Gebelik

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte meydana gelen bel ağrılarının nedenleri oldukça fazladır. Özellikle hamilelerin karınlarında yer alan bebeklerinin büyümelerinden dolayı bel ve sırt ağrıları çok sıklıkla görür. Bel ağrısı çeken hamileler işinde uzman olan doktorlara giderek gerekli olan bütün tedavileri yaptırabilir. Böylece sağlıklı hamilelik dönemi geçirilmiş olunur. Bu yüzden uzman hekimlere başvurulmasında yarar vardır.

Hamilelikte Bel Ağrısına Sebep Olan Faktörler

Hamilelikte ortaya çıkan bel ağrılarının nedenleri saymakla bitmez. Çünkü her hamile bireyin vücut yapısına göre ağrılar meydana gelir. Bu yüzden en iyi hekime başvurarak gerekli tetkiklerin yaptırılması gerekir. Aşağıda hamile kadınlarda bel ağrılarının oluşmasına neden olan etkenler detaylı bir şekilde verilmektedir:

  • Hamile kadınların bel ağrıları çekmesindeki en büyük neden, rahimlerinin gittikçe büyümeye başlamasıdır. Rahim büyüdükçe karında yer alan bebek de büyüyecektir. Bunun sonucunda da öne doğru çekilmeler meydana geleceğinden dolayı bel ağrıları ortaya çıkar.
  • Bunun dışında hamile kadınlar hamilelikte iştahlarının çok fazla açılmasından dolayı sürekli yeme isteklerinin olması sebebi ile aşırı derecede kilo alırlar. Bu durumdan dolayı da bel ağrıları ortaya çıkar.
  • Ayrıca hamilelerin eklemlerinde gevşemelerin olması da bel ağrılarına neden olur.

Yukarıda verilen durumların meydana gelmesi durumunda muhakkak hamilelerin doktora başvurmaları gerekir. Çeşitli tedavilerle birlikte bel ağrılarına çözüm bulunabilir. Böylece hamileliklerin geri kalan dönemleri daha acısız ve sağlıklı bir şekilde geçirilir.

Hamilelikte Bel Ağrısında Çukur Etkeni

Hamilelikte belde meydana gelen çukur oluşumunun nedenleri vardır. Özellikle bu durum gebeliğin 4.-6. ayları arasında oluşur.  Çukur oluşumunun meydana gelmesinin birçok nedenleri vardır. Genellikle hamilelikte çok fazla kilo almak ve birden fazla çocuk dünyaya getirecek olmak bu durumun oluşmasına neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Hamilelikte Aşerme

Belde çukurlukların oluşumunun engellemesi ve iyileşmesi için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yüzden istediğiniz bir hekime giderek gerekli kontrollerden geçip size en uygun olan tedaviyi yaptırmanız gerekir. Bu sayede belde oluşan çukurluklar tamamen ortadan kaybolur.

Hamilelikte Bel Ağrısı Ve Diğer Semptomlar

Hamileliğin bazı dönemlerinde bel ağrıları ile birlikte kasık ağrıları da meydana gelir. Kasık ağrılarının çok şiddetli bir şekilde olması durumunda hamilelerin kesinlikle bir hekime gitmeleri gerekir. Çünkü bel ağrıları ile beraber oluşan kasık ağrıları gebelikte düşük yapılacağının göstergesi olur. Bunun için düşük olaylarına önlem alınmasında hemen doktora gidilmesinde yarar vardır.

Erken fark edilip doktora gidildiği zaman düşük yapma durumuna çözümler bulunabilir. Bu sayede belde ve kasıkta meydana gelen ağrılar iyileştirilerek bebek kurtarılabilir. Böyle durumlarla karşılaşan gebeler muhakkak iyi bir doğum hastanesine gitmelidir.

Hamilelikte kadınların mide ağrısı çözümlerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Hamilelikte Bel Ağrısı Tedavisi İçin Doktor

Hamilelikte bel ağrılarının iyileşmesinde etkili olan doktorlar vardır. Bu doktorlara gidildiği zaman hamileliğinizde meydana gelen bel ağrılarına çözümler kolay bir şekilde bulunabilir. Özellikle hamileliğin son 3 aylarına gelindiği zamanlarda gebelerde daha şiddetli ve ağrılı bir şekilde bel rahatsızlıkları meydana gelir. Bunun sebebi ise karında yer  alan bebeğin gitgide büyümesi ve ağırlaşmasıdır.  Bu sebepten dolayı annenin belinde de çekilmeler olduğu için bel ağrıları ve kasılmaları meydana gelir. Bunun sonucunda da vücutta şekil bozuklukları ve dik duramama durumları ile karşı karşıya kalınır.

Bu tür olumsuz durumların önüne geçilmesinde işinde uzman olan hekimler tercih edilmelidir. Çünkü doğru tedavi ve iyileştirme yöntemleri ile uygulanan sistem ile bel ağrılarına kısa sürede çözümler üretilir. Dileyen bütün anne adayları işlerinde uzman olan hekimlere gidebilir.

İlginizi Çekebilir:  Hamilelikte Kivinin Faydaları

Hamilelikte Bel Ağrısı Ve Kanama

Hamilelikte bel ağrısı ile birlikte kanama gelmesi durumunda ciddi sorunlar ortaya çıkar. Özellikle kanamanın gelmesi erken doğumun belirtisi olarak görülür. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmış anneler direkt olarak hekime başvurarak erken doğumun yapılmasını sağlamalıdır. Aksi takdirde bebeğin hayati tehlikesi meydana gelebilir. Vajinasında kan gören gebeler muhakkak doktora giderek durumlarının hangi yönde ilerlediğini öğrenmelidir.  Böylece erken zamanda gerekli tedbirler alınarak bebeğin sağlığı tehlikeden kurtarılabilir.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte meydana gelen bel ağrılarının ortadan kaldırılmasında yapılması gerekenler vardır. Bu uygulamaların ve yöntemlerin yapılmasından sonra gebeler kısa sürede bel ağrılarından kurtulabilir. Aşağıda hamilelikte meydana gelen bel ağrılarının ortadan kalkmasında yapılması gerekenler yer alır:

  • Bel ağrılarından kurtulmak için kesinlikle çok fazla yemek yiyip kilo almamak gerekir.
  • Bunun dışında hamilelerin kas ve kemiklerinin gelişmesi için D ve C vitaminlerini doğal yiyeceklerden almaları gerekir.
  • Aynı zamanda sürekli olarak bel ağrılarının olmaması ve kasların hareketsiz kalmaması için hamilelerin her gün düzenli bir şekilde yürüyüşe çıkmaları gerekir.
  • Bunun yanı sıra bel ağrılarının yok olmasında hamilelerin oturdukları yerin arkasında yastık gibi yumuşak cisimleri koymaları gerekir.
  • Bunun haricinde ayaklara giyilen ayakkabıların da konforlu olması gerekir. Kesinlikle yüksek tabanlı ayakkabılar giyilmemelidir. Aksine düz ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Bunun yanı sıra bel korsesi takılarak belin sabitlenmesi ve dik tutulması sağlanabilir.

Yukarıda verilenlerin doğru bir şekilde yapılmasından sonra hamilelikte meydana gelen bel ağrıları tamamen ortadan kalkar. Bu sayede anne adayları bellerindeki rahatsızlıklarından kurtularak hamileliklerini daha sağlıklı bir şekilde geçirebilir. Dileyen herkes bel ağrılarından kurtulmak için istenilenleri eksiksiz bir şekilde uygulayabilir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer? (Doğal Yöntemler)

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı