Gebelik

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Nedenleri Neler?

Hamilelikte cinsel ilişki sonrasında kanama olması, gebelikte bir çok kanama da olduğu gibi normal karşılanmaz. Gebelikte bütün kanamalar dikkate alınarak anne adaylarının doktorlarına başvurmaları gerekmekte. Hamilelikte oluşan kanamaların bazıları herhangi bir soruna neden olmaz ancak her zaman araştırılması gerekmektedir. Hamilelikte cinsel ilişki sonrasında kanama veya cinsel ilişki sırasında kanama yaşarsınız bu durumu doktorunuz ile paylaşınız ve doktorunuza sormadan tekrar cinsel ilişkiye girmeyiniz.

Göz atmanızda fayda var: Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Neden Olur?

Serviks yapısına bakıldığında hamilelik öncesinde sıkı bir yapıda olduğu görülmektedir. Ancak hamile kalındığında serviks daha hassas bir yapıya bürünür. Hamilelikte kan miktarında artışta için içine girdiğinde hamilelikte cinsel ilişki sırasında kanamalar görülmektedir. Gerçekleşen bu kanamalar sıklıkla herhangi bir tehdit unsuru oluşturmaz ancak, her zaman doktoru bilgilendirmek anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemlidir.

Hamilelikte kan dolaşımı artacağı için vücudun her bölgesinde olduğu gibi vajina ve serviks kısımlarında da kan dolaşımı artmakta. Buna bağlı olarak hamilelikte cinsel ilişki sonrası serviks’in üst kısmında leke gibi yada çok az seviyede kanamalar oluşabilir.

Hamilelik döneminde anne adayının kılcal damarlarında artma görülmektedir. Bunun nedeni anne adayının ve bebeğin oksijen ihtiyaçlarını karşılamaktır. Cinsel ilişki esnasında kılcal damarlarda kopmalar meydana gelirse küçük kanamalar ortaya çıkar.

Rahim ağzında meydana gelen zararsız olan servikal polipler bulunur. Poliplerin içeriğinde minimal kan damarları bulunur ve hassas yapıya sahiptirler. Cinsel ilişki sırasında poliplere baskı olacağından kanama ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Bebeğe Zararı Olur mu?

Anne karnında olan bebek normal şartlarda mükemmel bir koruma altındadır. Amniyotik kesenin içine olan bebek bütün fiziksel risklerden korunur. Bununla birlikte bebeğin eşinin önde olma durumu söz konusu ise, suyun gelmesi, rahim ağzında ki güç yetersizliği (servikal yetersizlik) gibi durumlarda gebeliği takip eden doktor cinsel ilişkinin yaşanmasına onay vermeyebilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama İçin Önlemler

Birazdan vereceğimiz tedbirleri uygulayarak meydana gelebilecek komplikasyonları ve kanamaları minimuma indirmek mümkündür;

Hamilelikte rahat pozisyonlar kullanarak ilişkiye girmeyi tercih etmelisiniz. Bazı pozisyonlar servisk bölgesine bakı yapacağından kanama ihtimalini yükseltmektedir.

Hamileliğin ilk zamanlarında kilo artışı, bebeğin büyümesi ile birlikte ağırlaşma ve karın büyümesi olmadığından endişe duymadan cinsel ilişki yaşamak mümkün. Ancak ilerleyen dönemlerde artan kilolar, büyüyen karın ve bebek kaynaklı anne adayları cinsellikte biraz soğumaktadır. Bu dönemlerde daha rahat edeceğiniz; öpüşme, birlikte duş alma, sarılma gibi yakınlaşmaları yapmanız sizi daha rahat hissettirecektir.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında oluşan baskıyı ve sürtünmeyi azaltmak adına su bazlı olan kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz. Böylece rahim ağzında oluşacak kanamaları ve incinmeler en aza inecektir. Örneğin Hindistan cevizi yağı kullanmak en doğal kayganlaştırıcı olarak bilinmektedir.

Hamilelikte enfeksiyon riski her zaman vardır ve bu konuda dikkatli davranarak gerekli önlemlerin alınması gerekli. Bunun için prezervatif kullanarak cinsel yol ile bulaşan hastalıklardan, enfeksiyonlardan korunulabilir ve en önemlisi bebekte bu durumlardan korunmuş olur.

Verdiğimiz tavsiyeler hamilelikte cinsel ilişki sonrası kanama durumlarını azaltacak öneriler olup, karşılaşılan bazı sorunlardan dolayı gebeliği takip eden hekim cinsel ilişki tamamen de yasaklayabilir. Bu anne ve bebeğin sağlığı içindir.

Hamilelikte Ne Zaman Cinsel İlişki Yasaklanır?

Birazdan söz edeceğimiz durumlar gündeme gelirse hamilelikte tamamen cinselliğe ara vermek gerekbilir.

Plasenta previa: plasenta previa söz konusu ise bebeğin eşi rahim ağzını tamamen yada kısmen kapatmış demektir. Yani doğum kanalının önü kapalıdır. Böyle bir durumda cinsel ilişki yaşamak özellikle erken doğum ve düşük ihtimalini arttırmaktadır. Plasenta previa konusunu çok ayrıntılı olarak işledik aşağıda ki ilgili konudan ulaşabilirsiniz.

İlgili konumuz: Plasenta Previa Nedir?

Servikal Yetersizlik: rahim ağzının yani servisk bazı durumlarda erken açılması görülebilir. Buda düşük ile erken doğum olasılığını yükseltmektedir. Bu durum ile karşı karşıya kalınırsa istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için cinselliğe ara verilmelidir.

Çoğul Gebelik: çoğul gebelik yani ikiz üçüz gibi hamileliklerde meydana gelebilecek olan komplikasyonlara bir önlem olarak cinsellik yasaklanabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı