Genel Sağlık

Gergedan Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Gergedan Gribi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Her bahar ve kış aylarında ortaya yeni çıkan virüslerden biri olan gergedan virüsü akıllara şu soruyu getiriyor; Gergedan gribi nedir?

Bu sene tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren gergedan gribi soğuk havaların kapıyı çalmasıyla halk için bir tehdit oluşturmakta. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, bu yıl ülkemizde grip virüsü (influenza) türlerine sık rastlanmazken grip benzeri hastalıklar arasında olan gergedan virüsüyle (rhinovirüs) ilgili vakalara ise ciddi sayıda rastlanmakta. Geçtiğimiz Ekim ve Kasım aylarının sonuç raporuna göre en çok rastlanan virüs olarak tespit edilen gergedan virüsünün %45 oranında etki gösterdiği gözlemlendi. Gergedan virüsü soğuk algınlığı,nezle benzeri belirtiler göstererek ortaya çıkıyor. İlk olarak üst solunum yollarını etkileyen virüs alt solunum yollarına inmediği sürece basit bir grip hastalığı gibi kısa sürede iyileşiyor. Gergedan virüsü, tozlar ve hava yoluyla saatlerce ortamda kalabiliyor. Bir diğer adıyla rhinovirus olarak bilinen bu virüs burun ve geniz enfeksiyonu dışında tüm vücutta da kırgınlık, kas ve eklem ağrılarına ve yüksek derecelerde ateşe neden oluyor.

Virüsün alt solunum yollarına yerleşmediği hastalarda yedi gün sonra iyileşme görülürken risk grubu olarak tanımlanan kişilerde zatürre, sinüzit, kalp yetmezliği ve başka bir çok komplikasyona yol açabiliyor ve bu durum hayati kayıplara kadar varabiliyor.

Gergedan Gribi Belirtileri

Boğazda karıncalanma ve yutkunma güçlüğü çekme bu hastalığın en önemli ve en net belirtilerinden biridir. Gergedan gribine maruz kalan hastalar yutkunma güçlüğünü en çok yemek yerken fark ederler.

– Burun akıntısı gergedan gribinin belirtilerinden biridir. Burun akıntısı ve nefes alma güçlüğü görülebilir.

– Hapşırma hissi

– Bronşların dolgunluğundan meydana gelen baş ağrısı atakları

– Tat hissi alamama ve iştah kaybı

 

Gergedan gribi belirtileri ilk olarak akut yoldan kendisini gösterir. Öncelikle görülen reaksiyonlar burun kuruması ve burunda karıncalanmadır. Gergedan gribi belirtileri arasında en sık rastlanan rahatsız edici durum ise boğaz ağrısı ve boğazda karıncalanmadır. Gergedan gribinin belirtilerine eşlik eden burun akıntısı, burunda dolgunluk hissi birkaç gün içinde artarak devam eder. Gergedan gribi belirtileri ilerleyen safhalarda burunda tıkanma hissi ve hapşırmaya yol açarken,baş ağrısı, yüzde ve kulaklarda basınç hissi ,tat ve koku hissinde azalma ,öksürük sonrası kusma gibi emareler de görülebilir. Virüs yerleştiği ilk anlarda soğuk algınlığı belirtileri gösterirken artan ateş ve halsizlik hissi gergedan gribi belirtileri arasında yer alır.

Gergedan gribinin belirtileri mevcut başka bir hastalıkla birleştiğinde tehlikeli olabilir. Diğer hastalıklara da zemin hazırladığı bilinen gergedan gribinin belirtileri KOAH, enfeksiyonel hastalıklar, zatürreye neden olabilir. İlerleyen safhalarda sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolları hastalıklarına sebebiyet veren gergedan gribi belirtilerinin çok geçmeden tedavi altına alınarak yayılmasının önlenmesi gerekmektedir. Gergedan gribi belirtileri bir yaşından küçük çocuklarda yüksek ateşe neden olurken okul çağındaki çocuklarda kuru öksürük ve sulu burun akıntısı gözlenir. Gergedan gribi belirtileri görüldüğünde komplikasyonların önlenmesine yönelik tedbirler alınması gerekmektedir.

Gergedan Gribi Nasıl Geçer?

Gergedan gribi nasıl geçer sorusu özellikle de endişeli annelerin kafalarını kurcalayan bir durumdur.

Hekime başvurarak destek tedavisi almak son derece önemlidir. Bol bol sıvı besinler tüketilmesi, tavuk-et suyuna yapılan sebze çorbaları, antioksidan meyve-sebzeler yoluyla enerji ve vitamin desteği sağlanmalı evde hazırlanan tarçın- limon karışımlı çaylarla çocuğun rahatlatılması gerekmektedir. Gergedan gribi nasıl geçer diye düşünüldüğünde çocuğun yaşına ve kilosuna uygun ağrı kesici-ateş düşürücüler uzman hekim kontrolünde verilmelidir.  Özellikle risk grubunda yer alan 65 yaş üzeri kişiler, gebeler, astım, kronik akciğer hastaları, kalp-damar hastaları, şeker hastaları, kronik böbrek hastaları, kanser hastaların da ise gergedan gribi nasıl geçer diye düşünmeden önce hemen hastaneye başvurulması hastanın sağlığı açısından ciddi önem taşır.

Grip aşısı hakkında bilgi almak için Grip Aşısı Yaptırma ve Etkileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Gergedan Gribine Ne İyi Gelir?

Hekime başvurmadan önce evde yapılacak tedavide gergedan gribine ne iyi gelir sorusu akılları kurcalamaktadır. Evde hazırlayabileceğiniz bağışıklık sistemini güçlendirici karışımlar ve çorbalar doktora başvurmadan önce rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Gergedan gribine ne iyi gelir? Gergedan gribine ilaç ve besin desteğiyle yapılan müdahaleyi hızlandırmak için tuzlu su kompresi yapılarak üst solunum yollarının açılmasına destek verilebilir. Bunların yanı sıra; hastanın bulunduğu alan alkol bazlı dezenfektanlar aracılığıyla silinmeli, eller sık sık yıkanarak ılık duş alınmalı, burun ve boğazın kurumasını önlemek için ortamın ısı ve nemi ayarlamalıdır. Sigara ve alkol tüketimi ise çok sakıncalı olduğundan kesinlikle kullanılmamalı duman altı ortamlardan uzak durulmalıdır. Sağlıklı bireylerin ise hasta kişilerle yakın temastan kaçınarak başka bir grip vakası geçirdiklerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Öksürme sırasında ağız mendil yoluyla kapatılmalı diğer kişilerle temas en aza indirilmelidir. Hastalığın belirtilerinden biri olan ateş yükselmesine karşı ateş düşürücü reçete edilse de bu virüs sıcaklığa duyarlı olduğundan ateş çok yüksek derecelerde seyretmiyorsa ateş düşürücü kullanılmaması önerilir, İlerleyen derecelerde hastanın hastaneye başvurması şarttır. Hastalık süresince bol sıvı alınması önemlidir. Virüsün yayılmasını önlemenin en iyi yolu enfeksiyon zincirini kırmaktır.

Gergedan Gribi Kaç Günde Geçer?

Yapılan tedaviler karşılık gösterirse gergedan gribi kaç günde günde geçer sorusuna uzmanların verdiği cevap 7 ile 10 gün içerisinde geçebilecektir. Dinlenme yöntemi ve diğer tedaviler eşliğinde bu süre kısaltılarak vücudun bağışıklık sisteminin gücünü yeniden toplaması sağlanabilir. Vücudu dinlendirmenin en iyi yolu da dinlenme ve uyku, stresten kaçınmadır. En iyi ikinci koruma yöntemi, sağlıklı beslenmektir. Gergedan gribi nasıl geçer? Özellikle bahar ve kış aylarında düşük seviyelere gerilen bağışıklık sistemini güçlendirmek için, protein alımı sağlanmalı C vitamini ve çinko yönünden zengin gıdalar ile beslenilmesi gerekmektedir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı