Genel Sağlık

Hamilelikte Bacak Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte bacak kas ağrısı tedavisi bitkisel yollarla olabileceği gibi ilaçlarla da tedavi edilebilir. Bacak ağrısına maruz kalan hamileler muhakkak uzman bir hekime gitmelidir.

Hamilelikte Bacak Kas Ağrısı İçin Besinler

Hamilelik döneminde bacak ağrılarına sebep olan besin eksikleri takviye edildiğinde kas ağrılarında büyük bir oranda azalma meydana gelir. Özellikle bu dönemde kalsiyum ve magnezyum minerallerinin eksiklikleri çok fazla görülür. Vücutta bu eksiklerin olması durumunda ciddi anlamda eklem ağrıları olur. Bu sebepten dolayı mineral eksikliklerine bakılması ve buna uygun olarak tedavi yöntemlerinin uygulanması sağlıklı olma açısından önemlidir.

Hamilelikte oluşan kas ağrılarının önüne geçebilmek adına bol bol yoğurt ve süt ürünlerinin tüketilmesi gerekir. Bunlarda büyük oranda kalsiyum bulunur. Kalsiyum vücutta kasların ve kemiklerin sağlıklı bir şekilde işlevlerinin olması açısından büyük rol oynar. Bu minerallerin ve vitaminlerin eksik olup olmadığı düzenli bir şekilde kontrol edilmelidir. Yapılan kas testleri ile birlikte vücutta eksik olan maddeler dışarıdan takviye alınarak tamamlanmalıdır.

Hamilelikte Bacak Ağrıları İçin Ayakkabı

Hamilelik döneminde bacaktaki sıkıntıların oluşmasına sebep olan etkenler arasında kötü ayakkabı seçimi yer alır. Vücuda uygun olmayan ayakkabıların seçilmesi sonucunda hem kaslarda hem de eklemlerde ciddi sorunlar oluşabilir. Bu sorunların önüne geçmek amacıyla ayakkabı seçimlerinde daha dikkatli olunması gerekir.

Ayaklar vücudun taşınmasında etkili bir rol oynar. Özellikle sürekli ayakta çalışılan mesleklerde ayakkabı seçimine daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Yanlış ayakkabı yüzünden ayaklarda şişme ve kaslarda ağrılar meydana gelebilir.  Bununla birlikte hamilelik dönemi kasların ve bacakların daha çok ağrımaya meyilli olduğu bir dönemdir. Bu sebepten dolayı özellikle hamileler ayakkabı alırken kendilerine uygun ayakkabı almalıdır. Daha çok yürüyüş ayakkabıları tercih edilmelidir. Bu ayakkabıların hava alma özelliğinin olması sayesinde ayakların daha az yorulması sağlanır. Böylece de bacaklardaki kas ağrıları hafifler.

Hamilelik dönemlerinde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise topuklu ayakkabıların tercih edilememesidir. Topuklu ayakkabı giyilmesi ayakların daha çok yorulmasına ve bacak ağrılarının artmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı daha çok spor ayakkabıları tercih edilmelidir.

Ayrıca dalak büyümesi ağrısı tedavi yollarını inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Şikâyetleri

Bacak ağrısına sebep olan faktörlerden dolayı hamilelik döneminde şiddetli geçen ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıların öncelikle sebeplerinin teşhis edilmesi önemlidir. Bacak ağrılarına ek olarak yanma ve şişlik gibi durumlar da eşlik edebilir. Bu tip durumların görülmesi bacak ağrılarının şiddetinin daha ileri bir boyutta olduğu anlamına gelir. Vücutta herhangi bir şekilde bu tip belirtiler görülmesi üzerine vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Teşhis edilme yöntemi olarak çeşitli görüntüleme testleri kullanılır. Bu testler sayesinde doktorlar insanlardaki bacak ağrılarının sebeplerini bilir. Hamilelik döneminde ağrıların çoğu ağırlıktan dolayı kaynaklanabilir. Bununla birlikte bacağa yük binmesi ile birlikte kaslarda kasılmalar ve gerilmeler de meydana gelebilir.

Bacak ağrılarının sebeplerinin bulunabilmesi için yapılan testlere ek olarak kan testleri de bulunur. Kan testleri ile de kan dolaşımında bir sorun olup olmadığı anlaşılır. Tüm şikayetler için vakit kaybetmeden uzman birinden yardım alınmalıdır. Daha sonra da uygun görülen tedavi yöntemleri ile bacak ağrılarından kurtulmak mümkün olur.

Hamilelikte Spor İle  Bacak Ağrılardan Kurtulma

Hamilelik döneminde yapılan sporlar ile birlikte bacak ağrıları son bulabilir. Spor insan yaşamanın vazgeçilmez parçası olmalıdır. Özellikle hamilelik döneminde vücuda temiz havanın girmesi ve oksijen miktarının artması hem bebek hem de anne sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde genellikle hafif tempolu yürüyüşler önerilir. Özellikle güzel havalarda yürümek insan sağlığı açısından çok faydalıdır.

Hamilelik döneminde bacak ve kas ağrısı yaşayanlar için spor da önemlidir. Spor yapıldıktan sonra bacaklardaki ağrılarda azalma görülür. Fakat spor yaparken dikkatli olunması gereken noktalar vardır. Bu noktalardan bir tanesi spora düzenli bir şekilde devam edilmesidir. Düzenli olarak yapılan sporlar kasların daha az yorulmasına ve onların gevşeyerek rahatlamasına olanak sağlar.

Yapılan sporla birlikte bacaklar da hareketli yaşama alışır. Hamilelik döneminde hareketli yaşamın artması soncunda insanlarda yürürken bacaklarda zorlanma durumu söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı spor yapıldığında bu bacaklardaki tembellik ortadan kalkar ve bacak ağrıları son bulur. Düzenli spor ile birlikte vücudun sağlığı korunmuş olur ve şikayetler azalır.

Hamilelikte Kas Hareketlerinin Önemi

Hamilelik dönemindeki kas egzersizleri ile bacak ve kas ağrılarında azalma meydana gelir. Doktora gidilmesinin ardından bazı zamanlarda fizik tedavi yöntemine başlanır. Bu yöntem ile birlikte insanlara fiziksel anlamda yapılması gereken hareketler tavsiye edilir. Bu hareketlerin yapılmasının ardından gözle görülür bir şekilde iyileşme durumu söz konusu olur.

Fiziksel tedaviye başlanıldığında kas egzersizleri önerilir. Bu egzersizler bazı zamanlarda hastanelerde yapılırken bazı zamanlarda da evde kolay bir şekilde yapılabilir. Her bir hareketin bacak kasılmalarına ve bacak ağrılarına etkisi vardır.

Fiziksel hareketler yapılırken öncelikle ısınmak gerekir. Isınmadan herhangi bir şekilde hareketlerin yapılmasına başlamak yanlıştır. Bu sebepten dolayı gerekli ısınma hareketlerinin yapılmasının ardından kaslar gevşetilmeli ve hareketlere o şekilde başlanılmalıdır.

Kas egzersizleri evde kolay bir şekilde yapılabilir. Bazı zamanlarda bu hareketlere pilates gibi evde yapılması kolay olan sporlar da eşlik edebilir. Ayrıca evlerde bulunan yürüme bantları da bacak ağrılarının azalmasına yardımcı olabilecek unsurlar arasında yer alır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı