Gebelik

Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Gebeliğin İlk Belirtileri?

Kadınların en büyük hayali bebek sahibi olmaktır. Ancak her kadın gebe kaldığını uzun zaman anlayamaz. Hamilelik belirtileri kadından kadına değişiklik gösterebilir, kadın çok hassas ise anlaması zor olmaz. Hamilelik belirtileri her kadında aynı belirmez. Bu nedenle en kesin yolu doktor kontrolü ve gebelik testidir. Yine de ilk gebelik belirtileri de kesin bilgi olmasa da anlamak mümkündür.

Hamilelik Belirtileri: Adet Gecikmesi

En güçlü gebelik şüphesi adet döneminin gelmesine karşın kanamanın başlamamasıdır. Elbette her adet gecikmesi hamilelik belirtileri olarak düşünülemez. Ancak güçlü bir şüphe olduğundan gebelik testinin yaptırılmasında fayda olacaktır.

Hamilelik Belirtileri: Göğüslerde Hassasiyet

Bu duruma göğüs ucunda acı ya da sızı hissetme de eşlik edebilir. En erken dönemde ortaya çıkan hamilelik belirtileri arasında yer alan göğüslerde hassasiyet gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de hissedilebilir.

Akıntı ve Hafif Kanama

Gebelik kesesinin rahim içerisine yerleşmesi esnasında vajinal akıntı ve hafif bir kanama görülebiliyor. Bu nedenle hamilelik belirtileri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Kanama sadece lekelenme şeklinde olabildiği gibi damla şeklinde de olabilir.

Halsizlik ve Uyku

Bitkin hissetme ve beraberinde uyuma isteği de yaygın görülen belirtiler arasında yer alır. Bu belirti gebeliğin ilk 4 ayı boyunca devam edebilir.

Göz atmanızda fayda var: Hafta hafta gebelik

Baş Dönmesi Mide Bulantısı Kusma

Bu 3 belirti çoğu zaman aynı dönemde ortaya çıkar ve nedeni de metabolik değişimlerdir. Mide bulantısı ve kusma genellikle gebeliğin 6. ila 7. haftasında ortaya çıkar. Ancak bazen gebeliğin ilk haftasında ortaya çıkan hamilelik belirtileri arasında da yer alabilir.

Koku Hassasiyeti

Kokulara karşı hassasiyet de yaygın görülen bir belirtidir. Hatta anne adayı kendi kullandığı parfümün kokusunu bile tiksindirici bulabilir. Kokulara karşı hassasiyet gebelik boyunca devam edebilir.

Hamilelik belirtileri arasında ilk belirti olarak adet gecikmesi veya gelmemesi sayılabilir. Düzenli gelen bayanlarda adet kesilirse gebelik testi gerekmektedir. Gebe değilseniz de doktor kontrolüne kesinlikle gitmeniz gerekmektedir. Gebelik belirtileri genel olarak her hamile de görülen bulantı ve kusma da sayılabilir. Her şey size tiksindirici gelebilir ya da hiçbir şey yokken mideniz bulanabilir. Bunun gibi durumlar gebeliği kişiye anlatmaktadır. Bunun yanında günümüzün hastalığı baş dönmesi de gebelik belirtisidir. Günümüzde kadınların tamamında baş dönmesi ve baş ağrıması problemi bulunmaktadır. Sıradan bir sorun olarak görülmemeli ve kontrol ettirilmelidir. Bu durum hem anne hem de bebek sağlığı için gerekmektedir. Bunlara bağlı olarak yorgunluk hissi de gebeliğin belirtisi olarak sayılabilir. Göğüsler gebeliğe bağlı olarak dolgunlaşıp hassaslaşabilmektedir.

En ufak bir darbede canınız yanabilir çünkü bebeğinize bağlı olarak süt yapmak için kendini kasmaktadır. Yavaş yavaş süt dolduğu için de dolgunlaşmaktadır. Göğüslerde ki değişikliklerden de gebelik anlaşılabilir. Ayrıca areola yani göğüs halkası genişler ve büyür. Bu durumda gebelik belirtisi olarak görülür. Son olarak kasıkta ağrılar oluşabilir ve genital bölgeden bazı akıntılar gelebilir. Gebelikte hormonlar değişiklik gösterdiği için vajinal bölge genişler ve akıntı olabilir. Dolaşım arttığı için akan bu sıvı renksiz, kokusuz ve ağrısızdır. Bu yüzden pek çok kadın tarafından hissedilmeyebilir.

İlginizi çekebilir: Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Hangi Haftada?

Hassas kadınların hissettiği bu belirtide gebeliği ortaya koyabilir. Kadınların çoğu hamile olduğunu hissedebilmektedir. Bu durumda anne ile çocuğun ilk iletişimidir. Kadın içinde kendi çocuğunu hissedebilmektedir. Bu kutsal bağ da gebelik belirtisi olarak görülmektedir. Kadınlar gebe kaldığında vajinal bölge de renk değişimi de yaşanabilir. Bu değişim damar genişlemesine bağlı olarak oluşabilir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda oluşan aşerme de gebelik belirtileri arasında sayılmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı