Psikoloji

Hamilelikte Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete bozukluğunun diğer bir adı da kaygıdır. Anksiyete bozukluğu kişinin ortada bir tehlike olmamasına karşın kendisini tehlikede hissetmesi durumudur. Anksiyete bozukluğu insanların normalde hissettiği kaygıdan çok daha fazla kaygı hissettirmektedir. Anksiyete bozukluğunu yaşayan insanlar kaygılarının oldukça yersiz ve gereksiz olduğunu fark etselerde bu durum ellerinde değildir. Buna karşın kendilerini sakinleştiremezler ve endişeye kapılırlar. Anlattığımız tüm bu korku ve endişelere karşın birde hamile olurlarsa kaygılarına kaygı eklenir. Hamilelikte anksiyete bozukluğu yaşayan insanların bu sorunu bir üst seviyeye taşır ve normalde duydukları kaygıda artış gözlenir.

Hamilelik Sırasında Anksiyetenin Etkileri:

Gebelik durumunda annelerin kaygılı olması ve bu şekilde hissetmesi alışılagelmiş bir durumdur. Hamile olan kadınların kaygılanması son derece doğal bir durumdur. Fakat duydukları bu kaygı ve endişe günlük aktivitelerini etkiliyorsa bu durum kişiye zarar vermeye başlar. Endişe ve kaygıların artması aşağıda bahsedeceğimiz bazı durumlara sebep olabilir.

 • İştah kaybı, sinir ve uykusuzluk
 • Baş ağrısı ve hipertansiyon
 • Göğüste sıkışma ve çarpıntı
 • Erken doğum ve düşük
 • Baş dönmesi ve titreme
 • Obsesif düşünceler, aşırı üzüntü ve panik atak

Hamilelikte anksiyete bozukluğu oldukça can sıkıcı olabilir. Hamilelikte anksiyete bozukluğu bebeğin gelişimini olumsuz anlamda etkileyebilir. Bebeğin sağlıklı ve etkili gelişimi için anne adayının kesinlikle mutlu ve huzurlu bir hamilelik süreci geçirmesi gerekir.

Göz atabilirsiniz: Anksiyete Bozukluğu Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelik Döneminde Endişe ve Kaygıyı Azaltan Doğal Çözümler:

Gebe olan kadınlar hormanal değişikliğe uğradıklarından dolayı anksiyete bozukluğuna çok daha yatkın olur. Endişe ve kaygılarınız üstesinden gelmek için öncelikle bu endişelerin yersiz olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Dediğimiz gibi endişeleriniz yersiz olmadığını düşünseniz dahi bu konuda da tam olarak haklı sayılmazsınız. Hamilelik döneminde anksiyete bozukluğu adına ilaç kullanmak bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Fakat doğal yollar ile anksiyete bozukluğunun etkilerinden de kurtulmak mümkündür.

 • Uykusuzluk, stresi tetikleyen önemli etkilerden biridir. Bu bağlamda uyku saatlerinizi düzene sokmanız gerekmektedir. Hergün aynı saatlerde yatağa girmeyi adet edinin ve kesinlikle yeterince uyuduğunuza emin olun.
 • Piyasada bulunan bazı bitki çayları anksiyete bozukluğuna iyi gelmektedir. Bunun için gede iki bardağı geçmemek kaydıyla yeşil çay ve papatya çayı içmenizde fayda var.
 • Eğer imkanınız el veriyorsa tatile çıkın. Bununla birlikte uzakta ki sevdiklerinizin yanına gidin. Bu size çok iyi gelecektir.
 • Sizi çok yaran eylemlerden ve işlerden uzak durun. Bu süreçte dinlenmeye özen gösterin. Yeterince dinlenmek yine size çok iyi gelecektir.
 • Hamilelikte anksiyete bozukluğu için egzersiz yapmanız çok önemlidir. Günlük 30 dakikalık yürüyüşler ve yapacağınız hafif egzersizler stresi azaltmanıza yardımcı olur
 • Eşiniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirin. Mümkün olduğunca yalnız kalmamaya çalışın. Yalnız kalmanız sizi depresyona sokabilir.
 • Film izlemek, kitap okumak, yada müzik dinlemek sizleri rahatlatabilir. Hobileriniz her ne ise buna zaman ayırın. Bu da stresi azaltmanıza oldukça faydalı olacaktır.
 • Sizi mutsuz eden ve stres seviyenizi artıran ortamlardan kesinlikle uzak durun.
 • Hamilelik yogası ve meditasyon yapmak sizlerin ruh sağlığına oldukça iyi gelebilir. Evinizde yasemin, gül ve lavanta gibi güzel kokular bulundurun. Bununla birlikte doğal aromalı yağlarda kullanabilirsiniz. Lavanta kokusunun insan üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Lavanta kokusunu bileklerinize sürerek bu sakinliği yaşayabilirsiniz.
 • Nefes egzersizleri ve rahatlatıcı hareketler sizler olumsuz düşüncelerden uzaklaştırabilir. Bu düşüncelerden uzaklaşarak kaygılarınızı azaltabilirsiniz. Bu bağlamda bir yoga sınıfına katılabilir veya buna imkanlarınız el vermiyorsa yogayı evde yapabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı