Şifalı Bitkiler

Gül Yağının Faydaları

Kokusu ve görünüşü ile özellikle bayanları mest eden gülün yağıda kendisi kadar faydalıdır. Gül yağının faydaları arasında yaraları iyileştirme etkisi, iltihaplarla savaşma, antiseptik ve antibakteriyel etkisi, cilt ve saç sağlığına yararları, sindirim sistemini çalıştırması, afrodizyak özellikleri ve depresyona karşı stres kontrolü sağlaması yer alır. A vitamini değeri yüksek olan gül yağının faydalarını ayrıntılı şekilde inceleyelim.

Göz atabilirsiniz: Gülün Faydaları

Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Antiseptik Özelliği Bulunur: Hoş kokusu ile cildinize antiseptik olarak kullanabileceğiniz harika kokuya sahip olan gül yağı krem olarak kullanılabildiğinde enfeksiyon ve yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar.

Stresi Azaltır: Gülün kendi kokusu bile kişiyi sakinleştirici etkiye sahiptir. Gül yağını vücudunuza masaj olarak kullanabilir ve stresli zamanlarda gülün oluşturduğu mucizelerden faydalanabilirsiniz. Çok güçlü bir yapıya sahip olan gül yağını ağız yolu ile kullanacaklar inceltilmesi mutlaka şarttır. Gül yağını kendinizi stresli hissettiğiniz zamanlarda kullanarak daha relax ve sakin olmanızı destekleyecektir.

Enfeksiyonlara Karşı Korur: Bağışıklık sistemini etkileyen enfeksiyonların giderilmesi için gül yağı kullanımına ağırlık verebilirsiniz. Soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından korunmayı sağlayan gül yağı viral mikropları giderir ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Spazmları Azaltır: Gül yağı vücuda uygulayarak gerilmiş ve kasılmış kasların rahatlaması sağlanır. Hareketli bir yaşam statüsüne sahipseniz kasların rahatlaması için gül yağında faydalanabilirsiniz. Masaj yolu ile rahatlayan vücutta gergin kaslar ve kasılmış vücut rahatlar.

Sağlıklı Sindirim Sistemi: Müshil etkisi oluşturan gül yağı bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak aktivitenin hızlanmasını sağlar. Vücuda zarar vermeden sindirimi düzenleyen gül yağı mide asitinin kontrol altına alınmasını da kolaylaştırır. Mide yaralarının ve bağırsak sağlığının doğru çalışması için midedeki şişkinliğe ve hazımsızlığa karşı etkilidir.

İlginizi Çekebilir:  Kabağın Faydaları Nelerdir? Bal Kabağı Faydaları

İlginizi çekebilir: Gül Suyunun Faydaları

Regl Dönemlerini Rahatlatır:

Hormonal sorunları ve regl düzensizliğini onaran gül yağı akışın daha kolay olmasını sağlayarak ağrıları hafifletir. Gül yağı bu dönemlerde kullanıldığında dolaşım hızlanır ve ağrı ve sancılı durumlar daha az oluşur. Regl dönemlerinde oluşan vücut şişmeleri azalırken krampların görülme sıklığında da azalma görülür.

Üst Solunum Yollarını Rahatlatır: Üst solunum yolları rahatsızlıkları birçok rahatsızlığın oluşmasını destekler. Solunum rahatsızlıklarında öksürük, tıkanmalar, astım ve bronşit problemleri sorunlarına gül yağının faydaları bulunur. Gül yağını kaynamış suya biraz ekleyip bu suyu solumalısınız. Solunan bu gül yağlı su tıkanmış ve daralmış boğaz yolunu rahatlatacaktır.

Ağrıları Hafifletir: Gül yağını gergin ve kasılmış bölgelere uygulayarak ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. Ağrıyan bölgelerinize kompres uygulayarak sızlamaların ve ağrıların azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Afrodizyak Etkisi Bulunur: Gül yağının faydaları arasında yatak soğukluğunu önlemesi de bulunur. Libidonun artmasını sağlayan gül yağı kokusu ve dokusu ile partner ilişkilerinin sıcaklığını arttırır ve ilgisizliğin azalmasında yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Antiseptik ve antimikrobiyal etkisi bulunan gül yağının vücudu toksinlerden ve mikroplardan temizleme özelliği bulunur. Mikrobiklerden vücudu temizleyen gül yağı bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak birçok hastalığa karşı vücudun kalkan özelliğini arttırır.

Cildi İyileştirir: Cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlayan gül yağı tıkanık gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur ve cildin nem dengesini koruyarak daha sağlıklı ve parlak bir cildin alt yapısını oluşturur. Cildin tahriş olmasını engelleyen gül yağı oluşan cilt sorunlarının da iyileşmesine yardımcıdır.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Gül Çayının Faydaları

Gül Yağının Zararları

Gül yağı inceltilmeden cilde uygulandığında ciltte ciddi problemlere neden olabilir.

Hassas ve alerjik bir bünyeye sahipseniz gül yağı kullanımından önce küçük bir alanda gül yağını deneyip cildin verdiği tepkimeyi ölçmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Karadutun Faydaları Nelerdir?

Anne adayları ve yeni anne olmuş kişilerin gül yağı kullanımından uzak durması gerekir.

Gül yağını cildinize uygularken gözlerle temas etmemesi için dikkatli olunuz.

Çocuklar ve ciddi rahatsızlıkları bulunanlar için gül yağı kullanımı doktora danışmadan tavsiye edilmez.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı