Gebelik

Gebelikte Stresten Uzaklaşmanın Yolları

Başlangıçta, hamilelik neşeli ve heyecan verici bir zaman dilimidir. Ancak, bu ilk heyecan kısa sürede strese ve endişeye dönüşebilir. Dokuz aylık yolculuk boyunca kadınların kendilerini stresli hissetmeleri normaldir.

Sorun şu ki, hamileyken çok fazla stres sadece sizin için kötü değil, aynı zamanda bebeğiniz içinde çok kötü olabilir. Sağlıklı ve mutlu bir hamileliğiniz olduğundan emin olmak istiyorsanız, stres seviyenizi düşürmek çok önemlidir. Bu makalede hamilelik sırasında stresi azaltmanın en iyi yollarından bazılarını keşfedeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Hangi Haftada?

5 Dakikalık mola

Aşırı stresli olduğunuzu hissettiğinizde, 5 dakikalık bir mola vermek gerçekten yardımcı olabilir. Nefes alıp verin, yavaş ve uzun, derin nefesler alıp verin. Sadece 5 dakika boyunca başka bir şeye odaklanmak, beyninizi gergin durumundan çekip sizi daha sakin hissetmenize neden olabilir. Nefes alıp vermeye odaklanırken çenenizi sıktığınızdan ve nefesinizi vücudunuza girip çıkarken hissettiğinizden emin olun. Bu kasların yanı sıra aklı da yumuşatacaktır.

Günlük işlerinizi bırakın

Kadınlar, hamile olup olmadıklarına bakılmaksızın, her şeyi yapabilmeleri için çok fazla beklenti içerisinde kalırlar. Günlük işlerinizi bırakın ve bolca dinlendiğinizden emin olun. Gün boyunca görevlerinizi daha küçük işlere bölmek, yorulmadan her şeyi yapmanıza olanak sağlar.

Ufak egzersizler yapın

Hafif egzersiz siz ve bebeğiniz için harika olabilir. Yoga yapmayı değerlendirebilirsiniz. Ayrıca yerel gebelik egzersiz sınıflarına kayıt olabilirsiniz. Bunlar, güvenli ve yumuşak bir egzersiz yapmanızı sağlarken aynı zamanda biraz daha sosyalleşmenize de yardımcı olur.

Sağlıklı bir diyet sürdürmeye çalışın

Nazik egzersizlere katılmanın yanı sıra, sağlıklı beslenmeyi sürdürmek de iyi bir fikirdir. Farkında olmayabilirsiniz, ama ne yediğiniz stres seviyenizi doğrudan etkileyebilir. Örneğin şekerle dolu bir diyet, stres ve endişe düzeyinizi artıracaktır.

Bir günlük tutun

Stresin azalması söz konusu olduğunda, günlük kaydı gerçekten etkili olabilir. Şu an oldukça trend oldu ve harikalar yarattığı söyleniyor. Düşüncelerinizi ve duygularınızı belgelemek için kullanabilirsiniz. Bunu üst üste 21 gün boyunca yapmanın stres ve mutluluk seviyeniz için harikalar yaratacağı söyleniyor.

Yardım istemekten korkmayın

Yukarıdaki ipuçlarından hiçbiri yardımcı olmuyorsa ve hala aşırı strese maruz kalıyorsanız, doktorunuzla konuşmanızın zamanı gelmiş olabilir. İlaca ihtiyacınız olabilir veya konuşma terapileri önerebilirler. Pek çok hamile kadın sizinle aynı duyguları yaşıyor, bu yüzden ihtiyaç duyulduğunda yardım istemek utanılacak bir şey değil.

Sonuç olarak;

Hamilelik sırasında bir miktar stres normal olmakla birlikte, bunların çoğu size ve bebeğinize zarar verebilir. Bu nedenle, yukarıdaki ipuçlarını takip etmek ve stres seviyenizi olabildiğince düşürmeye çalışmak gerçekten önemlidir. Eğer hiçbir şey işe yaramazsa, doktorunuza gidin, çünkü ihtiyaç duyduğunuzda her zaman yardım alabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Gebelikte Bebek Hareketleri ve Hissedilmesi

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı