Genel Sağlık

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı bin bir derde deva çok kıymetli bir nimettir. Satın aldığınız zeytinyağının gerçek olup olmadığını da ilk bakışta anlamamız çok zordur. Bildiğiniz markanın ürünü veya bildiğiniz kişilerden alabileceğiniz hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız makalemizde ayrıntılı olarak açıkladık.

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Aldığınız zeytinyağının hakiki olup olmadığını anlamak için ilk önce buzdolabında bir süre bekletebilirsiniz. Buzdolabına koyduktan sonra ertesi gün zeytinyağının donmuş olması gerekir.

Aldığınız zeytinyağının bazı bölümleri donuyor bazı bölümleri hala sıvı kalıyorsa bu zeytinyağında katkı olduğunu gösterir.

Zeytinyağı yerken dilde hafif belli belirsiz bir kekremsi tat bırakır ve hafifte olsa genizde bu tat hissedilir.

Aldığınız zeytinyağı bu senenin ise taze bir kokusu olur.

Aldığınız zeytinyağı eğer bozuksa ağız bir kokusu olacaktır ve yendiğinde boğazda tatlı bir his bırakır. Aldığınız zeytinyağının boğazda hafif bir acımsı tat bırakması gerekir.

Zeytinyağı yendikten sonra midede yanma ve mide hassasiyeti yaşıyorsanız aldığınız ürünün hakiki zeytinyağı olmama şansı yüksektir.

Zeytinyağı yendiğinde ağızda bıraktığı aroması, hafif yakıcılığı ve ağzı buran bir lezzeti olmalıdır.

Zeytinyağı diğer yağlara oranla biraz daha pahalıdır. Bu nedenle ekonomik zeytinyağı bulduğunuz zaman hemen almamanızı öneririz. Ucuz zeytinyağlarının katkılı olma özelliği çok daha fazladır ve uzak durmakta fayda vardır.

Zeytinyağı donduğunda çıkıntılı olmaz ve bulunduğu kapta dümdüz halde olur. Aynı zamanda donmadan kullanımlarda kabarcıklarını görmeniz mümkündür.

Zeytinyağının rengi asit oranına göre değişebileceği için rengi ile zeytinyağı anlaşılmaz.

Zeytinyağı İle Hileler

Zeytinyağını başka yağlarla karıştırıp satışı çok fazla oluyor. Özellikle bunun için tercih ettikleri yağ kanola yağı oluyor. Kanola yağının diğer yağlar gibi rengi ve kokusu olmadığı için harmanlamakta birebirdir. Bu şekilde karıştırıldığı zaman zeytinyağının ayırt edilir olması çokta mümkün değildir.

Yüksek bir maliyete sahip olan zeytinyağını pamuk yağı, fındık yağı ve ayçiçeği yağı gibi daha düşük maliyetli yağlarla karıştırıp satabiliyorlar.

Zeytinyağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zeytinyağının düzenli tüketimi bellek gelişimini arttırarak hafızanın güçlenmesine yardımcıdır.

Zeytin toplarken birkaç bahçeniz varsa yağı sıktırırken ayrı, ayrı sıktırın. Farklı zeytinler farklı zeytinyağı çıkartabilir.

Zeytinden zeytinyağı çıkartacaksanız toplanan zeytinlerin elle toplanması daha sağlıklı olmasını sağlar.

Bir takım uzmanların yaptıkları araştırmalara göre zeytinyağı tüketen kişilerde depresyon rahatsızlığı daha az görülmektedir.

Zeytinleri toplayın ve toplama bittikten sonra en fazla 2 gün içinde sıktırmaya götürün. Bekletmeniz kalitesinin düşmesini sağlayabilir.

Osteoporoz rahatsızlığına karşı korumacı önlem alır.

Elde ettiğiniz zeytinyağını güneş ışığından korumanız gerekir. Pet şişelere konulan ve güneşte bekletilen zeytinyağları çabuk bozulabilir.

Zeytinyağını ağzı kapalı halde serin ve güneş görmeyen yerlerde saklamanız gerekir.

2 yıla yakın sıkılmış taze zeytinyağını saklayabilirsiniz.

Zeytinyağı yemeklerde kullanılabilirken yüz ve saç bakımında da kullanılabilir. Fakat yüzde tüylenme yapabileceği için ölçü ve zaman aralığı uzun olmalıdır.

En çok Ege ve Marmara bölgelerinde tüketilen zeytinyağı Akdeniz de çok fazla tercih edilmektedir.

Zeytinyağında bulunan vitamin ve mineral desteği sindirim problemlerine iyi gelerek kabızlık şikayeti olanlara tavsiye edilir.

Birçok hastalığın tedavisi için zeytinyağı yenmesi gereken besinler arasındadır.

Çocukluk döneminden başlayarak zeytinyağı tüketen kişilerde damar ve kalp sorunları daha az görülürken güçlü kemik oluşumunu da destekler.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı