Cilt Bakımı

Göz Altı Torbaların Azaltmak İçin Doğal Tedaviler

Göz altı torbaları genelde yaşlandıkça veya yorgun olduğumuzda ortaya çıkan koyu renkli halkalardır. Göz altı torbaları, göz altındaki kılcal damarların genişlemesi ve aşırı miktarda melanin bulunması sonucu oluşur. Göz altı torbaları sadece yaşlandıkça ortaya çıkmamakla birlikte kalıtımsal genetiksel bir problem de olabilir. Eğer ailenizde veya akrabanız da böyle bir problem var ise, sizde de olma olasılığı yüksektir. Kalıtımsal etkenlere ek olarak yetersiz uyku da örnek verilebilir. Çoğu insan günde en az 7 saat uykuya ihtiyaç duyar. Eğer 7 saatten az uyuyorsanız yakın zamanda gözünüzün altında gri koyu halkalar çıkabilir. Bu ciddi bir sağlık problemi olmasa da bu duruma yol açan etmenleri tedavi etmeniz sağlığınız açısından çok daha iyi olur.

Estetik açıdan baktığımızda da göz altı torbaları kişiye yaşlı gösterebilmektedir. Göz altı torbalarını evde doğal yöntemlerle çözebilirsiniz. Göz altı torbaları oksijenle buluştuğunda ve yeterince dinlendiğinizde ortadan kaybolacaktır. Peki göz altı torbaları için hangi bitkileri kullanabiliriz? Göz altı torbaları bitkiler ile çözülebilir mi?

Aloe Vera Ve E Vitamini

 

Aloe Vera bitkisi göz altı torba bölgelerinin sıvılaşmasına yardımcı olur ve görünümünü düzeltir. Masajla uygulanacak bu karışım etkilenen bölgenin kan dolaşımını destekleyecek ve iltihaplı bölgenin iltihap seviyesini azaltacaktır. E vitamini de göz altı torbaları için uygulanacak harika yöntemlerden biridir. Bunun için herhangi bir eczaneye gidip e vitamini bitkisel haplarını temin edebilirsiniz veya Aloe vera ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Bunun için aleo vera jeli ve e vitamini yağına ihtiyacınız var. Malzemeleri temin ettikten sonra, 3 çorba kaşığı kadar aloe vera jelini bir kaba döküp yarım çorba kaşığı kadar e vitamini yağı ile karıştırın. Bu karışımı göz torbalarının bulunduğu bölgeye masaj yapmak suretiyle uygulayın. 20 dakika sonra bölgeyi ılık suyla yıkayıp kurulayın, kısa süre içerisinde göz altı torba sorununuz ortadan kalkacaktır.

Zerdeçal Ve Süt

 

Zerdeçal ve süt karışımı ile yapacağınız maske sadece koyu halkaları gidermekle kalmayıp estetik açıdan da cildinize harika bir görünüm kazandıracaktır. Göz altındaki torbaları yok etmek istiyorsanız muhakkak bu karışımı uygulamalısınız.Bu karışımı hazırlamak için 1 çorba kaşığı kadar öğütülmüş zerdeçalı 2 çorba kaşığı kadar soğuk süt ile bir kapta karıştırın. Bu karışım kremsi bir kıvam elde edene kadar devam edilmelidir. Eğer karışım kuruysa çok az miktar süt ilave edebilirsiniz.

Maskeyi hazırladıktan sonra göz altı bölgenize uygulamaya başlayın ve 15 dakika kadar bekleyin. 15 dakika sonra maskeyi yüzünüzden çıkararak yüzünüzü yıkayıp kurulayabilirsiniz. Bu işlemi mutlaka haftada en az 3 defa tekrar edin. En geç 2 hafta içinde göz altı torbalarınızda azalma hatta yok olma farkedeceksiniz.

Avakado Ve Zeytinyağı Maskesi

 

Bu maske bol miktarda aminoasit ve temel yağ asitleri içermektedir. Bu maske kısa süre içerisinde göz altı torbalarınızı iyileştirecektir. Bu karışımı hazırlamak için yarım avakado ile 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı kullanacağız. Yarım avakadoyu iyice ezin ve zeytinyağı ile karıştırın. Hazırladığınız kremi göz kapaklarınıza ve göz torbalarınıza uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz. Bu işlemi her gün yatmadan bir saat kadar önce uygulayın.

İlginizi çekebilir: Göz Tansiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Göz Tansiyonu Tedavisi

Papatya

 

Papatya’nın cilt hastalıkları ve cilt problemleri için ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Papatya içeriğinde yoğun miktarda anti-enflamatuvar özellikler bulunmaktadır. Bu içeriği ile göz altındaki torbaları kısa süre içerisinde tedavi edebilecektir. Ayrıca dokuların sıvı almasını sağlayarak gevşek bir cildin önüne geçecektir. Bu karışımı hazırlamak için 1 çorba kaşığı kadar papatya çiçeği ile yarım bardak su kullanacağız. Öncelikle papatya çiçeklerini yarım bardak kaynar suyun içerisine ekliyoruz. Ardından 10 dakika kadar demleyip suyu soğuyana kadar buzdolabında bekletiyoruz. 15 dakika içerisinde soğuyacaktır. Bu karışımı uygulamak için birkaç pamuk top kullanacağız.Birkaç top pamuğu bu karışımın içerisine daldırıp göz altı torbalarına sürünüz. İyice sürdüğünüze emin olduktan sonra 10 dakika kadar bekleyiniz. Tercihen bu işlemi ayna k arşısında yapınız. Bunu her sabah ve akşam uygulamanız önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir : Göz Altı Torbaları İçin Doğal Reçete 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı