Kalp Hastalıkları

Göğüs Ağrısı Neden Olur? (Angina Pektoris)

Göğüs ağrısı tıbbi adı ile angina pektoris olarak adlandırılmaktadır. Vücudun bir şekilde hastalıklara alarm verme durumu olarak tanımlanabilir. Özellikle kalp krizi belirtileri arasında olabilmektedir.

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs ağrısı neden olur sorusunun cevabı ; kalp hastalıkları, yemek borusu hastalıkları, akciğer hastalıkları, kist ve stres kaynaklı göğüs ağrısı yaşanabilmekte. Bir çok nedene bağlı olarak göğüste ağrı şikayeti yaşanmakta olup. Hastalar hangi sebepten hekime başvuruşalar vursunlar küçük bir bölümünde ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşılsa da, her zaman tedbiri elden bırakamamak gerekli ve bilinçli davranmak gerekmekte.

Göğüs Ağrısı Kalp Krizi mi? Demek?

Yaşanan her göğüs ağrısının olması kalp krizine işaret etmez. Bir çok nedenden dolayı göğüs ağrıları olabilmekte. Hissedilen bazı göğüs ağrıları basit bir rahatsızlığın nedeni olarak ortaya çıksa da bazen kalp krizi yada akciğer hastalıkları gibi ciddi sorunları işaret ediyor olabilir. Aşağıda yer ala maddelerin hepsi göğüs ağrısının nedeni olur.

 • Kas sıkışması,
 • Stres
 • Kalp krizi
 • Adet dönemi
 • Meme iltihapları
 • Akciğer hastalıkları
 • Yemek borusu hastalıkları
 • Kistler göğüs ağrısına neden olmaktadır.

Sol Göğüs Ağrısı ve Nedenleri

En sık sol göğüste ağrı ile karşılaşıldığı için ve kalbin solda olmasından kaynaklı akıllara ilk gelen kalp hastalıkları olmaktadır. Kalp krizi belirtileri arasında; sol koldan göğüse inen ağrı, mide ve sırt kısmana doğru yayılan ağrı şeklinde ağrı olarak tarifleniyor. Ayrıca tek bir noktada ağrı yoğunlaşmaz ve batma hissi yaşanmaz. Bu yüzden ağrısı olan bütün hastalar kalp krizi nedeni ile bu ağrıyı yaşamazlar. Ancak kalp krizinde kalbi besleyen koroner arter damarlarının yeterince oksijen alamaması nedeni ile göğüste ağrı oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  İnfektif Endokardit (Kalp İç Zarı İltihabı) Nedir?

Kalp hastalıklarının dışında göğüs ağrılarına sorununa neden olan etkenlerin başında akciğer hastalıkları gelmektedir. Akciğerlerin neden olduğu 3 tür ağrı olmaktadır. Bunlar;

Eğer akciğer atardamarlarında tıkanmalar meydana gelirse akciğer embolisi ortaya çıkar. Akciğer zarında iltihaplanma olur ve su toplama gerçekleşirse plörezi oluşur. Göğüs duvarı ile akciğerlerin arasında kalan kısma hava kaçması sonucunda ise pnömotoraks rahatsızlığı meydana gelir. Göğüs ağrısının neden olduğu düşüncesi ile çıktığımızda, vücutta meydana gelen herhangi bir iltihap yada kist bile göğüs ağrısına neden olabilmekte. Bunun birlikte stres ağrıyı tetikleyebileceği için öncelik detaylı bir muayene sonrasında başarılı tedavi yapılmaktadır.

Göğüs Ağrısı Türleri

Göğüs ağrısı neden olur sorusunun cevabı için ilk olarak ağrının neden kaynaklandığı ve hangi türde olduğu öne taşır. Akciğerlerden kaynaklı ağrılarda batma hissi yaşanabilmekte. Kalp hastalıklarından kaynaklanan ağrılarda ise göğüs on kısmında baskı oluşur. Bunların yanında ortaya çıkan ağrı iskelet kas sistemi, barsak sistemi ve mideden kaynaklı olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse kaburga kırığı vakalarında hastalar göğüslerinde şiddetli ağrı tarif ederler.

Göğüs Ağrısında Yaş Faktörüne Dikkat

İleri yaşlarda özellikle erkeklerde 45 kadınlarda 55 yaş üzerine çıkıldığında, ortaya çıkan göğüs ağrısı kalp krizi belirtilerinden olabilmektedir. Kişilerde sigara, yüksek tansiyon, genetik yatkınlık, aşırı kilo, kolesterol gibi hastalıklar mevcutsa göğüs ağrısını hafife almamalıdırlar. Anne adayları hamileliğin özellikle ilk dönemlerinde göğüs ağrısı yaşamaktadırlar. Hamilelikte göğüs ağrısı neden olur sorusuna cevap ise; gebelik döneminde değişen hormonların etkisi ile göğüslerde büyümeler ve değişimlerin olması hamilelikte göğüs ağrısı neden olur sorusunun cevabıdır.

Göğsümde Ağrı Var Ne Yapabilirim?

Göğüs ağrısı neden olur bu konu hakkında sizlere bilgiler verdikten sonra. Ağrı anında neler yapacağınızdan bahsedelim. Özellikle beş dakika ve üzerinde ağrı olması; vücutta yanma ve uyuşma hissi, bıçak saplanır gibi hissetme bu tip ağrıların beş dakikadan uzun sürmemesi gerekli. Birden bire çıkan şiddetli ağrılar kalp krizi habercisi olabilir, kişi trafikte ise aracını durdurup yardım istemeli, hareket etmemeli ve oksijen ihtiyacını olabildiğince karşılamaya çalışmalı.

İlginizi Çekebilir:  Kalp Kası Hastalıkları ve Tedavisi

Çevredeki kişilerden yardım istemeli, ilk yardım eğitimi olanlar müdahalede bulunabilir ancak hiçbir eğitimi olmayan kişiler kalp krizi esnasında sadece ambulans çağırmalı. İlk yardım bilgisi olanlarda belli bir seviyeye kadar müdahale yapmalı geri kalan müdahaleyi sağlık profesyonellerine bırakmaları gerekmektedir. Boyun bölgesini sıkarak nefes alıp vermeyi zorlaştıran giysiler gevşetilerek hasta rahat ettirmeye çalışmalı.

Önemli Not: Uzun ve detaylı olarak kalp krizi konusu ayrı bir konu olarak işledik. Buradan https://www.saglikliyol.com/kalp-krizi-nedir-kalp-krizi-belirtileri-ve-tedavisi/ konumuzu okumanızı tavsiye ederim.

Göğüs Ağrısı İle Öksürük

Göğüs ağrısı neden olur sorusunu göğsünüzde ağrı olduğunda düşündüğünüzde beraberinde öksürük varsa ciddiye alarak araştırılmasını sağlamalısınız. Çünkü tehlikeli bir rahatsızlık olan zatürre hastalığı habercisi olarak öksürük ve göğüs ağrısı ortaya çıkabilir. Özellikle çocukların ve yaşlıların akciğerlerinde iltihaplanma olması sonucunda zatürre riskleri artmaktadır.

Kuru ve balgamlı öksürük, derin nefes alınca ağrı yaşanması, baş ağrısı, ateş, titreme, halsizlik ve bitkinlik gibi belirtiler zatürreyi gösterebilir. İleri yaş guruplarında zatürre hafızada bulanıklık yaşanmasına neden olurken, doğru teşhis ve ilaç kullanımı ile tedavisi sağlanabilmekte.

Göğüs Ağrısını Engellemek

Göğüs ağrısını hayat tarzında değişiklikler ve kaliteli bir yaşam ile azaltmak ve önüne geçmek mümkündür. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek
 • Sigara ve alkol kullanmamak
 • Stresli bir hayattan uzak kalmak
 • Spor ve egzersiz yaparak büyük ölçüde göğüs ağrısının önüne geçilebilir.

Ancak ileri yaşta olan kişiler ve kronik hastalığa sahip olanlar yapacakları spor ve egzersizleri uzmanlara danışarak yapmaları gerekmektedir. Örneğin normal bir yürüyüş ile temiz hava alarak kal ve damar hastalıklarına karşı önlemler arasındadır. Göğüs ağrısı neden olur sorusunun aslında cevabı doğal yaşamamaktan kaynaklı. Günümüzde hareketsiz yaşam herkesi sorunu ve bu sorunun önüne geçerek bir çok hastalıktan korunmak mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Taşikardi Nedir? Taşikardi Neden Olur? Türleri ve Tedavisi

Erken Tanı Çok Önemli

Ortaya çıkan ağrı önemli hastalıkların habercisi olabileceği için göğüs ağrısı neden olur diye araştırarak gerekli önlemleri almak gerekli. Kişilerin uzman hekimlere giderek muayeneden geçmesi erken tanı için önemlidir. Çünkü ağrının nedeni erkenden bulunursa bu derecede risk faktörleri de aşağı inecek ve mümkün olduğunca hızlı bir iyileşme sağlanacaktır. Baş dönmesi, birden bire donup kalmak, soğuk terlemeye de göğüs ağrısı neden olur. Rahatlıkla fark edilmesi zor ve sessiz ilerleyen göğüs ağrıları ciddi kalp hastalıklarından kaynaklı olabilmektedir. Özellikle risk gurubunda yer alan kişiler herhangi bir ağrı şikayetleri olmasa bile düzenli kontrollere gitmeleri yararlarına olacaktır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı