Gebelik

Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?  Gebelik evresinde anneni rahmi içinde büyüyen bebek hem hacim hem de ağırlık olarak bazı problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bebeğin karın içinde büyüğü dönemlerde daha çok artan kasık ağrıları rahim ağzında bebeğe yer açılması olarak yorumlanabilmektedir. Bebeğin büyümesi açısından iyi bir duruma işaret etse dahi bazı tehlikeli ağrılar da anneye sağlık riski yaşatabilmektedir. O nedenle bu tür sıkıntılar oluşması halinde geç kalınmadan doktora gidilmesi gerekmektedir. Genel olarak hamileliğin iki ya da üç ay evrelerinde büyümesi ve vücudun doğuma hazırlanması gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.  Fakat kasık ağrıları şiddetli ve tehlikeli olmaması halinde normal karşılanan Gebelikte kasık ağrısı aynı nedenlerden dolayı belirmektedir.

Devamlı olarak sürekliliğini koruyan ve dinlenerek geçmeyen yanı sıra kanamalı olan ağrılar diğerleri kadar masum olmamaktadır. Normal hamilelik dışında olan dış gebelik gebeliği kesen rahim iç dokusunun dışında bir yere yerleşebilmektedir. Bu durumun fark edilememesi üzerine ise 6 ve 10 hafta içerisinde büyümeye devam ederek çatlar. O nedenle de kasık ve karın ağrıları yaşanabilmektedir. Normal bir gebelikte ise ileri haftalarda yaşanan karına darbe alınması üzerine ya da hipertansiyon yaşanırsa bebeğin plasentası yerinden ayrılarak mide bölgesinde şiddetli ağrılar yaşanabilmektedir. Bu ağrılar ise kesinlikle geçmez o nedenle mutlaka bir hekime gidilmesi gerekmektedir.

Gaz Oluşumu Ve Kabızlık Sorunu

Hamilelik evresinde baskın olan Progesteron hormonu bağırsaklarda işleyişi azaltarak mide ve bağırsaklarda bazı sorunlara neden olabilmektedir. Mide içerisinde oluşan gaz ile bağırsaklarda oluşan kabız hali kasık ağrılarını tetiklemektedir. Leğen kemiğinin gevmesi sonucunda gebelik evrelerinde kasık ağrıları oluşabilmektedir. Aynı zamanda rahmin iki üst kısmında başlayarak dış genital bölgeye kadar gelen bağa yuvarlak bağ olarak isimlendirilmektedir. Hareketlere göre daha çok yatakta yatarken dönme esnasında ya da birden ayağa kalkılması durumunda kramp ve oluşan şiddetli sancılar kasık ağrısını meydana getirmektedir. Bu dönemlerde uzun süreli ayakta kalmamak ve kasık bölgelerini desteklemek için hamilelik yastıkları kullanılabilmektedir. Ağır yüklerde taşımamaya mutlaka önem verilmelidir.

Gebelikte sıklıkla rastlanan enfeksiyonlar nedeniyle idrar yapılırken yanma hissedilebilmektedir. Ağrı yaşanması halinde ya da sık idrara gidilmesi galinde enfeksiyon yaşandığı düşünebilmektedir. Üşüme, titreme ya da ateş gibi sağlık sorunları yaşanabilirken enfeksiyon böbreklere ulaşmadan mutlaka doktora gidilmelidir. Bozuk bir yemek yendiyse ise ishal, ateş, karın ve kasık ağrısı gibi şikayetler enfeksiyona neden olabilmektedir. Fakat sıklıkla rastlanan baş ağrıları yüksek tansiyondan dolayı kaynaklanmaktadır. Sol ve sağ kısımda hissedilen ağrılar bebeğin kız ya da erkek olmasını belirmemektedir. Gebelik evresinde meydana gelen hormonal ve fiziksel değişimler kasık ağrılarına sebebiyet verebilmektedir. Sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Gaz ve kabızlık gibi sorunlar hamilelik evresinde sıklıkla görülebilmektedir.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik evresinde anne adaylarının başına gelebilecek olan en büyük sorunlar arasında dış gebelik ve düşük risk olurken aynı zamanda tehlikeli ağrılar oluşabilmektedir. Plasentanın erken evrelerinde anama görülmesi idrar yollarında oluşan mikrobik enfeksiyonlar riskleri hamilelik zehirlenmeleri meydana gelebilmektedir. Gebelikte kasık ağrıları bebeğin kız ya da erkek olmasına yönelik tüyoları verebileceği düşünülse de incelemeler yönünden doğruluğu bulunmamaktadır. Bebeğin sağ ya da solda olması bebeğin kız ya da erkek olmasına dair herhangi bir bulgu vermemektedir. Tehlike dolu bir olay olmaması halinde doktorlardan onay alarak gebelik halinde kasık ağrılarının önlenmesi mümkündür.

Evde tedavi yöntemleri bazı pratik ve doğal alternatifle gebelik kasık ağrılarını geçirme şansına sahip olabilirsiniz. Sıcak kompres yaparak ve sıcak banyo yaparak ağrıları gevşetebilirsiniz. Gebelikte karın ve kasık ağrısının sebepleri genel olarak aynıdır. Bebeğin rahat rahat gelişmesi için vücudunun bir değişim dönemi oluşturmaktadır. Kan akışı ve rahmin büyümesi sebebiyle bu sancı yaşanmaktadır. Ağrıların sebepleri ise hamilelik nedeniyle ortaya çıkmıştır. Hamile adayların en çok merak ettiği ise Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler olmaktadır. Yeni anne adayı olanların bu sancıları yaşayabildiği gibi hamileliğin son evrelerinde de bu sancıları yaşayabilmektedir. Hamileliğin ilk altı ve sekiz haftası içerisinde hafif ağrılar hissedilebilmektedir. Yumurta rahme yerleşiyorsa ya da büyüyorsa ya da rahim büyüyorsa bu ağrılar yaşanabilmektedir.

Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrılarının Nedenleri?

Hamilelik evrelerinde son aylara gelinmesi üzerine yalancı doğum sancıları da yaşanabilmektedir. Düzenli olarak devam eder geçmemesi üzerine mutlaka doktora gidilmelidir. Karın ve kasık ağrılarının nedenleri rahmin büyümesinden kaynaklanmaktadır. Diğer nedenleri ise anne adayının doğuma hazırlanması ya da gaz sancısı çekmesi ve sadece bebeğin büyümesi olabilmektedir. Bu ağrılar tehlike oluşturmasa dahi sanıldığı kadar masum değildir. Enfeksiyon ve düşük gibi zararlı nedenler de bulunmaktadır. Gebeliğe bağlı olarak oluşan ve zarar vermeyen kasık ağrıları da bulunmaktadır. Yuvarlak bağ rahmin üst köşesinde başlayarak genital organlara kadar uzanan bağlar olmaktadır. Tedavi için ise mutlaka yatma pozisyonu değiştirilmeli ve dinlenilmesi gerekmektedir. Artan progesteron hormonu nedeniyle bağırsaklarda yavaşlama olabilir. O nedenle kabızlık gibi sağlık sorunları ile karşılaşılabilmektedir.

İlgili konumuz: Gebelikte Bel Ağrısı Neden Olur ? Nasıl Geçer?

Bu sağlık sorunları da ağrı ve kramplara neden olabilmektedir. Fakat bol lifli gıdalar tüketilerek ve su içerek hareket edilmesi durumunda tüm sorunlar çözüme kavuşmaktadır. Hamilelik dönemlerinde ileriki evrelerde rahim kasları çalışmaya başlar vücut doğuma hazırlanır ve karın kaslarında ya da bel bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir. Yalancı doğum sancıları ve gerçek doğum sancısı arasında ki fark ise yalancı doğum sancılarının düzensiz olmasıdır. Bebek büyümeye başladığında ise leğen kemiğinde gevşeme olur ve uzun süre otururken ya da uzun zaman ayakta kalınırsa ağrılar yaşanabilmektedir. Genel olarak Hamilelikte kasık ve karın ağrılarının nedenleri bu nedenlerden dolayı yaşanmaktadır.

Kasık Ağrısı Ve Karın Ağrısı Arasında Fark

Keskin ağrılar arasında yer alan yuvarlak bağ ağrısı hareket etmeyle kısa zamanda geçmektedir. Hamilelikte yaygın olarak görülen Kasık ve karın ağrısı arasında ki fark  zararsız olsa da bazı durumlarda tehditte oluşturabilmektedir. Karın ağrıları, erken doğum, ağır preeaklampsi ya da plasenta boşalması gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilmektedir. Birkaç saniye süren ağrılarda sorun olmasa da uzun süren ve pozisyon değiştirildiği takdirde gitmeyen ağrılar yürüme zorluğu, alt karın ağrısı, pelvik basınçta artış, ateş, titreme, bayılma ve idrar yaparken ağrı ve yanma hissedilebilmektedir. Kasık ağrıları birçok zaman bebeğin büyümesi ile beraber gebeliğin üç aylarında başlamaktadır.

Ağrı hissedildiğinde oturarak gevşemeye çalışmalısınız. Sırt dik ve omuzlar geride kalarak ileri doğru olarak uzanma veya vücudu esneterek ağrılar artabilmektedir. Yatış pozisyonunu değiştirmek gerekmektedir. O nedenle dinlenirken bir tarafa dönerek uzanmak ve dizleri kırarak bacakların arasına ve karnın altına bir yastık koyulmalıdır. Fiziksel olarak hareket edilmesi halinde ağrı hissedilirse biraz yavaşlamak daha iyi olacaktır. Ağrı olan bölgeye ılık bir su şişesi koyularak ya da ılık bir banyo yapmak yeterli olmaktadır. Hamilelik destek bantları ile büyüyen karını destekleyerek ve bel ağrısını ve pelvik baskıyı hafifletmektedir. Ağrı gündelik işlere engel oluyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. 38 haftayı aşan anne adayları ani gelen kasık ağrıları krampa benzer kasılmalar hissedilirse bu doğum belirtileri olabilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı