Gebelik

Hamileler için sağlıklı atıştırmalıklar

Gebe kadınların aç kalmaya eğilimi vardır, bunu da atıştırmalıklar ile telafi edebilirler. Önemli olan sağlıklı bir atıştırmalık seçmektir. İdeal olarak atıştırmalıklar; portakal, domates ve salatalık gibi meyveler veya sebzelerdir.

İşte hamile kadınlar için sağlıklı atıştırmalık yiyecekler:

1. Kaju fıstığı

Kaju fıstığı, lezzetli bir tada sahiptir ve atıştırmalık olarak mükemmel yumuşaktır. Beslenme kaju fıstığı da iyidir çünkü cenin hücrelerini oluşturmak için protein gereklidir. Kırmızı kan hücreleri ve kas hücreleri oluşturmak için demir açısından da zengin olmasının yanı sıra, kaju fıstığı da kabızlıktan kaçınmak için iyi olan lif bakımından zengindir. Ancak, günde sadece 1,5 çorba kaşığından fazla tüketmeyin. Kızartılabilir, ancak tuzlu olarak kullanmamalısınız.

Göz atmanızda fayda var: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

2. Kepekli ekmek

Bir somun kepekli ekmek, insanların yediği 600 kaloriyi içerir. Yani, hamilelik sırasında ek kalori ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli. Ekmeğin magnezyum bakımından zengin olması, rahimdeki küçük yapıdaki kemik yoğunluğunu artırabilir ve yapıları güçlendiren kalsiyum emilimini optimize etmeye yardımcı olur.

Tam buğday ekmeği, ayrıca fetal hücrelerin büyümesine yardımcı olacak faydalı olan çinko besin içerir. Buğday ekmeği, günde en az bir avuç peynir, sarımsak, tereyağı ve domates gibi sebzelerin harmanlanmasıyla yenmelidir.

3. Yumurta

Yumurtalar D vitamini ve protein bakımından zengindir, aynı zamanda dayanıklılığı arttırmada iyidir ve kalsiyum emilimine yardımcı olur. Yumurtalar ayrıca A, B vitamini kompleksi ve demir, fosfor, kalsiyum ve sodyum gibi bir dizi mineral içerir. Haşlanarak pişirilebilir veya salata ile karıştırılabilir. Yumurta sarısı, zeytinyağlı salata sosu olarak da kullanılabilir.

4. Ispanak

Ispanak lif, protein ve demir bakımından zengindir. Ispanak folik asit bakımından zengindir, nöral tüp anormallikleri oluşmasını önleyebilir. Günde sadece bir kase yemeniz tavsiye edilir.

5.Tatlı Patates

A vitamini, hamile kadınların vücut hücrelerinin büyümesi ve fetüsün bağışıklık sistemi için faydalıdır. Tatlı patatesler aynı zamanda vücuda A vitamini ile muamele edilecek beta karoten bakımından zengin ve bir B vitamini tipi olarak retinol bakımından zengindir.

Göz atabilirsiniz: Gebelikte Cips Yemek Zararlı mı?

Hamile Kadınlar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar Seçmek

Kabızlığa neden olacağından lifli gıdalardan veya aperatiflerden kaçının.

Yüksek kan şekeri düzeyine eğiliminiz varsa düşük karbonhidrat seviyesine sahip yiyecekleri seçin.

Çok fazla koruyucu ve lezzet arttırıcı içeren yiyeceklerden kaçının, çünkü fetüsün büyümesine ve gelişmesine zarar verebilir.

Enfeksiyon tehlikesini azaltmak için sağlıklı atıştırmalıklar seçin ve temizleyin.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı