Hamilelikte Ayvanın Faydaları

Hamilelikte Ayvanın Faydaları
06.09.2019
36
A+
A-

Hamile kalmak çok özel ve ayrı bir duygudur. Bu dönemde sağlığınız en başta gelir ve sağlığını korumak için düzenli beslenme şarttır. Öncelikle tabi ki her konuda olduğu gibi beslenme rutininizi de doktorunuza danışmanız gerekir. Hamilelikte ayvanın faydaları için gebelik döneminde ölçülü miktarda ayva tüketmek vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınmasında destek sağlar. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmenize neden olur.

Gebelikte Ayvanın Sağlığa Faydaları?

Gebelik döneminde vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamini içeren ayva vücudunuzda barınan toksin ve mikroplara karşı kalkan görevi görür.

Kış hastalıklarından koruyan ayvada lif değeri de yüksek meyvedir. Kabızlık hamilelik döneminde sık rastlanılan sorunlardan biridir. Ayva tüketerek sindirim sisteminizin sağlıklı işlevine yardımcı olursunuz. Kabızlığa iyi geldiğini söylediğimiz ayva aynı zamanda ishal vakalarının da oluşumunu engeller.

Hamile iseniz ve tansiyon probleminiz var ise ayva tüketmenizde fayda var. Zengin potasyum içeriğine sahip ayvayı günde 1 tane tüketerek oluşabilecek tansiyon dengesizliklerin önüne geçer.

Günde tüketilen 1 tam ayva böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlayarak taş oluşumunun önüne geçer. Böbreklerde taşın ne kadar ağrı yaptığını yaşamasak da bilmeyenimiz yoktur. Doğum sancısı gibi derler. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli beslenmek hamilelik döneminde çok önemlidir.

Kansızlık rahatsızlığı hamilelik döneminde tehlikeli bir durumdur. Anemi rahatsızlığınızın gebelik dönemini tehlikeye atacağını unutmamalı ve kan sayımınız bu dönemde düşük ilerliyorsa arttıran besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Hamilelikte Ayvanın Diğer Faydaları

Antioksidan içeriğine sahip olduğu için ayva tüketerek var olan iyi kolesterolü yükseltir kötü kolesterolün ayağını kaydırırsınız.

Günde 1 bardak ayva hoşafı içilmesinin kolay doğuma yardımcı olduğu söyleniyor.

Eklemlerde bu dönemde kilodan oluşan ağrılara rastlanabilir. Ayva tüketerek oluşan ağrılar hafifletilebilir.

Kalp rahatsızlıklarından ayva bünyeyi koruyacaktır.

Uykusuzluktan kaynaklı göz altı torbalarına ayva sürerek giderilebilir.

İdrar sorunlarına yardımcı olur ve idrarın sökülmesinde etkilidir.

Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi kış rahatsızlıklarından ayva bünyeyi koruma altına alır.

Ayvadan göğüs uçlarına ve etrafına sürerek oluşabilecek çatlakları azaltabilirsiniz.

Ayva tüketerek halsizliğinizi ve yorgunluğunu giderebilirsiniz.

Hamilelik Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde ayvanın vücuda ne kadar faydalı olduğu gördük. Bunların dışında ayva ve ayvanın içinde yer alan ayva çekirdeği cilt çatlaklarına, hasar görüş cilde, ciltte oluşan akne ve sivilcelere de iyi gelmektedir.

Ilık su (1 fincan)

Ayva çekirdekleri ( 1 ayvadan çıkanlar )

Hazırlanışı: Ilık suya ekleyeceğiniz ayva çekirdeklerinin ağzını kapalı tutup 1 gün boyunca güneş görmeyecek bir yerde bekletin. Ertesi gün elde ettiğiniz bu su ile temizlenmiş cildinizi yedirerek sürün. 1 saat sonra günlük nemlendiricinizi cildinize uygulayabilirsiniz. Düzenli uygulandığında ciltteki hasarları onaracaktır.

Hamilelikte Ayvanın Zararı Var Mı?

Bizim bildiğimiz bilinen bir zararı yoktur ama yazımızın başında da belirttiğimiz gibi buradaki yazılar sadece bilgi amaçlıdır. Hamilelik dönemi özel bir dönemdir ve mutlaka yediklerinizi doktorunuza danışmanız gereklidir.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.