Diyet

Gece Muz Yemek Şişmanlatır Mı?

En faydalı meyveler arasında yer alan muz, içerdiği kaliteli enzimler ve yüksek potasyum sayesinde zengin bir besleyicidir. Zengin lif içeriği sebebiyle sporcuların vazgeçilmez besinidir. Ancak özellikle diyet yapan kişiler tarafından gece muz yemenin şişmanlatıp şişmanlatmadığı merak edilmektedir. Muzun her ne kadar insan sağlığına faydası olsa da gece yendiği zaman içerdiği yüksek enerji miktarı kalori dengesini olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca olgunlaşmış bir muz daha fazla meyve şekeri bulundurduğundan fazla kalori alımını tetikleyebilmektedir.

Gece Muz Yemek Neden Şişmanlatır?

Gece yatmadan önce muz yendiğinde, içerisinde bulunan früktozun yağ olarak depolanacaktır. Früktoz, kana hızlı karışabilme özelliğine sahip olup, hızlı bir şekilde yakılamadığı için vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Bu açıdan gece saatlerinde yenen muz, bir nevi yağ olarak vücuda yerleşecektir.

Gece muz yemenin kilo aldırma sebeplerinden biri de metabolizmanın dinleme aşamasına geçmesidir. Vücut, gece kendini dinlemeye almakta ve daha az enerji harcamaması nedeniyle kalori yakma hızını dengede tutmaktadır. Bunun üzerine muz tüketilmesi vücudun kalori yakmasını zorlaştıracaktır.

Gece saatlerinde muz dahil herhangi bir meyve yenmesi, yapılan araştırmalara göre obeziteye neden olabilmektedir. Kişinin her gece muz tüketmesi, bir süre sonradan istemsizce kilo almasına neden olacaktır.

Muzu Hangi Saatlerde ve Ne kadar Tüketmeliyim?

Diyet listelerinde de bulunan muz, doğru miktarlarda ve doğru öğünlerde tüketildiğinde vücut sağlığına yararlı olacak bir besindir. Muz yüksek oranda lif içermekle beraber, hazmı kolaylaştırmaktadır. Muzun öğle saatlerinde ve ara öğünlerde 1-2 adet yenmesi uygun olacaktır. Aksi taktide yukarıda belirtildiği gibi akşam yemeği sofralarında tüketilirse, sindirim sistemini rahatsız eder ve kalori yakmayı zorlaştırır. Aşırıya kaçmadan uykudan 3-4 saat önce küçük boyutlarda 1 adet tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Kısacası metabolizmanın yavaş olduğu gece saatlerinde şeker oranı yüksek bir besin olan muz yemek yağ depolanmasına neden olacak ve şişmanlamanıza neden olacaktır. Ayrıca muz gibi diğer meyveleri de yatmadan önce tüketmek kan şekerini artıracağı için yine kilo alımına sebep olacaktır. Bu açıdan önerilen miktarda ve saatte tüketmeniz doğru olacaktır.

Kaynak: https://www.tozlumikrofon.com/yatmadan-once-muz-yemek-kilo-aldirir-mi/

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı