Gebelik

Hamile Kadınlarda Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte oluşan mide ağrıları yüzünden kadınların sürekli olarak mideleri bulanır ve hamileliklerini ağrılı ve sancılı bir şekilde geçirebilir. Bu gibi durumların meydana gelmesi durumunda hamile kadınların muhakkak işinde uzman olan hekimlere giderek gerekli kontrolleri yaptırmaları gerekir. Bu sayede mide ağrısına sebep olan olaylar ortaya çıkarılarak tedavilere başlanabilir.

Hamilelikte Mideye Zararlı Gelen Yiyecekler

Hamilelikte mideye etki eden yiyecekler sayesinde midede ağrılar görülmeye başlanır.  Bu yüzden zararlı olan bu yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Bu sayede gebe kadınların midelerinde basınç ve ağrılar olmaz. Aşağıda hamilelerin mide ağrılarının yok olması için uzak durmaları gereken yiyecekler yer alır. Bu yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Özellikle kafein içerikli çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun dışında asidik oranı çok olan ve bu sebepten dolayı mide rahatsızlıklarının oluşmasında etkili olan kola kesinlikle içilmemelidir.
  • Bunun dışında sigara ve alkol de hamilelikte mide ağrılarının olmasında çok önemli etkenlerden birisidir.
  • Aynı zamanda yağlı, acılı ve ekşi içeren yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Ayrıca hamur ve kızartma türü yiyecekler de hamilelikte yenmemelidir.
  • Bunun haricinde portakal ve narenciye ürünlerinden de uzak durulmalıdır.

Yukarıda verilen zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulduğu zaman hamilelikte herhangi bir mide ağrıları veya yanmaları meydana gelmez. Bunun sonucunda da rahat bir hamilelik geçirilmiş olur.

Hamile Kadınlarda Mide Ağrısı İçin Yürümenin Faydaları

Mide ağrılarında yürüyüş yapmanın etkisi oldukça önemlidir. Özellikle hamilelikte çok fazla yeme istediğinin olmasından dolayı hamileler her öğün yemek yemektedir. Bunun sonucunda da midelerine baskı uygulanmaya başlar. Bu gibi baskılar sonucunda midede yanmaların ve ağrıların olması kaçınılmaz bir durumdur. Bunun için yemekten sonra hamilelerin kesinlikle yatmamaları gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Amniyosentez Nedir? Nasıl Yapılır?

Bunun yanı sıra yemek yedikten sonra yarım veya bir saat gibi bir sürede küçük adımlarla yürüyüş yapmalıdırlar. Bu sayede yedikleri yemekleri öğüterek ve sindirerek mide ağrılarının önüne geçilir. Bunun için muhakkak hamilelerin yemekten sonra yürüyüş yapmaları gerekir.

Hamile Kadınlarda Mide Ağrısı Bitkisel İlaçlarla Geçirme

Hamilelikte bitkisel ilaçlar ile mide ağrılarına son vermek mümkündür. Özelikle hamilelerin sıklıkla kusmalarından dolayı midelerinde meydana gelen rahatsızlıkların önüne geçilmesi gerekir. Bu rahatsızların iyileştirilmesinde özellikle bitkisel maddelerin ve ürünlerin sağlık açısından kullanılmasında yarar vardır. Özellikle hamilelerin mide bulantılarına ve kusmalarına çözüm olarak zencefil tüketmeleri önerilir. Zencefil sayesinde midedeki ağrılar ve yanmalar tamamen ortadan kalkar.

Bunun dışında gebelikte meydana gelen ağrılara çözüm için doğal vitamin içeren bitkilerin ve yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Bu sayede hamile kadınların midelerinde herhangi bir yanma veya ağrı meydana gelmez. Aynı zamanda vücutlarına kimyasal madde de almayarak hamileliklerini riske atmamış olurlar.

Ayrıca bacak lif ağrısı neden olur, nasıl geçer? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Mide Ağrıları Neye Sebep Olur?

Hamilelikte meydana gelen mide ağrıları birçok olumsuz durumların oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda da hamilelikler her zaman zorlu bir şekilde sürmeye devam eder.  Aşağıda hamilelikte mide ağrılarının olması sonucunda meydana gelen olumsuz durumlar detaylı bir şekilde verilmektedir. Bu durumları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Hamilelikte mide ağrılarının oluşmasından sonra gebelerde birdenbire üşüme ve titreme durumu meydana gelir.
  • Bunun dışında mide ağrılarının ortaya çıkması sonucunda hamilelerde baş dönmeleri de çok sıklıkla görülür.
  • Bunun yanı sıra özellikle geceleri yatarken hamilelerde ateş de görülür.
  • Aynı zamanda kusma da en belirgin mide ağrılarının oluşmasından sonra ortaya çıkan durumdur.
  • Ayrıca midelerinde rahatsızlıkları oluşan hamile kadınlar idrarlarını yapamama durumu ile de karşı karşıya kalır.
İlginizi Çekebilir:  Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yukarıda verilen olumsuz durumların meydana gelmesinden sonra hamileler muhakkak işinde uzman olan hekimlere giderek midelerinde oluşan ağrılara çözümler bulmalıdır. Bu sayede mide ağrıları tedavi edilir ve oluşan olumsuz durumlar ortadan kalkmış olur.

Hamilelikte Mide Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte mide ağrısına neden olan olaylar vardır. Bu olayların ve durumların oluşmasından sonra hamilelerin midelerinde yanma ve ağrılar görülür. Özellikle hamile kadınların midelerinde ağrılarının olmasındaki en büyük sebebi, rahimlerinin büyüyerek gelişen bebeğin anne karnında ağırlaşmaya başlamasıdır. Bu durumun sonucunda anne adayları midelerinde her zaman basınç ve ağırlık hisseder.

Bunun dışında hamilelerin midelerindeki ağrılar, yiyecek ve içeceklerden de kaynaklanır. Özellikle anne adayları gebelik dönemlerinde her yiyeceğin kokusundan midesi bulanabilir. Bu durumun sebebi de duyu organlarının son derece hassaslaşmaya başlamasıdır. Bunun için hamile kadınlar gebelik dönemlerinde yedikleri ve içtikleri her besine dikkat etmelidir.

Aynı zamanda mide yanmaları ve ağrılar hareketsizliklerden de kaynaklandığı için hamileler yemek yedikten hemen sonra direkt uyku moduna geçmemelidir. Aksine küçük yürüyüşler ile yediklerini midelerinin sindirmelerine izin vermelidir. Bütün bunlara dikkat edildiği zaman hamilelikte mide ağrıları ve yanmaları kısa sürede geçmiş olur.

Hamilelikte Mide Ağrıları İçin Etkili Olan Besinler

Hamile olanların mide ağrıları için tüketmeleri gereken besinler vardır. Bu besinleri hamileler yedikleri zaman midelerinin hafiflediğini ve rahatladığını hisseder. Özellikle anne adaylarının hamilelikte midelerini hafifletmeleri için haşlanmış patates yemeleri gerekir. Patates her zaman mideyi rahatlatıcı bir besin özelliğine sahiptir. Bunun dışında haşlanmış lahana da yenilerek midede oluşan baskılar ve ağrılar tamamen son bulur. Aynı zamanda geceleri yatmadan önce sütün içilmesi de gebelerin mide ağrısına maruz kalmadan uyumalarına vesile olur.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer? (Tedavi Yöntemlerİ)

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı