bu durumları daha dikkatli bir şekilde kontrol eder. Hangi durumlarda neyin zararlı olup olmayacağını bildiği in cinsel hayatı sırasında da daha dikkatli olur. Ancak zaman zaman bu durumu düzenli bir şekilde kontrol edemez hale gelebilir. Bu gibi durumlar da en yakınından destek almak daha faydalı olacaktır.

Hangi Durumlarda Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiden Kaçınmalı?

Daha önce düşük yapan veya erken doğum yapan anne adayları hamilelikte cinsel ilişki sırasından bu durumdan kaçınmalıdır. Hamileliğin herhangi bir döneminde düşük yaşanmışsa ilerleyen zamanlarda vajinal kanama yaşayan kadınlar ise özellikle cinsel ilişkiden kaçınmalıdır. Erkekte veya kadında meydana gelen genital enfeksiyon gibi hastalıklar meydana geldiyse eğer bu sorun ortadan kalkana kadar cinsel iliŞkiden uzak durmanız gerekiyor. Riskli hamilelik sınıfında olan gebe adayları doğum kanalının öne gelmesi ve kanamaların başlamasından dolayı bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir.

İlginizi çekebilecek konu: Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Nedenleri Neler?

Her anne adayında hamilelik süreci kolay bir şekilde sonlanmıyor. Bir de üzerine cinsel hayat beklentileri eklenince bu durum daha da zorlaşabiliyor. Eşinizle bu konuyu konuşarak ona danışabilirsiniz. Siz istemediğiniz sürece bu durumu yaşamak doğru değil. Partnerinizin bu konuda size anlayışla yaklaşmasını sağlayarak cinsel hayat deneyimini hamilelik sürecinde yaşamayabilirsiniz. Bu durum sizi oldukça zorlayacağı için ertelemeniz mümkün.

Hamilelerin Birçoğu Bu Durumdan Etkileniyor

Cinsel hayat erkekler tarafından önemli olduğu gibi kadınlarında hayatını doğrudan etkiliyor. Bedensel ruhsal ve sosyal anlamda oldukça fazla etkiler. Yapılan çalışmalar da kadınların cinsel hayatı konusunda sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir. Kadının yaşadığı genelik durumu aile ortamı bedensel ve ruhsal değişimler cinsel hayat konusunda olumsuz yönde etkilemiştir. Bu durumlara göre de cinsel yaşam negatif yönde etkilenir. Bunların sonucuna bağlı olarak da hamilelik hayatı boyunca cinsel ilişkisi bir sorun haline gelen birçok kadın vardır. Ülkemizdeki araştırmalara göre gebe kadınların birçoğunun cinsel yaşantısı bu durumdan dolayı etkilenmektedir. Psikolojik anlamda kendini hazırlayan gebeler bu durumdan olumsuz etkilenmez ancak her gebe kadın da bu duruma ne yazık ki alışamaz. Hal böyle olunca gebelikten sonraki cinsel hayat da bu durumdan etkilenmiş oluyor. Bu durumla karşılaşmamak için gebelerin bu konuda çok fazla beklentilerinin olmaması en doğrusu olacaktır. Hamilelik zaten zor bir süreç olacağı için üzerine bir de cinsel hayatın meydana getirdiği hastalıklar da eklenince bu durum katlanılmaz hale gelebiliyor. Cinsel ilişki sırasında genital bölgede enfeksiyon, mantar gibi hastalıklar meydana gelebiliyor. Bu gibi hastalıklar ortaya çıkınca anne adayı ilaç kullanamadığı için mecburen kendiliğinden geçmesini bekliyor. Bu durum onun için daha da çekilmez bir hale geliyor.

Hamilelik Süresince Cinsel İlişki Yaşamaması Gerekenler

Her hamilenin durumu daha farklıdır. Bazıları hamilelik süresi boyunca bu durumdan çok fazla etkileniyorken bazıları ise daha rahat geçirir. Hamileyken dikkat edilmesi gereken bir önemli konu ise cinselliktir. Gebe olan anneler düşük erken doğum rahim ağzı yetmezliği gibi durumlarla karşılanırsa cinsel ilişkiden kaçınması gerekir. Suyun erken gelmesi, vajinal kanama, enfeksiyon gibi normal dışı sorunları olan anne adayları tedavi edilene kadar bu durumda kendilerine dikkat etmesi gerekir. Bu riskli faktörleri taşıyan anne adayları cinsel ilişki sırasında kendini rahatsız hissettiği an bu durumu bırakmalıdır. Devam ederse hem kendilerine hem de bebeğe zarar verebilirler. Zaman zaman rahim de kasılmalar meydana gelebilir. Genellikle gebeliğin son zamanlarında artan bu durum anne adayına oldukça zor anlar yaşatabiliyor. Hamilelikte cinsellikten korkmayın adı altında bulunan kitaplar bu konuda sizi biraz daha rahatlatacaktır.

Göz atabilirsiniz: Hamilelikte Aşerme

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı