Anne & Bebek

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olur?

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olur? Sağlıklı beslenmek zinde ve mutlu hissetmek için önemli bir anahtardır. Sağlıklı gıdaların önemi hamilelikte artmaktadır. Hamileliğin ilk haftalarından itibaren bebeğinizin sağlıklı gelişmesini sağlamanın en iyi yolu düzenli ve yeterli beslenmedir. Hali hazırda sağlıklı beslenen anne adayları mevcut diyetlerinde ufak değişiklikler yaparak hem kendileri hem de bebekleri için büyük etkiler yaratabilir.

Okuyabilirsiniz: Hamileler için sağlıklı atıştırmalıklar

Hamilelikte Beslenmenin Bebek Üzerindeki Önemi

Hamilelik sırasında yapılan beslenme hataları eksik veya fazla gıda tüketmek, gerektiğinden çok kilo almak ve alerjen gıdaları tüketmek bebeğinizin sağlığına ciddi zararlar verebilir. Annenin sağlıksız beslenerek aldığı fazla kilolar gestasyonel diyabet riskini artırırken yetersiz ve dengesiz beslenmenin de erken doğum, ölü doğum ve düşük riskini artırdığı bilinir. Bunun yanı sıra gelişim yetersizliği çeşitli bağışıklık sistemi problemleri de görülmektedir.

Hamilelikte Neler Yenmeli / Yenmemeli?

Dengeli yiyecekler tüketmenin temel alındığı gebelik beslenmesinde başta protein ve kalsiyum olmak üzere folik asit, B vitamini içeren besin grupları tercih edilmelidir.

  • Protein: Anne ve bebeğin ihtiyacı olan amino asitleri içeren protein kaynakları yumurta, et, tavuk, somon balığı, peynir gibi hayvansal gıdaların yanı sıra fasulye,nohut gibi baklagillerde de bolca yer alır. Sağlık sorunuyla karşılaşmamak için etler yağsız kısımlardan seçilerek enfeksiyon riskine karşı uzun süre pişirilmelidir.
  • Kalsiyum: Bebeğin kemik oluşumunda büyük rolü olan kalsiyumu süt ürünleri (süt, süzme yoğurt, peynir, kefir vb.) ,yeşil yapraklı sebzeler,  kuru yemişler ile bir miktar karşılamak mümkündür. Fakat dışarıdan ek takviye almak gerekebilir.
  • Folik Asit: mercimek, koyu yeşil sebzeler (brokoli, ıspanak, kuşkonmaz vb.) , ceviz, yumurta ve turunçgiller bebeğin omurga gelişiminin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için oldukça önemlidir.
  • B vitamini grubu (tiamin, niasin, riboflavin): Büyüyen bebeğin ihtiyacı olan B vitaminleri tahıllardan kolayca karşılanabilir. Tam tahıllı gıdalar, çavdar, yulaf, arpa, esmer pirinç içerdikleri lif ve selenyumun yanı sıra; demir ve magnezyum içerikleri açısından da besin zincirinin önemli bir kısmını oluşturur.
  • C vitaminleri: Vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini destekleyen C vitaminini yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller aracılığıyla almak mümkündür.

Göz Atabilirsiniz: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı