Gebelik

Gebelikte Süt İçmenin Faydaları

Kalsiyum ihtiyacı gebelik döneminde daha fazla artış gösterir. Sütünde kalsiyum açısından çok zengin olduğunu düşünürsek,  hamilelikte süt içmek oldukça önemlidir diyebiliriz. Gebelikte süt içmenin faydaları oldukça fazladır. Hamilelik süresince anne adayının 3 bardak süt içmesi tavsiye edilir. Böylece hem anne hem de bebek için, yeterli seviyede kalsiyum ihtiyacı karşılanmış olur. Özellikle inek sütün de A,C,D,K vitaminleri, demir, fosfor, iyot, flor gibi mineraller de barınmaktadır.

Hamilelik Sürecinde Hangi Miktarda Süt İçilmelidir?

Gebe kadının günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 miligramdır, yani 1 gram. 18 yaşın altındaki bayanlar için bu miktar 300mg daha fazladır. Süt tüketimi ile kalsiyum ihtiyacını tamamen karşılamak zorunda değilsiniz. Meyvelerde, sebzelerde, baklagiller, peynir ve yoğurt gibi besinlerde de kalsiyum bulunur ve bunları da tüketmeniz gereklidir. Günde tavsiye edilen süt miktarı 3 bardaktır. Bir bardakta 250mg kalsiyum olduğunu düşünürsek, 3 bardaktan 750mg kalsiyum ihtiyacı karşılatılır. Diğer 250 mg kalsiyumu da diğer besinlerden karşılamalısınız. Süt sadece kalsiyum açısından değil, D vitamine ve protein açısından da zengin bir besindir. Bu yüzden hamilelik döneminde süt tüketilmesi çok ama çok önemlidir.

Sütün Hamilelik Döneminde ki Faydaları

Gebelik döneminde süt annenin kalsiyum ihtiyacını karşıladığı gibi, ileri de oluşabilecek kemik erimesi tehlikesini de bertaraf eder. Bebeğin diş gelişimi ile birlikte kemik gelişimi içinde süt çok faydalıdır. Yapılan bazı araştırmalara göre, hamileliği boyunca süt içen annelerin çocukları alerjilere karşı daha güçlü olmaktadır. Süt içmeyen annelerin çocukları ise alerjiye karşı daha haşhaş olduğu gözlemlenmiştir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı