Genel Sağlık

Genel Sağlık

Sağlık, hem başımızın derdi hem de hayat boyu en çok ihtiyaç duyduğumuz vazgeçilmezimizdir. Sağlıklı bir insanın görünümü de hayattan aldığı tat da en üst seviyededir. Peki, sağlığımızı kontrol altında tutmamızın tek yolu doktorlar ve ilaçlar mıdır? Tonla para sayılan o ilaçlara muhtaç kalmadan önce yapabileceğimiz elbette çok şey bulunur. İnsanlar, önlem alarak hasta olma sıklıklarını azaltabilirler. Örneğin: basit bir rahatsızlık olan grip hastalığını ele alalım. C vitamini içeren ürünleri tüketmekte ısrarcı olur, bol su tüketir, üşüme terleme durumuna gerektiği kadar özen gösterirsek daha az hastalanırız kesinlikle. Mevsim geçişlerine göre giyinirsek, belirli bitkilerden gerektiği kadar faydalanırsak belki yıl boyunca hiç grip geçirmediğini iddia eden kimseler arasına da girebiliriz. Geçmiş zaman insanlarının kullandıkları ilaçlar kısıtlılardı ya da yoktular. Şimdiki zamanda da kendimizi ilaca bağımlı etmeden, birçok rahatsızlığa önceden önlem alabiliriz.

Genel Sağlık Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel bağlamda sağlıklı olmamız için altın kurallara uymamızda fayda var. Sitemizde, sizlere bu altın kurallar konusunda bilgilendirmeler yapıyoruz. Yağ tuz dengesini tutturarak, düzenli beslenerek ve stresten kaçınarak birçok hastalığın önüne geçmemiz mümkündür. Peki, nasıl beslenmeli ya da stresten ne şekilde kaçınmalıyız?

Uzmanlar, doğa yürüyüşlerine, “ben” merkezine önem vermeye, kendimize değer vermeye kısacası vurgu yapıyorlar. Bunun yanında şeker, kolesterol gibi özellikle yetişkin çağda başımıza gelecek olması muhtemel olan rahatsızlıkları da dengeli beslenmeyle önceden önleyebiliriz. Tüm hastalıkların altında yatan asıl nedenlerden biri de beslenmedeki dengesizlikler ve zararlı alışkanlıklarımızdır. Sigara ve alkol gibi alışkanlıkları minimalize ederek ya da hayatımızdan tamamen çıkararak kendimizi daha zinde bir hayata hazırlayabiliriz.

Sitemizde sporun ve su tüketiminin de aslında sağlığımızı ne denli büyük bir ölçüde etkisinin olduğunu göreceksiniz. Alışkanlık haline getirmemiz gereken bazı tutumlarla kendimizi hem mutlu hem de sağlıklı hissedebiliriz. Unutmayın, en değerli hazinemiz, biziz. Bize ne kadar özen gösterirsek gelecekte o kadar az hasarla yaşlılık sürecimizi atlatabiliriz.


Başa dön tuşu
Kapalı