Genel Sağlık

Göbek Düşmesi, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Göbek Düşmesi, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında göbek düşmesi olarak bilinen göbek etrafında meydana gelen ağrı,, sızı ve yanma durumudur. Karın içindeki yer alan organları, dokuların, doku topluluklarının bulundukları alanları değiştirmeleri, dışa doğru çıkıntı oluşturacak bir pozisyona gelmeleri, göbeğin kayması, veya dokuların aşağı yukarı yer değiştirmesi, göbek çevresinde bulunan iç kasların ani kasılmaları sonucu oluşan oluşan hareketlenme sonucunda göbek deliğinin karın zarından dışarıya doğru bilye büyüklüğü kadar şişkinlik oluşturması durumudur.  Halk arasından bu duruma göbek kayması, göbek düşmesi, göbek kaçması, göbek bozukluğu gibi isimler ile adlandırılır. Bu rahatsızlığın oluşması durumunda doktor kontrollerinde, tetkiklerde, MR incelemelerinde, ultrason gibi doku içi incelemelerinde görünmemekte ve belirlenememektedir. Göbek düşmesi oluştuğunda göbek çevresinde şiddetli ağrılar oluşabileceği gibi hafif sızı şeklinde de hissedilebilir.

Göbek düşmesi nedenleri

1 ) Göbek düşmesi karın içinde bulunan kasların  ağır kaldırılması sonucu zarar görmesi nedeniyle olabilir.

2 )  Gün içerisinde göbek çevresinin aşırı soğuğa maruz kalması, klimanın uzun süre göbeğe üflemesi gibi sebepler ile  göbek kayması oluşabilir.

3 ) Spor yapmadan önce ısınmadan, birden bire yapılan hareketler gibi sebepler ile göbek düşmesi meydana gelebilir.

4 ) Anne adaylarının karınlarında bulunan bebekler, karın bölgesine fazla basınç yapması durumunda  göbekte şişkinlik ve göbek düşmesi meydana gelebilir.

5 ) Göbek düşmesi aynı zamanda, kalıtsal bir rahatsızlık olup nesilden nesile geçen bir rahatsızlıktır.  Karın iç kaslarının yapısı ve gelişmişliği gibi durumlar göbek düşmesine neden olabilir. Bu durum kalıtsal olarak çocuklara geçebilir ve göbek düşmesi rahatsızlığı oluşturabilir.

Göbek düşmesi rahatsızlığının belirtileri

1 ) Göbek düşmesi göbek çevresinde meydana geldiğinden  bu bölgede şiddetli bir ağrı, nefes alış verişinizde göbek kasları çevresinde acı hissetme ve ağrılı bir durum oluşuyor ise göbek düşmesi rahatsızlığınız vardır.

2 ) Göbek düşmesi, göbek kaslarından dolayı oluşuyor ise göbek bölgesinde bulunan kaslar sürekli olarak ani kasılmalar meydana getirir. Bu ani kasılmalar nedeni ile kendinizi çok yorgun, halsiz hissedebilir, göbek çevrenizde acılı kasılmalar yapabilirsiniz. Bu durumda göbeğiniz düşmüş demektir.

3 ) Göbek bölgenizde ortalama bir şişlik meydana gelmiş ise, şişliğin yanında sürekli bir mide bulantısı, tuvalete çıkamama ve tuvalette zorlanma ile birlikte karın bölgenizde şiddetli bir ağrı hissediyorsanız göbek düşmesi mevcut demektir.

4 ) Göbek bölgenizde oluşan şişlik ve göbek çevresinde bulunan kaslar nedeniyle sırt ağrılarınız, dik oturamama, bel bölgenizde ağrılar göbek düşmesi rahatsızlığınızın habercisi demektir.

5 ) Hareket ettiğinizde göbek çevrenizde bir hareketlenme hissediyorsanız, göbeğinize hafifi bir şiddet ile bastırdığınızda göbeğinizde kayma ve yer değiştirme oluşuyorsa, göbeğinizdeki şişkinlik bariz bir şekilde görünüyor ise göbek düşmesi rahatsızlığınız var demektir.

6 )  Göbek düşmesi durumunda belirli bir evreye kadar hissetmeyebilirsiniz. İlerleyen evrelerde ise göbek deliğinizde kanama olması ve iltihap kapması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durumlarda sağlıklı olsanız bile vücudunuzda yüksek ateş oluşabilir. Bu durumda göbek kaymanız veya göbek düşmeniz var demektir.

İlginizi Çekebilir : Gebelikte Kasık Ağrısı 

Göbek Düşmesi Rahatsızlığı Tedavileri

Göbek düşmesi rahatsızlığının tedavisi için halk arasında geleneksel olarak yapılan uygulamalar şunlardır:

– Göbek çevresinin sıcak tutularak göbek çevresinde bulunan kasların yumuşatılması ile
– Bardak vurma olarak bilinen ve bardağın ısıtılarak cilde sıcak basınç uygulaması ile göbek çevresinin rahatlatılması  ve şişkinliğin giderilmesi ile
– Göbek çevresine masaj yapılarak,
– Göbek düşmesi konusunda deneyimli kişilerin göbek deliğine parmaklarını sokup çevirmeleri ile,
– Göbek çevresine iki el ile bastırılarak göbeğin yerine getirilmesi ile
– Göbek düşmesi rahatsızlığı olan kişi secdeye varma pozisyonuna getirilir ve göbek kısmı iki el ile yukarı doğru çekilerek tedavi edilebilir.
Bu yöntemlerin dışında hastanelerde uygulanan ve hem sıcak kompres uygulayıp hem de cihazlar yardımıyla göbeğinizin etrafına ve göbek deliğinize basınç uygulayarak göbek düşmesi rahatsızlıkları tedavi edilmektedir.

Göbek düşmesi rahatsızlığı belirtileriniz oluştuğunda öncelikle doktora girmeli ve doktor kontrolünde tedavi yöntemi uygulamalısınız. Geleneksel tedavi yöntemleri ile tedavi olmak isterseniz işini çok iyi yapan uzman biri tarafından tedavi edilmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı