Gebelik

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrı anne adaylarının karşılaştığı sorunlardan birisidir. Hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanırsa bu durum gebeliği takip eden doktor tarafından araştırılmalı ve gereken tedavi uygulanmalı yada gerekli kısıtlama yollarına gidilmelidir. Ayrıca hamilelikte cinsel ilişki sırasında gebeliğe uygun olan hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları kullanılarak ağrıyı azaltmak mümkün olabilir. Bu şekilde anne adayının çektiği acının önüne geçilmiş olacaktır. Fakat yine de cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissediliyorsa bir hekimden yardım almak gerekir.

Herhangi bir sorunu olmayan ve sağlıklı şekilde ilerleyen gebeliklerde cinsel ilişki kısıtlaması olmaksızın istenilen aralıklarda gebelikte cinsel birleşme yapılabilir. Bunun yanında sağlıklı ilerleyen hamileliklerde girilen cinsel ilişkinin bebeğe hiçbir zararı bulunmaz. Çünkü bebek gerçekten çok korunaklı ve güvenli bir yerde gelişimini sürdürmektedir. Halk arasında gebelikte yaşanan cinsel ilişkinin bebeğe zarar verdiği düşüncesi vardır. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar tam tersini söyleyerek bebeğe hiçbir zararı olmadığını ortaya koymaktadır.

Göz atmanızda fayda var: Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Nedenleri Neler?

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrının her ilişkiye girildiğinde oluyor ve bu sürekli olarak kendisini tekrar ediyorsa kesinlikle hamileliği takip eden doktora söylenmeli ve araştırılarak nedeni bulunmalı tedavisi yapılmalıdır. Eğer çiftler yaşadıkları ağrı problemlerini doktorları ile paylaşmazlarsa aralarında gerginlikler olabilir ve buda sorunları doğurabilir bu nedenle kesinlikle utanmadan doktorlarına bu durumdan bahsetmeleri gerekmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Çeşitleri Nelerdir?

Cinsel ilişki esnasında ortaya çıkan ağrı ve acı hissi tıbbi olarak sekonder disparoni olarak tanımlanır. Vajinanın iç kısmında ve dış kısmında meydana gelen ağrı çeşitlerine yüzeysel disparoni adı verilirken, Hamilelikte cinsel ilişki sırasında kasıkta ağrı olursa derin disparoni olarak tanımlanmaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Nedenleri

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında oluşan ağrının tek bir nedeni yoktur, birden fazla bir çok nedeni olabilmektedir. Buna örnek vermek gerekirse meydana gelen bir enfeksiyonda ağrıya neden olabilir. Ayrıca daha önce gerçekleştirilen doğum esnasında dikiş atılması gerekmiş ve bu atılan dikişler düzgün atılmamışsa yine cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olabilmektedir.

Kadınların sağlık sorunları nedenleriyle rahim alınması operasyonu öyküsü varsa veya vajina daraltma operasyonu sonrasında cinsel ilişki sırasında ağrı görülebilmektedir.

Cerrahi girişimlerin yanında özellikle menopoz döneminde kadınların vajina salgılarında azalmalar olacağından yine ağrı yaşamak mümkündür.  Bunun yanında kızlık zarında meydana gelen bazı problemler ve vajinismus nedenli ağrılar oluşabilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında ağrınız olursa bu durum hafife alınmayacak bir sorun olduğunun bilincinde olup, gereken yardımı doktorlardan alıp, gerekli tedavi yada kısıtlamalar uygulanarak önlemlerin alınası son derece önem teşkil etmektedir. Özellikle kendi kendine geçmesini beklemek burada yapılacak en büyük hataların başında gelmektedir. Tedavisi olmayan yada çok zor tedavi edilen bir rahatsızlık değil aksine uzman hekim tarafından nedeni tespit edilerek tedavi uygulanabilir ve bunun sonucunda ağrı ve acı ortadan kalkabilir.

Son olarak anne adaylarının hepsine kesinlikle düzenli şekilde doktor kontrollerini yaptırmalarını şiddetle öneriyor, eğer bir yakınmaları varsa kontrol zamanını beklemeden doktorlarını ziyarete gitmelerini tavsiye ediyoruz.

İlginizi çekebilir: Riskli Gebelik Takibi ve Riskli Gebelik Belirtileri

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı