Psikoloji

Gebelik Depresyonu Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Gebelik Depresyonu

Gebelik sonunda yavrunuza kavuşacağınızı, dokuz ay boyunca içinizde taşıdığını o canlının size kocaman gözlerle gülerek baktığını hayal ettikçe ve mutlu sonu düşündükçe inanılmaz kutsal ve özel bir süreçtir. Ancak herhangi güzel bir şeye zahmet çekmeden ulaşamadığınız gibi bu süreçte de bu kadar özel bir varlığa sahip olabilmek adına bazı zorluklara katlanmanız gerekebilir. Gebelikte karşılaşılan psikolojik bazı problemler annenin ruhsal dengesini bozduğu gibi çiftler arasında da sorunlara yol açmakta, baba tarafını da oldukça zorlamakta, hatta siz ne yaşarsanız hisseden bebeğinizin de sağlığını kötü etkilemektedir. Bu nedenle gebelik depresyonu hakkında tüm merak ettiklerinizi sizler için ayrıntılı bir şekilde inceledik.

İlgili konumuz: Depresyon Nedir? Çeşitleri,Belirtileri,Tedavisi?

Gebelik Depresyonu Sebepleri Nelerdir?

 

Kadınlar her zaman anne olmaya zannettikleri kadar hazır olmayabilirler. Ya da kendilerini hazır hissetseler dahi geçmişten gelen bazı psikolojik problemler duyguların daha yoğun ve zirvede yaşandığı hamilelik döneminde çok daha fazla gün yüzüne çıkarak büyük problemleri beraberinde getirebilmektedir.

Kadının nasıl evlendiğinden, nasıl bir evliliğe sahip olduğuna kadar çok fazla sebepten etkilenebilen bu süreç, evlilik dışı çocuk sahibi olmak gibi kadın üstünde sorumluluğu ve yükü artıran nedenlerden de beslenebilmektedir. Kadının yaşı, çok erken yaşta çocuk sahibi olmaya hazırlanıyor oluşu, ailesinden ya da eşinden veya sosyal çevresinden yeterli ve beklediği ilgiyi göremiyor oluşu, ekonomik açıdan kendini bağımsız hissetmemesi, hem kendisi hem de bebeği için gelecek kaygıları, sürekli ileriyi düşünmek gibi sebepler gebelik depresyonu konusunda tetikleyici olabilmektedirler.

Gebelik Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Gebelik depresyonu genelde hamile kadınlarda duygusal durumdaki değişiklik ile gözlenebilir. Kadın aşırı şekilde duygusallaşmaya başlamışsa, her şeyden çok çabuk etkileniyor ve ağlıyorsa ya da ağlamak yerine tepkilerini sinirlenerek, bağırıp çağırarak gösteriyorsa depresyon belirtilerinden şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Yeme içme durumundaki bozukluk da depresyon belirtisi olabilir. Kadın bir anda yemeden içmeden kesilmişse, ya da kendini yemek yemeye vermişse yine şüphelenmeniz gerekebilir.

Bazı durumlarda ise ruh halindeki değişimi artan miktarda kusma, kusma olmasa da sürekli ve ciddi mide bulantıları, sürekli yakınılan baş ağrısı, uyku düzeninde yadsınamayacak bozukluklar, yeme içme bozuklukları da takip edebilir. Yapılan araştırmalar gebelik depresyonlarının ülkeden ülkeye oran olarak fark ettiğini göstermiştir. Bu durum iklim şartlarının, aile yapısının, eğitim seviyesinin ve ekonomik olanakların da depresyon üzerinde oldukça önemli olduğunu göstermektedir.

Gebelik Depresyonunun Etkileri Nelerdir, Bebeğe Bir Zararı Var Mıdır?

Zamanında müdahale edilmeyerek çözülmeyen gebelik depresyonu durumlarında bebeğin sağlığı da zor duruma girebileceği gibi erken doğum riski artmaktadır. Bebeğin gelişimi bundan olumsuz olarak etkilendiği için normal zamanın da doğan bebeklerde bile vücudun daha küçük olması, zayıf doğan bebek sorunu gözlenebilmektedir. Bu durum doğum şeklini de etkileyerek normal doğumu daha da zor bir hale getirerek doğum esnasında cerrahi müdahaleyi zorunlu kılabilir. Dolayısıyla istemeseniz dahi sezaryen doğuma razı gelmek zorunda kalabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Gebelik depresyonunun teşhis ve tedavisinde erken yol almak oldukça önem taşıyor. Bu nedenle öncelikle kadının en yakınında yer alan kişi olan eşine, ailesine ve dostlarına, sonrasında ise hamileliği boyunca destek aldığı uzman hekime ve ebeye çok büyük sorumluluk düşüyor. Kadındaki ani ve sürekli hale gelmiş değişimleri küçümsemek, göz ardı etmek yerine üstüne düşerek gerekli kişileri bilgilendirir ve gereğinin yapılmasına yardımcı olursanız bu sayede hem anne adayının ruh sağlığından olmasını engellemiş, hem de bebeğin hayatının riske girmesini ya da gelişiminin olumsuz etkilenmesini önlemiş olursunuz. Konuyla alakalı bir video izleyerek çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı