Genel Sağlık

Grip Aşısı Yaptırma ve Etkileri

Hepimiz hayatımızda muhakkak grip olmuşuzdur. Her yıl bu virüsten korunmak için aşılar yapılmakta. Peki grip aşısı ne zaman olunur? Sorusuna geçmeden önce. Yapılan bu aşı sağlıklı olan bir insanı grip virüsten korumak için, hastalığa karşı koruyucu olarak uygulanmaktadır. Bizim ülkemize bakıldığında sadece isteyenlere ve zorunlu bazı gruplara grip aşısı yapılırken Amerika da herkesin yaptırması zorunlu kılınmıştır.

Grip Aşısı Nasıl Korur?

Grip hastalığı genelde bizi  bazı dönemlerde bulur ve hatta bu bir salgın olarak karşımıza gelebilir. Sağlıklı insanları bu dönemsel hastalıktan korumak için grip aşısı uygulanır. Ancak geçici olarak da koruduğunu unutmayalım. Geçici dediğimiz belirli bir zaman dilimi içinde korumaktadır. Bu nedenle ne zaman uygulanacağını iyi belirlemek gerekmekte. Yetişkin olan insanlarda grip aşısı hastalıktan %70 oranında koruyabilirken yaşlı kişilerde bu oran yüzde on düşerek %60 olmaktadır.

Grip Aşısı Ne Kadar Zaman Koruma Sağlar

Aşının yapılmasının ardından altı ay süre ile koruma sağlanmaktadır. Ancak dediğim gibi aşının yapılma zamanı gerçekten önemli. Çünkü her sene bu virüs aynı ayda dağılmaya başlamaz. Örnek vermek gerekirse geçen yıl eylül ayında grip aşısı yaptırmayı öneren uzmanlar bu yıl ise ekim ayında bu aşının yapılmasını önerebilir. Grip hastalığı yılın hangi aylarında çok aktif ise yapılan aşıda vücutta o aylarda aktif olmalı ki yapılan aşıdan fayda sağlansın. Bu nedenle aşının korumasından en iyi şekilde faydalanmak için her sene aşı zamanında değişkenlikler olabilir.

Grip Aşısı Yaptırmanın Zararı Olur mu?

Bizim ülkemizde zorunlu bir aşı değildir. İlla ki yaptırmak zorunda değilsiniz. Ama grip aşısı yaptırırsanız faydaları zararlarından çok daha fazla olduğunu bilmelisiniz. Bunun yanında grip salgınına karşı aşı yapılmayan kişiler hastalığa daha kolay yakalanabilirler. Eğer siz aşınızı yaptırırsanız altı ay boyunca tüm grip tiplerine karşı %70 koruma altına alınmış olursunuz. Çünkü aşı yapıldığı zaman vücut bir bağışıklık kazanacak ve bu hastalığa karşı sizi koruyacaktır.

Grip Aşısı beni Ne Kadar Korur?

Az önce dediğim gibi %70 oranında bir koruma sağlanır. Zaten her yıl aşı yenilenir. Yani sağlık bakanlığının o sene hangi virüs ortaya çıkmış ise buna yönelik bir aşı üretilmektedir. Geçmiş yıllara ve virüsün yapısına bakılarak aşı kombine edilir yani bir çok olasılık düşünülerek üretilmektedir. Çünkü grip virüsü kolaylıkla yapısını değiştirebilir ve aşı buna göre hazırlanmaz ise normal olarak bir işe yaramaz. Ama kesinlikle grip aşısı gripten korur diye bir durumda söz konusu değildir. Sadece %70 oranında bir çok grip virüsünden korumaktadır. Aşıyı yaptırırsak Kanımızda olan antikorlarda bir atışta olacağında herhangi bir virüs durumunda hastalığın gidişatı daha hafif olacaktır. sıkça grip oluyorum diyenler, hasta olduğum zaman çok ağır ve zor geçiyor diyenler, akciğer ve kronik hastalığı bulunan kişilere grip aşısının yapılmasını önermekteyiz.

Grip Aşısının Ne Gibi Yan Etkileri Olabilir?

Aşının meydana getireceği yan etki bireyden bireye değişkenlik gösterebilmektedir. İki tip yan etki yapabilir ya lokal yada genel olarak yan etki yapabilmektedir. Lokal yani kısmi yan etkiler arasında aşı bölgesinde şişme, ağrı, sertleşme, morarma, kızarma gibi durumlardan meydana gelmektedir. lokal yan etkiler geçici bir süre kendini gösterir ve kolonyalı pamuk ile baskı yapıldığında şikayette azalma sağlanabilir.

Aşının yarattığı genel yan etkilere gelirsek aşı uygulandığından itibaren geçen birkaç günde yüksek ateş, vücutta yaygın olan ağrı, halsizlik, yorgunluk, terleme gibidir. Genel yan etkiler yine uzun sürmez birkaç günde kendiliğinden ortadan kalkar. Çok görülmese de aşı uygulanan kişide ağır seyreden grip tablosu görülebilir. Bu gibi durumda bir daha bu kişiye aşı yapılmaz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı