Şifalı Bitkiler

Gül Suyunun Sağlık Ve Güzellik İçin Faydaları

Gül suyunun birçok faydası vardır. Gül suyu ilk önce 10. yüzyılda Persler tarafından kullanılmıştır. Şu anda, gül suyu ve gül esansiyel yağlarının çoğunluğu hala bu bölgeden geliyor.

Gül suyunu yapmak çok fazla gül yaprakları gerektirse de, gül suyundan birçok fayda elde edilebilir. Bunlar antibakteriyel, yatıştırıcı, iyileştirici ve antiseptik özellikleri içerir. Su, A, C, D, E ve B3 de dahil olmak üzere flavonoidler ve vitaminler açısından çok zengindir. Mesane enfeksiyonları ve kalp hastalığı riskini azaltabilir, sindirim problemlerini ve sinir gerginliğini hafifletebilir, göz tahrişini ve paradontozun neden olduğu diş ağrısını ve benzerlerini azaltabilir.

Göz atabilirsiniz: Gül Yağının Faydaları

Gül Suyunun Yararları

İşte gül suyunun faydalarından bazıları:

1. Cilt Bakımı

Gül suyu cilt bakımı için yaygın olarak kullanılır, çünkü tüm cilt tipleri için yeterince güvenli ve yumuşaktır. Gül suyu kuru cilt ve yaşlanmanın yanı sıra, yağlı ve akneye eğilimli cilt üzerinde oldukça iyi çalışır.

2. Sakinleştirici etkisi

Gül suyu, banyo ve rahatlama için sıcak su banyosuna eklendiğinde harikadır. Gül suyu sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve stres, sinir gerginliği, peptik ülser gibi strese bağlı psikosomatik ve kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılmıştır.

3. Vitamin

Gül yaprakları, gül suyunun A, B3, C, D ve E vitaminleri de dahil olmak üzere çok sayıda vitamin içermesi için kullanılır. Ayrıca, falvonoid (antioksidan), tanenler ve çinko da sıklıkla gül suyunda bulunur. Tüm içerik, dokuyu ve genel cilt sağlığını iyileştirmek için çalışmaktadır.

4. Bitkisel çay

Gül suyu ayrıca terapi veya karın tedavisi ve mesane enfeksiyonları için bitkisel bir çay olarak kullanılır. Bitkisel çaylar gibi, gül suyu da sakinleştirici etkisi olan ılık bir içecek işlevi görür.

Detaylar: Gül Çayının Faydaları

5. Saç bakımı

Gül suyu, saç bakım ürünleri ve şampuanlar için bir içerik maddesi olarak çok faydalıdır. Gül suyu saç köklerini besleyip güçlendirmek ve saç dökülmesini önlemek için saç derisine kan akışını artırır.

Güzellik için gül suyu

Gül suyunun güzelliğe faydaları:

 

  1. Gül suyu, cildin iltihaplanması ve tahrişinin giderilmesine yardımcı olabilir. Cilt çok kuru ve savunmasız ise, o zaman gül suyu ile canlandırabilirsiniz.
  2. Gül suyu hem temizleyici olarak kullanılır. Ayrıca cildi nemlendirir ve sivilceyi önler.
  3. Yaşlanma karşıtı. Gül suyu, yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olur ve cildi kırışıklıklardan ve iltihaplardan korur.
  4. Gül suyunun içeriği de gözeneklerin boyutunu sıkılaştırabilir ve azaltıp cildin daha genç ve pürüzsüz görünmesini sağlar.
  5. Gül kokusu ruh halinizi iyileştirir. Barışı sağlamak ve stresi azaltmak için oldukça faydalıdır. Vücut yorgun ve gergin bir zihin olduğunda, küvete gül suyu ekleyin ve 15 dakika bekletin, farklı rahatlama sağlar
  6. Gül suyunun antibakteriyel özellikleri cildi iyice temizler. Her gün yüzünüzü temizlerken cildinize zarar gelmesini önlemek için gül suyu kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Gülün Faydaları


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı