Şifalı Bitkiler

Greyfurtun Faydaları Nelerdir? Greyfurt Yağı Faydaları

Greyfurtu beyaz, limon sarısı ve sarıdan kırmızıya dönük renklerde görebilirsiniz. Vitamin deposu olan greyfurt kilo sorunu ve birçok hastalık riskini azaltırken, bununla birlikte greyfurtun faydaları oldukça fazladır. Yaptığınız diyetlere mutlaka ara öğün olarak greyfurtu eklemelisiniz zayıflamanıza katkı sağlar. Narenciye meyveler arasında en besleyicilerden biri olan greyfurt likopen, potasyum, fosfor ve kalsiyum da barındırır.

Greyfurtun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İştahı Azaltır: %92’sinde su bulunan greyfurt her öğünde yarım adet tüketildiğinde yemeyenlere oranla daha fazla kilo kaybına neden olabilir. İştahın azalmasında etken rol oynayan greyfurt bazı uzmanların görüşlerine göre de kilo aldırıyor. Fakat ülkemizdeki uzmanlar greyfurtun şekeri enerjiye dönüştürerek depolanmasına izin vermiyor.

Sindirimi Çalıştırır: Greyfurtu yerken hissettiğimiz o hafif acımsı tat sindirimin ve sindirimde yer alan kabalaşmış besinlerin daha rahat dışkılanmasını sağlar. İçeriğinde bulunan Naringi besin değeri acılığı veren tattır.

Kış Hastalıklarından Korur: Antioksidan içeriği zengin greyfurt meyvesi kışın oluşabilecek hastalıkların ayağını kaydırmada başarılıdır. Greyfurtta bulunan antiflamuar içerikleri soğuk algınlıkları, grip ve bronşit gibi kış hastalıklarına karşı savunucu kalkan oluşturur.

Sıtma Tedavisinde: Doğal bir kinin maddesi barındıran greyfurt ve greyfurt suyu sıtma tedavisine destek olabilir. Geceleri oluşan kulak krampları, artrit problemleri ve lupus rahatsızlıklarında da kinin önemli bir yere sahiptir.

Yorgunluğu Azaltır: Her yemekten önce yenilen yarım greyfurt gün içinde sizi zinde kılarak oluşan kronik yorgunluklarınıza iyi gelir. Greyfurtu taze olarak sıkıp içtiğinizde enerji düzeyiniz yükselir ve daha hareketli olmanızı destekler.

Yatmadan İçin: Uyumadan yarım saat önce taze organik greyfurt suyu içerseniz rahat uykuya geçmeniz için teşvikleyici etkisi vardır. Geceleri huzursuz uyku problemlerini rahatlatan greyfurt rüyalarınızın da daha pozitif olmasını sağlar.

Kabızlığı Önler:

Kabızlık ve sindirim problemleri yaşıyorsanız sabah kalktığınızda taze sıkılmış 1 bardak greyfurt suyu içebilirsiniz. Sindirimin çalışmasını hızlandıran greyfurt lif değeri yüksek meyveler arasında olduğu için zayıflamada yağ yakmada ve kabızlığın giderilmesinde etkileyicidir.

Kanserden Korur: Flavanoidler bulunduran greyfurt kanser yapıcı maddelerin çoğalmasının önlenmesinde etkili bir maddedir. Vücutta oluşabilecek mikroplar ve enfeksiyonlar alınan meyve ve sebzelerin sağlıklı şekilde tüketilmesi sonucu azalır. Gün içinde tüketeceğiniz 2 tam greyfurt kanser türevlerinden kolon kanserinin oluşmasında engelleyici özellik gösterir.

İlginizi çekebilir: Kanserden Korunmanın Yolları

Böbrekleri Çalıştırır: Böbrekleriniz düzenli olarak taş üretimi yapıyorsa greyfurt suyu içerek tekrarlanmasını önleyebilirsiniz. Greyfurtta bulunan kalsiyum ve C vitamini bulunmasından dolayı sitrik asit maddesi hızı artar ve böbrek taşı oluşumu önlenmeye yardımcı olur.

Solunum Yolunu Rahatlatır: Bol su içeriğine sahip greyfurt meyvesinde C vitamini de oldukça yüksektir. Astım rahatsızlıklarında yatıştırıcı etkiye sahip olan greyfurt şiddetli öksürük ve çocuklarda oluşan burun tıkanıklıklarına iyi gelir.

Göz Hasarlarını İyileştirir: Kırmızı renkte tüketilen greyfurt ve greyfurt suyu göz sağlığına iyi gelen vitamin ve mineraller içerir. Gözlerde ekran bakımından oluşan yorgunluklara iyi geldiği gibi ağrıları da azaltır. Düzenli tüketilen greyfurt meyvesi ileriki yaşlarda göz problemlerinin önüne geçer.

Göz atabilirsiniz: Katarakt Nedir? Teşhisi Nasıl Yapılır? Belirtiler Nelerdir?

Diş Etleri Korur: Diş eti problemleri hem diş sağlığı hem de ağız sağlığı için son derece önemlidir. Çünkü sağlıksız diş etleri dişlerin dökülmesinden tutunda her türlü rahatsızlığa ön ayak olabilir. Gün içinde tüketilen 1 greyfurt ile diş etlerinin sağlığını koruyabilir ve oluşabilen kanamaların azalmasını ve giderek önlenmesini sağlayacaktır.

Greyfurt Cilt Ve Saçlara İyi Gelir Mi?

 • Cilt İçin: Vitamin ve mineral zengini olan greyfurt özellikle yaz aylarında olan cilt lekelerinden ve güneşin verdiği yakıcı sıcaklıktan cilt kuruluklarını önler. Ölü cilt hücreleri yaşlanmayı kolaylaştırırken greyfurt tüketimi sonrası yeni cilt hücreleri oluşumunu destekler.
 • Saç İçin: Saçlarınızın matlığından şikayetçiyseniz greyfurtla hazırlanan maskeler, bakım suları kullanabilirsiniz. Greyfurt saç sağlığına iyi gelerek saç tellerini güçlendirir ve saç köklerini iyileştirir.

Greyfurt Suyunun Faydaları

 • Greyfurt suyu tükettiğinizde mikroplardan ve enfeksiyonlardan vücudunuzu koruyabilirsiniz.
 • Göz sağlığına iyi gelen greyfurt suyundan günde 1 bardak içilebilir.
 • Antioksidan barındıran greyfurt suyu aynı zamanda C vitamini zenginidir. Bu sayede solunum rahatsızlıklarını önlemeyi sağlar.
 • Greyfurt suyu saç ve cilt için düzenli olarak içilmelidir.
 • Solunum rahatsızlıklarından astım, bronşit, ve oluşan nefes problemlerine ve göğsün yumuşamasına yardımcı olur.
 • Böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlayarak taş oluşumunun ayağını kaydırır.
 • Karaciğer sağlığına etkisi olan meyve suyu toksinleri atarak fonksiyonları düzenler.
 • Müshil etkisi olduğu için sindirimi rahatlatır.

Greyfurt Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Konsantre yağ olmasından dolayı dikkatli kullanılmalıdır.
 • Kış hastalıklardan koruyarak bağışıklığı güçlendirir.
 • Ergenlik döneminde oluşan akne çıkmasını ve çıkan aknenin sönmesini sağlar.
 • Spa merkezlerinde ve masaj salonlarında greyfurt yağından çok kullanılır.
 • Greyfurt yağı kullanarak sinir sisteminizin daha relax olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ciltte oluşan hasar ve deformlara karşı iyileştirici etki barındırır.
 • İştah eksikliği bulunanlar greyfurt yağından destek alabilirler.
 • Göğüs sıkışmaları ve daralmaları için greyfurt yağı göğse masaj yapılarak sürülebilir.
 • Güneş yanıkları için cilde kullanılabilir.

Greyfurt Zararları Nelerdir?

Öncelikle yukarıda yazılan her kelime bilgi içeriklidir ve kesin tedavi değildir.

Düzenli ilaç kullananlar kan sulandırıcılar kullanan kişiler greyfurt tüketmeden doktora danışmalıdır.

Kanser türevlerinden biri sizde bulunuyorsa doktora danışmadan greyfurt meyvesini tüketmeyiniz. Oldukça faydası olmasına rağmen kanser ciddi bir hastalıktır ve kontrollü besin tüketilmesi gerekir.

Hamile bayanlar ve emziren anneler greyfurt tüketmeden doktora danışmalıdır.

Meme kanserini kesin olmasa da tetiklediği düşünülüyor ve çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmiyor.

Hormonlarda bir sıkıntı yaşıyorsanız veya hormon tedavisi görüyorsanız greyfurtu tüketmeden doktora danışmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı