Gebelik

Hamilelikte Mide Bulantısı Ve Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte meydana gelen baş ağrıları ve mide bulantıları gebeliğin en zor dönemlerinden birisidir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında bu durumlar sıklıkla görülür.  Bu yüzden hamile kadınlar herhangi bir yemekten veya kokudan dolayı mide bulantısı yaşamaktadır.  Bununla birlikte baş ağrıları da  hamilelikte çok sık  görülür. Baş ağrılarının tedavilerinde doğal yöntemlerle uygulamalar yapılır. Bu sayede ilaçsız bir şekilde hamilelikte baş ağrıları kolaylıkla geçirilir.

Hamilelik Döneminde Baş Ağrısı

Hamilelik döneminde görülen baş ağrılarının birçok nedeni vardır. Özellikle ilk 3 ay ve son 3 ay bu baş ağrıları sıklıkla artmaya başlar. Bu ağrıların nedenlerinden en önemlisi yanlış gıda tüketimi ve strestir. Özellikle kafein türü tüketimler baş ağrılarını hamilelikte tetikler. Bunun yanı sıra uykusuzluk ve az su tüketimi de baş ağrılarına neden olur.

Bunun dışında anne karnında bebeğin gitgide gelişim göstermesinden dolayı kan basıncı daha fazla artar. Bu durumda da baş ağrıları görülmeye başlanır. Baş ağrılarının olması durumunda muhakkak doğum doktorunuza gitmeniz gerekir.

Bunun dışında hamilelikte çikolata, yoğurt,  hamur işleri, yağlı yiyeceklerin tüketimi de baş ağrılarına neden olur. Bu yüzden kesinlikle bu ürünlerden uzak durulması gerekir. Bunun yerine daha çok C vitamini içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi önerilir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Su Çözümü

Hamilelikte baş ağrılarının en büyük nedenlerinden birisi, su tüketiminin çok az olması veya hiç olmamasıdır. Su içmeyen gebelerin vücutlarında kasılmalar ve gerilmeler olur. Bunun sonucunda da baş ağrıları sıklıkla meydana gelir. Bunun için hamilelerin bol bol günün her saatinde su tüketmeleri gerekir.  Suyun vücuda girmesi sonucunda kanda meydana gelen pis atıklar da tamamen uzaklaşır ve daha sağlıklı gebelik geçirme fırsatı elde edilir. Bunun dışında hamilelerin su dışında sıvı içecek ve yiyecekleri de tüketmeleri gerekir.  Bütün bunların sonucunda baş ağrıları ortadan kalkar.

Ayrıca konuyla ilgili hamilelikte bacak kas ağrısı çözümlerini inceleyebilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Migren Ağrısı

Hamilelikte migren ağrılarının artması sonucunda kadınlarda şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Bu durumda annenin preeklampsi hastalığına yakalanmasına neden olur. Migren ağrılarının kötü sonuçlar vermemesi için baş ağrıdığı zaman hemen hekimlere başvurmak gerekir. Bu sayede herhangi bir damarsal hastalıkların oluşmasına engel olunabilir. Migren ağrısının yok edilmesinde ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Çünkü bu ilaçlar bebeğin gelişimine ve büyümesine zarar vereceğinden dolayı bunun yerine nöroloji tedaviler ile migren ağrılarının önüne geçilebilir. Bu yüzden hemen doğum doktorunuza gitmeniz gerekir.

Hamilelikte Baş Ağrısı İçin Uzman Doktor

Hamilelikte baş ağrılarının şiddetli bir şekilde artmasından sonra muhakkak işinde uzman olan doktorlara gidilmesi gerekir. Özellikle bazı durumların giderek şiddetlenmesi ve artması durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Bu durumlar aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmaktadır:

 • Özelikle baş ağrısından dolayı bulanık görme durumu meydana geldiyse, hemen hamilelerin doktora gitmesi gerekir.
 • Bunun dışında ani bir şekilde kilo alma durumlarında da doktora gidilmelidir.
 • Bunun yanı sıra karında ağrı olması ve elde veya yüzde şişkinliklerin olması durumunda da doktora gidilmelidir.

Yukarıda verilen durumlarda hamilelerin kesinlikle bir doğum doktoruna gitmesi gerekir. Çünkü geçmeyen şiddetli baş ağrıları daha büyük sorunlara ve hastalıklara neden olabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısı İçin Alınacak Tedbirler

Hamilelikte baş ağrılarının meydana gelmesinden önce önlemlerin alınması gerekir. Bu sayede özellikle hamileliğin ilk 3 ayları daha sağlıklı ve ağrısız bir şekilde geçer. Aşağıda hamilelerde baş ağrılarının olmaması için almaları gereken önlemler detaylı bir şekilde anlatılmaktadır:

 • Kesinlikle tuzdan uzak durulması gerekir. Bunun yanında hazır yiyecekler ve içeceklerden de hamilelerin uzak durması gereken ürünlerdendir.
 • Bunun yanı sıra her gün hamilelerin en az 8-10 bardak su içmeleri gerekir. Susuz kalmak baş ağrılarını her zaman tetikler.
 • Bunun dışında sinüsleri kapalı olan hamilelerin de baş ağrıları meydana gelir. Bunun için ilk olarak başınıza bir havlu serin ve sıcak suyun içerisine tuz ve karbonat ekleyerek karıştırın. Daha sonra bu buharı soluyarak sinüslerinizi açın.
 • Bunun haricinde C vitaminlerinin tüketimine de ağırlık verin. Özellikle turunçgiller ve çilek gibi meyveleri bol bol tüketin.
 • Soğuk duşun alınması durumunda da baş ağrılarının geçirilmesi sağlanır.
 • Özellikle hamilelerin uyku problemleri sıklıkla görülür. Bu yüzden günde düzenli bir şekilde uyumaları gerekir. Uykusuzluk da baş ağrılarının en büyük sebeplerinden birisidir.
 • Çok fazla radyasyon ve gürültünün olduğu yerlerden de uzak durulmalıdır. Bu sayede baş ağrılarının önüne geçilmiş olunur.
 • Bunun yanında bitkisel ürünlerle de baş ağrılarının tedavisi sağlanabilir. Özellikle elma sirkesi, limon suyu gibi ürünler hamilelerin kullanması gereken ürünlerdir.
 • Aynı zamanda tıkanan sinüslerin açılmasında nane ve lavanta yağı da oldukça etkilidir.
 • Bunun dışında kesinlikle baş ağrısı olan hamilelerin çikolata, alkol, yoğurt, kaşar, yer fıstığı, mayalı ekmek ve krema tüketmemeleri gerekir. Çünkü bu ürünler tamamen baş ağrılarını tetikler.

Yukarıda verilen önlemlerin alınması durumunda hamilelerde meydana gelen baş ağrıları tamamen ortadan kalkar. Bu sayede hamilelik dönemi daha sağlıklı ve acısız bir şekilde geçmiş olur. Bu önlemlerin yanında her ay muhakkak doktor kontrollerine de gidilmesi gerekir. Bu sayede uzman doktorlar sayesinde de önlemler alınabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı