Gebelik

Hamilelikte Bel ve Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte bel ve kalça ağrısı genellikle erken doğum ile birlikte görülen bir problemdir. Bu probleme vajinal kanama ve düzenli kasılmalar gibi diğer belirtiler de eşlik edebilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bel ve kalça ağrısı probleminde artış meydana gelebilir. Bel ağrısından ziyade kalça ağrısı daha sık görülmektedir. Bu ağrıların altında yatan nedenler farklı olabilir. Özelikle hamilelik ile birlikte D vitamin eksikliğinin yaşanması leğen kemiği ve kalça bölgesindeki ağrıların şiddetlenmesine neden olur. Hamilelik döneminde kadınların çeşitli hormonlarında artış meydana gelir. Bu durum eklemlerin gevşemesine neden olarak hem bel hem de kalça bölgesinde ağrıya yol açar. Hamilelik döneminde kilo alınır. Eğer anne adayı bu dönemde hiç egzersiz yapmazsa ve uzun süreler boyunca oturursa bu durumda kalça kemiği ağrısı yaşanmasına neden olur.

Hamilelikte Bel ve Kalça Ağrısı Tedavisi için Evde Yapılabilecekler Nelerdir?

Hamilelikte bel ve kalça ağrısı için evde yapılabilecekler sayesinde ilaç kullanmadan, kolay yoldan bu ağrılarınızdan kullanabilirsiniz. Eğer d vitamini ya da kalsiyum eksikliğinden kaynaklı ağrı problemi yaşıyorsanız, ilk önce bu eksikliklerin giderilmesi gerekir. Eğer hamilelik dışında fazla kilolarınız varsa bu kilolarınızı sağlıklı bir şekilde vermelisiniz. Kilo vermek için beslenme düzenine dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak gerekir. Ancak egzersizler vücudu zorlayıcı olmamalıdır. Basit yürüyüşler bile etkili olacaktır. Anne adaylarının ağrı problemi yaşamaması için kalça ve bel yoran hareketlerden uzak durması gerekir. Oturma pozisyonunda kişilerin yastık kullanması önerilmektedir. Gün içinde dinlenmek önemlidir. Ancak oturma sırasında sürekli aynı pozisyonda olmamak gerekir. Özellikle doğum zamanının yaklaşması ile birlikte yan yatış pozisyonu tercih etmek gerekir. Yan yatma sırasında kalça ağrılarının artması halinde belin arkası hamile yastığı kullanılarak desteklenmelidir. Hamile yastığı ile kalçaya binen yük azalacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Dış Gebelik Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Bel ve Kalça Ağrısı Tedavisi için Evde Egzersiz Yapmak

Hamilelikte bel ve kalça ağrısı için evde egzersiz yapmak özellikle kalça batmasına karşı en etkili çözümdür. Beden hamilelik döneminde büyük değişiklikler geçirir. Bu dönemde ağrıların geçmesi ve vücudun rahatlaması için pelvik egzersizler önerilmektedir. Egzersizleri yaparken sırtın dik bir şekilde tutulması gerekir. Hem de eller ve dizler emekleme pozisyonunda olmalıdır. Pelvis ön ve arkaya sallanır ve hemen her yerde bu hareketi yapmak mümkündür. Çalışan anne adayları ofiste bile rahatlıkla bu hareketi yapabilirler. Yapılan çalışmalar pelvik egzersizlerin en az fizik tedavi ve ilaç tedavisi kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur. Egzersiz olarak pelvik egzersizleri dışında masaj terapisi, sıcak ya da soğuk kompres, yüzme yapılabilir. Egzersizler vücudu zorlayıcı olmamalıdır. Egzersiz sırasında vücut dinlenmelidir.

Ayrıca emziren kadınlarda göğüs ağrısı nasıl geçer? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Bel ve Kalça Ağrısı Tedavisi için Evde Masaj

Hamilelikte bel ve kalça ağrısı için evde masaj yapılabilir. Eşinizden bel ve kalça ağrısı yaşadığınız zamanlarda size masaj yapmasını isteyebilirsiniz. Masaj sayesinde kaslar omurgaya doğru gerilir ve gövde kısmı rahatlar. Dizlerinizi ve kollarınızı hamilelik yastığına sarılacak şekilde dayayıp yanınıza koyun. Bu sırada kalça kemiğinizden sırtınıza doğru çıkan bir çizgi hayal edin. Buraya sakrum denir. Avuç içiniz ile ayağınıza doğru bastırın daha sonra diğer avucunuz ile göğüs kafesine doğru zıt yönde bölgeyi gerin. Eşiniz masaj sırasında kalça kemiğine de odaklanabilir. Bölgenin yumruklarla, dairesel ya da sallanan hareketle basınç uygulanması gerekir. Vücudunuzun diğer tarafına da istediğiniz gibi masaj yapmaya devam edebilirsiniz.

Hamilelikte Bel ve Kalça Ağrısının Tedavisi için Sıcak Banyo

Hamilelikte bel ve kalça ağrısı için sıcak banyo yapılabilir. Sıcak banyo ağrıların giderilmesini sağlar çünkü vücuda giden kan akışı hızlanır. Sıcak duş eklem ağrısı ve kas spazmının da azalmasını sağlar. Sıcak su alırken suyun sıcaklığının kendi vücut sıcaklığınızdan fazla olmadığından emin olun. Duş alırken banyo suyunun içine epson tuzu ekleyebilirsiniz. Aktarlardan epson tuzu satın alınabilir. Duştan çıktıktan sonra sıcak kompres de yapabilirsiniz. Sıcak kompres yapılırken, bir havluyu ılık suyun içine batırın. Ütüyle ısıttığınız bir havluyu da kullanabilirsiniz. Havluyu ağrı problemi yaşadığınız yere koyun. Bu kompres ağrının azalmasına yardımcı olur ve vücudunuzu gevşetir. Dilerseniz işinizi pratik şekilde yapmak için sıcak su torbası da kıyabilirsiniz. Tek seferde en çok 10 ile 15 dakika arasında kompres uygulamak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Hamileler için sağlıklı atıştırmalıklar

Hamilelikte Bel ve Kalça Ağrısının Tedavisi için Vücudu Germe Hareketleri

Hamilelikte bel ve kalça ağrısı için germe hareketleri yapılabilir. Bu hareketler kalçanın gerginleşmesini sağlar ve kalçayı rahatlatır. Vücudu germe hareketleri konusunda konunun uzmanından yardım alabilirsiniz. Hamilelere özel egzersiz hareketleri bulunmaktadır. Bu hareketlerden bir tanesi masa pozisyonunda durmaktır. Daha sonra yüzünüz yere baktığından emin olun. Sırtınızı havaya doğru dikleştirin ve yeniden masa pozisyonuna dönün. Bu hareketi vücudunuzun size izin verdiği ölçüde tekrar edin. Gerekirse germe hareketlerini egzersizle birlikte yapın. Bu hareketlerin uykudan hemen uyandıktan sonra yapılması tavsiye edilmektedir. Yan yatmak kalçaya baskı uygulayabilir ve bu durum uyrukta ağrıya yol açar. Bu nedenle uykudan kalkınca germe hareketlerini yapmak gün boyu bel ve kalça ağrısı yaşamanızın önüne geçer.

Eğer bu germe hareketlerini düzenli olarak yapmanıza rağmen ağrılarınız devam ederse, hekiminiz ile konuşarak size ağrı kesici yazmasını isteyebilirsiniz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Hamilelikte Grip Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? | Saglikli Yol.Com

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı