Kalp Hastalıkları

Gizli kalp hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Gizli kalp hastalığı, diğer tıbbi adı ile sessiz iskemi olarak karşımıza gelir. Gizli kalp hastalığı koroner damarda oluşan daralmalar sonucu ile kan akışında bozulmalar sonucunda, spor veya aşırı fiziksel hareketler esnasında kalpte sıkışma, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi semptomlar görülmektedir. Gizli kalp hastalığı denilmesindeki amaç ise; koroner damalarda tıkanmalar vardır ancak kişilere bu tıkanmalar her hangi bir şikayete neden olmaz bu nedenle gizli kalp hastalığı olarak adlandırılır.

Gizli Kalp Hastalığı Neden Olur?

Gizli kalp hastalığı neden olur sorusunun cevabı; yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara, 65 yaş ve üzeri erkek ve kadınlarda yaş etkenine bağlı nedenler, koroner yetmezlik yani damar sertliğinin kalp kasının beslemede görevli olan damarların tıkanması gibi etkenler gizli kalp hastalığının nedenleri arasındadır.

Bunlardan başka genetik etkenlerde gizli kalp hastalığında rol oynamaktadır. Özellikle birinci derece yakınlarında erkeklerde 55 kadınlarda ise 65 yaşından daha önce kalp hastalığı ortaya çıkmışsa gizli kalp hastalığı riski artmakta.

Kadınların 45 yaşından sonra menopoz dönemlerinde bazı etkenlere bağlı olarak gizli kalp hastalığının oluşması görülmektedir. Koroner damar yetmezliği ile kendini gösteren gizli kalp hastalığı diğer adı ile sessiz iskemi kadınlarda menopoz öncesi çok sık görülmez. Yani doğurganlık dönemlerinde bu rahatsızlığa kadınlarda pek rastlanmaz.

Hamilelikte kadınlarda gizli kalp açısından genetik etken, şeker, yüksek tansiyon gibi risk etkenleri yoksa sessiz iskemi konusunda tedbir alınmayabilir.

Gizli Kalp Hastalığı Belirtileri

Gizli kalp hastalığı sıklıkla fazla belirtisi olmayan bir rahatsızlıktır. Ancak bazı belirtileri şunlardır;

  • Bazı durumlarda uzun bazı durumlarda kısa devam eden göğüs ağrısı ve yanma,
  • Kalp krizi geçiriyormuş gibi hissetme,
  • Ritim bozukluğu (kalp atımlarının düzensiz olması)
  • Çarpıntı,
  • Bayılma hissi ve baş dönmesi,
  • Kalp yetmezliği olması gizli kalp hastalığına işaret edebilir,
  • Kalp hastalıkları açısından sağlıklı olan kişilerde de çabuk yorulma ile ve hazımsızlık sorunları ile gizli kalp hastalığı belirti verebilmektedir.

İlgili Konularımız

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Yetmezliği Nedeni ve Belirtileri

Gizli Kalp Hastalığı Tanısı

Gizli kalp hastalığının tanısı için; EKG (elektrokardiyografi), efor testi, holter, stres ekokardiyografi, çok kesintili olacak şekilde bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler sayesinde tanı konulabilmekte. Ancak bu tür tetkikler ile tanıda hala şüpheye düşülüyorsa kesin tanı koymak adına koroner anjiyografi yapılmalıdır.

Gizli Kalp Hastalığı Tedavisi

Gizli kalp hastalığı tedavisinde ilk olarak yapılan değerlendirmelerden sonra hastalığın tanısı konmaktadır. Ardından hastalar şeker hastalığı yönünden değerlendirilmeli ve varsa kan şekerleri kontrol altına alınmalıdır. Öte yandan yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi hastalıkların kontrol altında tutulması önemlidir. Aşırı kilolar varsa ideal kiloya düşülmeli, sigara kullanılıyorsa bırakılmalı. Bu gibi alınacak tedbirler ile gizli kalp hastalığını geriletmek mümkündür.

Hekimin reçete ettiği ilaçları düzenli ve zamanında kullanmak, kişiye ve sağlığına uygun düzenli egzersiz yapmak gizli kalp hatalığının zeminini oluşturan hastalıklara karşı alınacak önlemlerdir.

Gizli kalp hastalığı tedavisi aşamasında ilaç ve yaşam tarzı değişikleri işe yaramazsa, anjiyografi yapılarak damarların tıkanma derecesi ve kalp kasının çalışma durumu incelenir ve hekim gerekli görürse koroner balon, stent veya bypass ameliyatı cerrahi işlemlerini yapabilir. Gizli kalp hastalığı kalp kasına ciddi zararlar verebilir. Ancak kalp krizi geçirmeden önce tedavisi yapılan hastalığın iyileşme şansı büyüktür.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı