Gebelik

Hamilelikte Cevizin Faydaları

Omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan ceviz hem anne hem de bebek için faydalıdır. Hamilelik döneminin ilk üç ayında mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında ceviz ilk sıralarda yer alıyor. Hamilelikte cevizin faydaları için omega 3 yağları bebeğin gelişmekte olan sinir sistemi, göz sağlığı, kalp sağlığı ve beyin gelişimi gibi birçok önemli faktörünü geliştirmede başarı sağlıyor.

Hamilelikte Cevizin Faydaları

Serbest radikallerin etkisiz hale gelmesini ve serbest radikallerin neden olduğu zararı önlemek için antioksidan değerini ön plana çıkaran ceviz hamilelik döneminde de tüketilmesi gereken mikro besin kaynağıdır.

Kalbi Korur: Antioksidan, sağlıklı yağ asitleri ve omega 3 besini içermesi ile kötü kolesterolün vücuttan atılmasını sağlayan iyi kolesterolü arttırır. Cevizden düzenli tüketim gerçekleştirdiğiniz olası kalp rahatsızlıkları ve inme gibi kalp sorunlarından korunmayı sağlayabilirsiniz.

Bağışıklığı Kuvvetlendirir: Antioksidan bileşenleri bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde yardımcıdır. Güçlü bir bağışıklık hamilelik döneminde hasta olmanızı engelleyerek sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olur.

Hamilelikte B Vitamini: Hamilelik sürecinde tüketilen B vitamini kompleksleri, riboflavin, tiamin ve folat mineralleri ihtiyaç duyulan besinlerdir ve komple anne ve bebeğin sağlıklı olması için çabalar.

Kan Basıncını Düşürür: Kardiyovasküler sağlığın korunması için gerekli olan omega 3 yağ asitleri cevizde saklıdır. Gün içinde 2 – 3 tam ceviz yemenin kan basıncını düşürmede yardımcı olduğu araştırmacılar tarafından gözlemlenmiştir.

Hamilelikte Kilo Koruma: Ceviz yüksek kalori ve yağ içeriğine sahip olmasına rağmen kiloyu korumada hatta zayıflamada da yardımcı olur.

Kolesterolü Düşürür: Yazımızın başında da söylediğimiz gibi omaga 3 içeren ceviz tüm vücut sağlığında üstün bir güce sahip. Kolesterolün düşmesine yardımcı olan ceviz lif ve esansiyel yağlar sayesinde kolesterol risklerinden sizi koruyacaktır.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kemik Sağlığı İçin: Esansiyel yağ asitleri ve alfa linolenik asit kemik sağlığının güçlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Cevizden düzenli tükettiğinizde omega 3’ü de alırsınız ve güçsüz kemiklerin güçlenmesinde önemli bir fark oluşturursunuz.

Uykuya Geçişi Kolaylaştırır: Cevizde yer alan melatonin salgısı uykuya geçişi hızlandırarak iyi uyumanıza yardımcı olur. Gün içinde veya yatmadan önce 2 tam ceviz yiyerek uyku döngüsünü düzene sokabilirsiniz.

Kanserden Korunmanıza Yardımcı Olur: Hem bebek hem de anne için faydalı olan ceviz kanser ve kanser hücrelerine karşı korunmanıza yardımcı olacaktır. Sadece hamile bayanlar için değil erkeklerde de prostat kanseri riskine karşı koruyucudur.

Saç Sağlığı: Hamilelikte saçların daha bir güzelleştiğini görürüz. Fakat hamilelik sonrasında dökülmeler tekrardan başlayabilir. Bu nedenle ceviz sadece hamilelikte değil hamilelik sonrası emzirme döneminde de mutlaka yenmelidir.

Beyin Sağlığı: Beyin için geçerli olan omega 3 yağ asitleri cevizde yeterince bulunur. Genel olarak sağlığa faydası olan ceviz hafızayı güçlendirerek keten tohumu ve deniz ürünleri içeriğine sahiptir.

Hamilelikte Cevizin Genel Faydaları

Hamilelik döneminde oluşabilecek safra taşları ceviz sayesinde önlenebilir.

Hamilelik döneminde oluşabilecek kayıplardan biri de mineraldir. Ceviz tüketerek kaybettiğiniz mineral desteğini sağlayabilir daha güçlü iskelet yapısına kavuşabilirsiniz.

Hamilelik döneminde oluşabilecek ritim bozukluklarını ceviz yiyerek önleyebilirsiniz.

Hamilelik döneminde kilo almayı önlemek için günde 3 tam ceviz tüketmek kilo almanızı engelleyebilir. Akşam saatlerinde değil de öğle aralarında atıştırmalık olarak tüketilmelidir.

Hamilelik döneminde vücudun ödem yapması kaçınılmazdır. Ceviz damarlarda şişmelerin oluşmasını engellemeye yardımcıdır.

Beyin sağlığını geliştiren ceviz hafızanın gelişimini destekleyerek unutkanlık gibi hafıza sorunlarına iyi gelir.

Öğle yemeği ve akşam yemekleri arasında ceviz tüketmek geceleri uykuya geçişi kolaylaştırarak rahat bir uyku döngüsü sağlar.

Göz atabilirsiniz: Hamileler için sağlıklı atıştırmalıklar

Hamilelikte tüm vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç vardır. Kalsiyum, magnezyum ve lif değerlerinin bir kısmını karşılar.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı